OneDrive, Windows aygıtlarıyla ve diğer platformlarla sorunsuz entegrasyonu ile en popüler bulut hizmetlerinden (servislerinden) biridir. Hizmet (servis), sahip olduğu özellikleri sayesinde aktif kullanıcı sayısında muazzam bir artış yakaladı. OneDrive’a kaydolurken size 5GB (depolama) alan(ı) ücretsiz olarak sunulur ve daha fazla alan isterseniz, (ücretli olarak) kolayca yükseltme yapabilirsiniz. Microsoft Office 365 kişisel veya ev lisansı satın alırsanız, diğer premium özelliklerle birlikte 1000GB ek bulut depolama alanı elde edersiniz. OneDrive, kolayca erişilebilen oldukça muhteşem bir web uygulamasına sahiptir. Daha fazla özellik ve kusursuz entegrasyonun tadını çıkarmak için, OneDrive hesabınızı Windows 10‘a bir Ağ Sürücüsü (Network Drive) olarak eşleyebilirsiniz (ekleyebilirsiniz). Bunu nasıl yapabileceğinize geçelim.

 

OneDrive’ı, Windows 10’a Ağ Sürücüsü Olarak Eşleme (Ekleme)

İşlem adımları oldukça basit ve kolaydır. OneDrive‘ı, Windows 10‘da bir ağ sürücüsü olarak ayarlamak için aşağıdaki adımları izleyin. OneDrive’ı bir ağ sürücüsü olarak kurduğunuzda, bilgisayarınızda bulunan yerel (sabit) sürücüler gibi erişilebilir ve kullanılabilir. OneDrive‘ınızın içeriğine erişebilir ve bilgisayarınızdaki diğer herhangi bir (yerel sabit) sürücüde normalde yaptığınız gibi değişiklikler yapabilirsiniz.

 • İlk olarak live.com adresine gidin, hesabınıza giriş yapın ve daha sonra OneDrive’ın, tüm dosyalarınızı ve klasörlerinizi görebileceğiniz kök (root) klasörüne gidin.
 • Şimdi sayfanın URL’sini dikkatlice inceleyin ve CID etiketini takip eden numarayı kopyalayın. Daha fazla detay ve net bilgi için aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın. Bu CID numarasını, ağ sürücümüzü ayarlarken kullanacağız.

OneDriveı Windows 10da Ağ Sürücüsü Olarak Eşleme Ekleme 1

 • Bilgisayarınızdan ‘Dosya Gezgini (File Explorer)’ uygulamasını açın ve soldaki panelden ‘Bu bilgisayar (This PC)’ seçeneğine tıklayın.

OneDriveı Windows 10da Ağ Sürücüsü Olarak Eşleme Ekleme 2

 • Gelen pencerede üst kısımdaki sekmelerden ‘Bilgisayar’ sekmesine tıklayın ve daha sonra bu sekmenin hemen altında bulunan menülerden ‘Ağ sürücüsüne bağlan (Map network drive)’ menüsüne tıklayın.

OneDriveı Windows 10da Ağ Sürücüsü Olarak Eşleme Ekleme 3

 • Açılan (alt) menü listesinde tekrar ‘Ağ sürücüsüne bağlan (Map network drive)’ menüsüne tıklayın.

OneDriveı Windows 10da Ağ Sürücüsü Olarak Eşleme Ekleme 4

 • Açılan pencerede ‘Sürücü:’ yazan etiketin karşısındaki açılır menüye tıklayın.

OneDriveı Windows 10da Ağ Sürücüsü Olarak Eşleme Ekleme 5

 • Bağlantıya atanacak sürücü harfini seçin.

OneDriveı Windows 10da Ağ Sürücüsü Olarak Eşleme Ekleme 6 OneDriveı Windows 10da Ağ Sürücüsü Olarak Eşleme Ekleme 7

 • ‘Klasör:’ yazan etiketin karşısındaki kutucuğa https://d.docs.live.net/ URL’sini ve bu URL’nin hemen devamına da, OneDrive hesabınızın tekil CID numarasını girin, daha sonra ‘Farklı kimlik bilgilerini kullan (Connect using different credentials)’ kutucuğunu işaretleyin ve son olarak ‘Son (Finish)’ butonuna tıklayın.

OneDriveı Windows 10da Ağ Sürücüsü Olarak Eşleme Ekleme 8

 • Gelen pencerede, OneDrive hesabınızın (Outlook, Hotmail, MSN) kullanıcı adını ve şifresini girin.

OneDriveı Windows 10da Ağ Sürücüsü Olarak Eşleme Ekleme 9

 • ‘Tamam (OK)’ butonuna tıklayın.

OneDriveı Windows 10da Ağ Sürücüsü Olarak Eşleme Ekleme 10

 • Ağ sürücüsüne (OneDrive) bağlanılmasını bekliyoruz.

OneDriveı Windows 10da Ağ Sürücüsü Olarak Eşleme Ekleme 11

 • Bağlantı kurulduktan (sağlandıktan) sonra, OneDrive hesabımıza ait bulut depolama alanımız, bilgisayarımıza ağ sürücüsü olarak eklenmiş olacak.

OneDriveı Windows 10da Ağ Sürücüsü Olarak Eşleme Ekleme 12

 • Sürücüye çift tıklayarak, OneDrive bulut depolama alanınızdaki dosyalara ve klasörlere göz atabilir ve hatta değişiklik, düzenleme, güncelleme yapabilirsiniz.

OneDriveı Windows 10da Ağ Sürücüsü Olarak Eşleme Ekleme 13

 • Ağ sürücüsünü bilgisayarınızdan kaldırmak isterseniz, ilk olarak ağ sürücüsüne bir kez tıklayıp sürücüyü seçiyorsunuz. Daha sonra sırasıyla ‘Ağ sürücüsüne bağlan (Map network drive)’ ‘Ağ sürücüsü bağlantısını kes (Disconnect network drive)’ seçeneklerine tıklayıp, bağlantıyı kaldırabilirsiniz.

OneDriveı Windows 10da Ağ Sürücüsü Olarak Eşleme Ekleme 14 OneDriveı Windows 10da Ağ Sürücüsü Olarak Eşleme Ekleme 15

Son Güncelleme 26 Haziran 2019 Yazar