Hey telefon hırsızları: Şimdi bir iPhone’u kapatsanız bile izlenebilir.

iOS 15’te Apple, iPhone’u kapalıyken bile Find My ağı üzerinden izlemeyi mümkün kıldı. Kaybolan veya çalınan bir iPhone’u izlemenin eski yolu, telefonun her seferinde bir harita üzerinde bulabilmeniz için konumunu bildirmesiydi. Bu, iPhone’u yakaladıktan hemen sonra kapatarak kolayca engelleniyordu. Ve düz eski kayıp iPhone’lar için bile, yalnızca pili bitene kadar takip edebileceksiniz.

Yeni yöntem çok daha iyi ve iOS 15’te Find My’ın ne kadar geliştiğini gösteriyor. Ayrıca herhangi bir yeni gizlilik sorunu da eklemiyor.

iphoneumu bul ozelligi seviye atladi 1

iPhone’umu Bul

Kapalı bir iPhone bulmanın püf noktası, gerçekten kapalı olmamasıdır. Bunun yerine, kapatıldığında, iPhone tıpkı bir AirTag gibi bir Bluetooth sinyali yaymaya devam edecek. Bu anonim, şifreli sinyal, geçen herhangi bir Apple cihazı tarafından alınır ve şirketin sunucularına yüklenir ve ihtiyacınız olana kadar orada kalır.

iOS 15’in yeni Find My uygulamasını çalıştırdığınızda, Apple’ın sunucularını bu kayıtlı sinyal için sorgular, size iletir ve ardından siz ve yalnızca siz, geçen iPhone’un onu nerede gördüğünü görürsünüz. AirTag’ler tek bir madeni para hücresinde bir yıl veya daha uzun süre dayanır, bu nedenle bir iPhone’un dev pili, dolu olmasa bile çok daha uzun süre iyi durumda olmalıdır. Ve bu, iPhone silinse bile çalışmaya devam ediyor, ki bu oldukça güvenli.

Telefonunuzu kapatmış olsanız bile konumunuzun izlenmesi konusunda endişeli misiniz? Sorun değil. Ayarlardan devre dışı bırakabilirsiniz. Pil kritik düzeyde azaldığında iPhone’un konumunu göndermesini sağlamak da mümkündür.

Seviyelerimi Bul

Bu ekleme, iOS 15’teki Find My’daki geliştirmelerden yalnızca biridir. Bir diğeri ise Canlı İzleme’dir. Biriyle konumunuzu nasıl paylaştığınızı biliyor musunuz ve bu konumun haritada güncellenmesi sonsuza kadar sürebilir mi? Live Tracking, söylediklerini yapar ve size bir kişinin konumuyla ilgili canlı güncellemeler verir. Bunların hepsi kesinlikle isteğe bağlıdır ve etrafta dolaşıp buluşmaya çalışırken insanları bulmanın harika bir yoludur.

Bu özellik, AirTag’lerden daha açık bir şekilde çalışır. Birisi sizinle konumunu paylaştığında, telefonu mevcut koordinatlarını gönderir.

Ve belki de daha da iyisi, ayırma uyarısı özelliğidir (veya bittiğinde olacaktır). Find My uygulamasını açın ve cihazlarınızdan birine dokunun. Yeni bir seçenek, o cihaz olmadan bir konumdan ayrılırsanız uyarı almanızı sağlar.

Örneğin, bir kafeden ayrıldığınızı ve iPhone’unuzun cebinizde olduğunu, ancak bir şekilde iPad’inizi bir sandalyede bıraktığınızı varsayalım. Bunu söylemek için bir uyarı alacaksınız. Ayrıca, örneğin eviniz veya ofisiniz gibi uyarı vermeyen konumlar da ayarlayabilirsiniz.

iphoneumu bul ozelligi seviye atladi 2