Ana karelerin elle çizilmiş veya bilgisayar tabanlı animasyonda nasıl çalıştığını keşfedin.

İnsanlar animasyon dünyasına dalmaya başladığında çok sık sorulan iki soru şunlardır; ana kare nedir? Ve bir anahtar kare sanatçısı nedir?

Animasyon, bildiğiniz ya da bilmediğiniz gibi, hareket yanılsaması yaratmak için bir araya getirilmiş bir dizi çizimdir. Bir sanatçı, animasyonlu karakteri için bir aksiyon yaratmak üzere oturduğunda, izlemek için ilgi çekici bir animasyon parçası yaratmak istiyorsa, aksiyonun tamamını tüm nüanslarıyla ortaya çıkarmak zorunda kalacaktır.

keyframes anahtar kareler nedir 1

Animasyonda Anahtar Kareleri Kullanma

Bunu yapmanın başarılı bir yolu, anahtar kareler kullanmaktır. Elle çizilmiş animasyonda, animasyon karesi, animatörün çalışmasının geri kalanını inşa etmek için bir kılavuz olarak kullandığı, animasyonlu hareket içindeki belirli bir karedir.

Diyelim ki birisinin beyzbol topu atmasını canlandırıyoruz ve nasıl başlayacağımızı bulmamız gerekiyor. Birkaç anahtar kare seçip oradan çalışarak

başlayabiliriz. Belki de ilk ana kare, topu eldiveni içinde fırlatmaya hazırlanıyor olmasıdır.

Sahanın yarısında yapabileceğimiz ikinci ana kare ve son ana kare, kendini dengelerken bacağı havada olacak şekilde topu fırlattıktan sonradır.

Animasyonun Geri Kalanını Oluşturmak

Bu ana karelerden, animasyonun geri kalanında çalışabilir ve inşa edebiliriz. Anahtar karenin ne olması gerektiğine veya olmaması gerektiğine dair belirli bir şart yoktur, ancak genellikle animasyonda dramatik veya önemli bir poz olan bir şey seçmek istersiniz. Yani eğer balede sıçrayan birini yapıyorsak, atlamanın ortasında ve sonunda daha önce 3 anahtar karesi yaparız.

Anahtar Karelerin Yararları

Peki, anahtar kareleri kullanmanın faydası nedir? Elle çizilmiş animasyon yapıyorsanız, bir kolun eylemde nereye gitmesi gerektiğini izini kaybetmek kolay olabilir ve ana kareler size takip etmeniz için güzel kılavuzlar verir, böylece tüm bitleri nereye taşımanız gerektiğini bilirsiniz.

Bilgisayar Animasyonunda Anahtar Kareler

After Effects veya Cinema 4D gibi bilgisayar animasyonlarında, bir ana kare elle çizilmiş animasyona benzer, ancak bilgisayara eşyaları nereye dolduracağını söyler. Ekranda bir topu hareket ettiriyorsak iki ana karemiz olur, biri solda diğeri sağda. Bilgisayara, bu iki anahtar karenin bu nesnenin yaşadığı yer olduğunu ve daha sonra bilgisayarın bir ara kullanarak tüm orta karelere gidip doldurduğunu söylüyoruz.

Bu nedenle, bilgisayar animasyon ana kareleri elle çizilmiş ana karelere çok benzer şekilde çalışır, yalnızca ana kareler arasında gidip kareleri doldurmanız yerine, bilgisayar bunu sizin için yapar.