Windows 10’daki yazılım artıkları nasıl kaldırılır

Tüm bilgisayar kullanıcılarının düzenli olarak yazılım programları yüklemesi yaygın bir uygulamadır. Bildiğiniz gibi, ne zaman bir yazılım yüklediğinizde, verimli çalışması için sisteme birkaç dosya ve muhtemelen Kayıt defteri girdileri yükler.

Ve programı kullandığınız sürece bu sorun değil, ancak kaldırmak istediğinizde sorun ortaya çıkıyor.

Windows da bir programı kaldırmak, kontrol panelinden yapılır ama bu işlem tamamen dosyanın tüm girdileri kaldırmaz. Eski programın kalıntıları sabit diskinizde kalabilir.

Eski programlara ilişkin girişler ayrıca makinenizin performansını yavaşlatan Kayıt Defteri’nde kalabilir. Bu artıklar büyük bir tehdit oluşturmayabilir ancak makinenizi yavaşlatma eğilimindedir, bu nedenle onları saklamanın bir anlamı yoktur.

Bu artıklardan kurtulmak için kullanabileceğiniz çeşitli yöntemler vardır. Bu kılavuzda, yazılım artıklarını tamamen kaldırmak için kullanabileceğiniz en yaygın kullanılan yöntemlerden ikisini tartışacağız.

Windows 10’da programları nasıl tamamen kaldırabilirim?

Yöntem 1: Yazılım artıklarını el ile kaldırın.

Bu yöntem, üçüncü taraf uygulamaların yüklemelerini içermediğinden uygundur. Kayıt defterinden girişleri el ile temizlemek için kullanabileceğiniz yöntemdir.

Kayıt defterinden girişleri temizlerken dikkatli olun, çünkü buradaki küçük bir hata makinenizin çalışmasını olumsuz etkileyebilir. Mozilla’yı bu derste örnek olarak kullanacağız.

Not : Bir şeyleri Windows kayıt defterinden silmeden önce yedekleme yapmak önemlidir, böylece bir şeyler ters giderse, sistemi önceki durumuna geri yükleyebilirsiniz. Yedekleme yapmak için, silmek istediğiniz tuşa sağ tıklayın ve ‘Dışa Aktar’ı seçin. Bu anahtarın yedeğiyle bir REG dosyasını kaydeder.

Adım 1: Denetim Masası’nı kullanarak yazılımı kaldırın

Bunu yapmak için, Denetim Masası’nı açın, Program Ekle / Kaldır’a çift ​​tıklayın, kaldırmak istediğiniz programı seçin ve Kaldır  düğmesine tıklayın. Bu programı kaldıracak.

Windows 10da Yazılım Artıkları Nasıl Kaldırılır 1

Adım 2: Kalan dosya ve klasörleri silin

Programı başarıyla kaldırmış olmanıza rağmen, dosyanın bazı parçaları sistem klasörlerinin bir kısmında kalabilir. Bunları kaldırmak için program dosyalarını ve uygulama verilerini kontrol etmeniz gerekir. Artıklar için aşağıdaki dosyaları kontrol edin.

% programfiles 
%% appdata%

Yukarıdaki metni arama kutusuna teker teker yazıp enter tuşuna basın. Doğrudan klasörleri açacaktır. Yeni kaldırdığınız programın adını içeren bir klasör bulursanız, silin.

Windows 10da Yazılım Artıkları Nasıl Kaldırılır 2

Adım 3: Yazılım anahtarlarını Windows Kayıt Defteri’nden kaldırın

Bu işlemi yaparken çok dikkatli olmanız gerekir. Bir yazılım programını kaldırdığınızda, çoğu durumda, kaldırıcı programı programı Windows Kayıt Defterinden kaldırmaz.

Bu, Windows Kayıt Defteri boyutunu artırır. Yazılımı tamamen kaldırmak için , anahtarını Windows Kayıt Defteri’nden kaldırmanız gerekir. Program anahtarlarını kaldırmak için aşağıdaki adımları izleyin.

  1. Başlat menüsünü açın, arama kutusuna regedit yazın ve ENTER tuşuna basın. Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni başlatır.
  2. Aşağıdaki tuşları birer birer yazın:

HKEY_CURRENT_USERSoftware 
HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWARE 
HKEY_USERS.DEFAULTSoftware

  1. Yeni kaldırdığınız programın adını içeren bir anahtar arayın. Bir anahtar bulursanız, silin. Bu tuşları aramak için CTRL + F tuşlarını da kullanabilirsiniz.

Windows 10da Yazılım Artıkları Nasıl Kaldırılır 3

Adım 4 : Temp Klasörünü Boşalt

Son adım Temp klasörünü temizlemektir. Bu, tüm geçici dosyaları içeren klasördür ve temizliği güvenlidir. Klasörü boşaltmak için Başlat menüsünü açın ve aşağıdaki komutları tek tek yazın:

% temp% 
temp

Bu, Temp klasörlerini açacaktır. Şimdi onları boşaltabilirsiniz. Bazı dosyaları silerken sistem bir hata mesajı veriyorsa, onları bırakın. Dosyalar Windows servisleri veya çalışan bir yazılım tarafından kullanılıyor olabilir.

Windows 10da Yazılım Artıkları Nasıl Kaldırılır 4

Yukarıdaki tüm adımları takip ettikten sonra, makinenizde iz bırakmadan bir programı tamamen kaldırabilirsiniz.

Yöntem 2: Üçüncü taraf yazılımı kullanın

Yukarıda açıklanan manuel yöntem, özellikle Kayıt Defteri Düzenleyicisi’ni daha önce hiç kullanmadıysanız, zor olabilir.

Böyle bir durumda, eski yazılımın tüm kalıntılarını yalnızca bir sistem taramasıyla tamamen kaldırmak için her zaman üçüncü taraf yazılımı yükleyebilirsiniz.

İşi anında yapabilen birçok ücretsiz ve ücretli kaldırma programı vardır. Aşağıda kullanabileceğiniz araçlardan sadece birkaçı bulunmaktadır.

IObit Uninstaller 7 Ücretsiz (önerilir)

Windows 10da Yazılım Artıkları Nasıl Kaldırılır 5

 

IObit Uninstaller, istenmeyen programlar, Windows uygulamaları ve eklentiler olmadan çalışan bilgisayarınız için hızlı bir temizleyicidir. Kapsamlı bir kaldırma ve tamamen kaldırılmasını sağlamak için otomatik artık tarama sağlar.

Aşağıda bu yazılımın en önemli özelliklerini okuyabilirsiniz:

  • IObit Uninstaller 7 Free, disk alanını boşaltmak ve PC’nin genel performansını iyileştirmek için istenmeyen programları kaldırır.
  • Bu yazılım, adware dahil olmak üzere tüm kötü amaçlı programları gerçek zamanlı olarak algılar ve bunlardan kolayca kurtulmanızı sağlar.
  • Düzenli kaldırma işlemlerinin programları tamamen silemediğini göz önünde bulundurarak, IObit Uninstaller 7 Free programını kullanarak bu dosyaları %120 daha hızlı tarama ile otomatik olarak kaldırabilirsiniz.
  • Diğer kaldırıcılar tarafından silinemeyen kalan dosyalar için bile IObit Uninstaller 7 Free’ye güvenebilirsiniz.

Yazılımı ücretsiz olarak alabilirsiniz ve Windows’un tüm sürümleriyle uyumlu olduğunu bilmek iyidir.

Revo Uninstaller Pro (önerilir)

Windows 10da Yazılım Artıkları Nasıl Kaldırılır 6

Revo Uninstaller Pro ücretli bir programdır, ancak yazılım artıklarını etkin bir şekilde kaldırmak için ihtiyacınız olan tüm özelliklere sahiptir. Kaldırıcı aracı, tüm kullanıcı ve geçerli hesaplar için yüklü tüm programları ve bileşenleri listeler.

Bir içerik menüsü ve çeşitli görünüm seçenekleriyle, kayıt defteri girdileri, program özellikleri ve üreticinin web sitesine bağlantılar dahil olmak üzere tüm program bilgilerini görebilirsiniz.

Revo Uninstaller Pro, Windows hizmetlerinin artıklarını, dosya uzantılarını, sürücüleri, program ayarlarını ve daha fazlasını bulmak için hızlı, kesin ve etkili gelişmiş algoritmalar kullanır. Ve rahatınız için, taşınabilir bir sürüm mevcuttur.

Absolute Uninstaller (Ücretsiz)

Windows 10da Yazılım Artıkları Nasıl Kaldırılır 7

Absolute Uninstaller, tüm yazılım artıklarını kaldırmak için kullanabileceğiniz Windows için geliştirilmiş bir araçtır. Program, yazılımı kaldırdıktan sonra birkaç saniye içinde tüm gereksiz dosyaları silebilir.

Absolute Uninstaller, yazılım artıklarını kaldırmak ve bilgisayarınızın verimliliğini artırmak için kullanıcı dostu bir yol sunar. Dahası, Absolute Uninstaller toplu kaldırma özelliğini destekler, yani tek bir tıklamayla birden fazla uygulamayı kaldırabilirsiniz.

Ayrıca yedekleme yapmanızı sağlar, böylece hata durumunda önemli programları asla kaybetmezsiniz.

GlarySoft ayrıca bilgisayarı taramak, kayıt defteri önlüklerini temizlemek ve kayıt defteri hatalarını düzeltmek için çok kullanışlı bir Kayıt Defteri onarım aracına sahiptir.

Windows Kayıt Defteri için kapsamlı ve derin bir analiz gerçekleştirir ve bilgisayarın donmasına, sistem çökmelerine, kararsızlığa, mavi ekrana ve bilgisayar yavaşlamalarına neden olan geçersiz girişleri veya referansları onarır.

GeekUninstaller (Ücretsiz sürüm)

Windows 10da Yazılım Artıkları Nasıl Kaldırılır 8

GeekUninstaller sorunlu programlara çok iyi bakıyor ve diğer programların yapamayacağı programları bile kaldırabilir. Araç taşınabilir olduğundan, buggy PC’lerin hareket halindeyken düzeltilmesine yardımcı olmak için bir USB’den indirebilirsiniz.

Aracı derin bir tarama gerçekleştirir ve tüm gereksiz dosyaları ve diğer yazılım artıkları çok kısa sürede kaldırır. Aynı zamanda verimli bir kullanıcı arayüzü ve anında başlatma özellikleri. GeekUninstaller hem temiz kaldırma hem de zorla kaldırma sunar.

GeekUninstaller’ı  aracın resmi sayfasından indirebilirsiniz . Geek Uninstaller Pro sürümü 24.95 $ ömür boyu lisansla satın alınabilirken, kişisel kullanım için ücretsiz bir sürüm mevcuttur.

Manuel yöntemlerle karşılaştırıldığında, üçüncü taraf programları kullanmak daha kolay, daha hızlı ve daha güvenlidir. Ayrıca, kayıt defteri girişlerini ve üreticinin web sitesine bağlantıyı bile görmenizi sağlayan dost bir arayüze sahiptir.

Windows programlarını toplu olarak kaldırmak istediğinizde de kullanışlıdırlar.

Yukarıda açıklanan yöntemlerden herhangi birini kullandınız mı? Aşağıdaki yorumlar bölümünde deneyimlerinizi duyalım. Ayrıca, aklınıza gelebilecek tüm soruları orada bırakın, mutlaka göz atacağız.