Bir dizüstü bilgisayar veya mini klavye satın aldınız ve numpadinizi özlüyor musunuz? Çoğu Windows uygulaması bir sayısal tuş takımıyla daha iyi çalışır ve kullanılıncaya kadar kullanımını hafife almak kolay olabilir. Ancak herkes tam boyutlu bir klavye istemez ve çok az sayıda dizüstü bilgisayar numpad ile donatılmıştır.

Yine de, klavyenizde olmasa bile, bilgisayarınızda sayısal tuş takımı kullanmanın birçok yolu vardır. Windows yerleşik çözümler sunar ve PC’nizin dışında da ek seçenekler bulunur. Dizüstü bilgisayarınız veya klavyeniz için bir sayısal tuşa ihtiyacınız varsa, bu çözümler ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

1.Windows 10’un Ekran Klavyesi

Windows 10’daki ekran klavyesinde kullanabileceğiniz sanal bir sayısal tuş takımı bulunur. Her zaman bir klavye sayısal tuş takımı kadar hızlı olmasa da, ekran klavyesi için özelleştirilebilir seçenekler onu değerli bir sayısal tuş takımı emülatörü haline getirir.

Ekran klavyesine erişmek için birkaç farklı rotaya geçebilirsiniz. En hızlı rota, ekran klavyesini açmak için Windows logo tuşu + Ctrl + O tuşlarına basmaktır. Ekran klavyesini, aynı klavye kısayoluyla herhangi bir yerden açıp kapatabilirsiniz.numpadalternatıf 1

Windows’un ayarlarına göz atmayı tercih ediyorsanız, aşağıdaki adımları izleyin:

Windows Başlat düğmesini tıklayın.

Ayarlar’a basın.

Aşağı kaydırın ve Erişim Kolaylığı’nı tıklayın.

Sol kenar çubuğunda, Etkileşim’e ilerleyin.

Klavye’ye tıklayın.

Ekran Klavyesini Kullan’ın altında, kaydırıcıya Açık seçeneğine basın.

Pencereyi kapatın veya küçültün.

Ekran klavyesi ilk göründüğünde, sayısal tuş takımı olmayacak. Sağ alt köşedeki Seçenekler düğmesine tıklamanız ve ardından Sayısal tuş takımını aç öğesini işaretlemeniz gerekir.

numpadalternatıf 2

Son olarak, tuş takımını getirmek için NumLock düğmesine basın.

Şimdi, numpad’den bir sayı yazmanız gerektiğinde, ekran klavyesinde tıklamanız yeterli. Anahtarların üzerine getir seçeneğini seçtiyseniz, imleci bir fare tıklaması yerine bir tuşun üzerine getirebilirsiniz. Vurgulu süresini ayarlayarak, bir kayıt olarak kaydetmeden önce geçen süreyi de özelleştirebilirsiniz.

numpadalternatıf 3

Yerleşik bir klavyeyi kesinlikle kullanmak istiyorsanız ancak ekran alanından tasarruf etmeniz gerekiyorsa, klavyeyi çoğunlukla sayısal tuş takımına odaklanmak için küçültebilirsiniz.

2.Sayısal Tuş Takımı Emülatörleri

Daha özel bir seçenek için bir sayısal tuş takımı emülatörü indirebilirsiniz. Birçok seçenek varken, gereksinimlerinize uygun özelliklere sahip sanal bir sayısal tuş takımı istiyorsunuz.

numpadalternatıf 4

Numpad Emulator, düğme boyutunu ölçeklendirme, sayısal tuş takımı üzerinde hangi tuşların göründüğünü değiştirme ve gerçek bir sayısal tuş takımı olmadan alt kodları kullanarak özel semboller yerleştirme yeteneği gibi çeşitli seçenekler sunar.

numpadalternatıf 5

3.Dizüstü Bilgisayar NumLock

Dizüstü bilgisayarların çoğu, NumLock tuşuyla etkinleştirilen gizli bir sayısal tuş takımını kullanarak sayısal tuş takımının eksikliğini giderir. Rakamlar genellikle normal tuşlardan farklı bir renkte vurgulanır (genellikle gri veya mavi). Onları bulmaya çalışıyorsanız, sık sık üst satırdaki 7, 8 ve 9 tuşlarını paylaşırlar.

Sayı tuşlarını etkinleştirmek için sayı tuşunu bulun (genellikle NumLock, Num Lk veya Num etiketli). Yerleştirdikten sonra Fn veya Alt tuşunu arayın. Fn veya Alt tuşunun rengi alternatif numaralarla eşleşiyorsa, numara tuşuyla birlikte basın.

Tuş kilidi aydınlatmasının açılıp kapatıldığını söyleyebilirsiniz. Şimdi, alternatif renk tuşları dizüstü bilgisayarınız için sayısal tuş takımı olarak işlev görür. Sadece aynı tuş kombinasyonunu kullanarak num kilidini daha sonra kapatmayı unutmayın.

4.iPhone ve iPad Numpedleri

İPhone veya iPad’inizi sayısal tuş takımı olarak kullanmanıza izin veren, ancak doğrudan Windows desteğine sahip olmayan birkaç uygulama seçeneği vardır.

numpadalternatıf 6

NumPad, bilgisayarınıza bağlanmak için TightVNC gibi bir VNC sunucusu kullandığınız sürece Windows’u destekler. İOS uygulaması küçük bir tutara mal olsa da, hala daha ucuz ve harici bir sayısal tuş takımından daha fazla alan kazandırıyor.