Ruh hastalığı yaşayan kişilerin ve Nörologların yardımlarıyla hazırlanan bir oyun sizi nasıl etkiler? Sever misiniz yoksa nefret mi edersiniz? İşte bütün mesele bu…

 

Hellblade: Senua’nın Fedakârlığı olarak çevirebileceğim oyunun isminden de anlaşılacağı üzere, Senua adında bir karakteri oyunda yönetiyoruz. Gelin hep birlikte Psikoz hastalarına ve Cambridge Üniversitesi’ne danışılarak hazırlanan bu muhteşem dünyaya bir göz atalım. Dikkat! Oyunda Psikoz sanrıları mevcuttur, rahatsız olabilirsiniz.

Hellblade: Senua’s Sacrifice

 

Orkney Adalarında sevgili eşiyle rahat ve huzurlu bir yaşam süren Senua, birgün Vikinglerin adasına saldırmasıyla hayatı alt üst olur. Sevgili eşi ve biricik aşkı Dillion bu Viking saldırısında ölmüş ve Senua’yı dünyada yalnız bırakmıştır. Yalnız ve çaresiz olan Senua… Hayatının aşkını geri getirmek için Helheim adıyla İskandinav Mitolojisinde yer alan Cehennem’e iniyor. Artık biricik aşkıyla buluşmak ve ona sarılmak isteyen Senua’nın karşısında İskandinav Mitolojisinde yer alan kutsal ruhlar ve Ölüm Tanrıçası Hela vardır. Aşk için gidilen bu yolda bizi ve Senua’yı büyük acılar beklemekte.

 

Kutsal Bir Dünya Yaratmak

 

Oyunda yer alan görsel ve işitsel bir dünya sizi “ne yapıyorum ben” dedirtecek türde etkileyecektir. Ama nu etkileyiş tabi ki merakı da tetikleyerek hep “daha ileriye” diyeceksiniz. Ses ve müzikleri çok çok iyi olan oyunda detaylar ise bir hayli fazla, özellikle Senua’nın üzerinde yer alan giysinin detayları sizi etkileyecektir (dergimizin bu ayki kapağında yer alan görsel Senua’ya aittir, üzerindeki giyside bahsettiğim detaylardan sadece birazıdır).

Hellblade İnceleme 02

Hellblade’de duyacağımız diyalogların hepsi 360 derece ses alma kabiliyeti olan özel bir mikrofonla kayıt edilmiştir. Bunun nedenini de oyunun en başında çıkan uyarıdan anlayabilirsiniz: Bu oyunda Psikozla ilgili durum söz konusudur, bundan dolayı oyundaki bazı şeyler sizi rahatsız edebilir. İşitsel materyallerin hepsi usta bir ses mühendisliğin eseridir, kendisini çok belli etmektedir. Çevre tasvirleri, Senua’nın giysisi ve yüz mimik detayları çok güzel bir görsel şölen sunmakta. Özellikle Senua’nın mimikleri çaresizliğin ne olduğunu size anlatacaktır.

 

Senua’nın Helheim’ında göreceğimiz herşey bir gizemin parçası. Ulaşacağımız her kapıyı açmak veya olması gerektiği gibi bir yerden yürümek için çevredeki nesneleri doğru açıdan bakarak bulmacaları çözmeye çalışacağız. Bulmacalar bazen sizi yormakta bazense kolayınıza gelmektedir. Bu denge tamamen o zamanki düşüncenize bağlı bir gerçek, eğer kafanız dağınıksa bulmacaları göremez ve algıyamazsınız, çözmenizde biraz zaman alabilir.

Hellblade İnceleme 03

Farklı ve Korkunç Bir Dünya

 

Ninja Theory aklındaki projeyi detaylı bir şekilde daha iyi hale getirmek için danıştığı kişilerin dünyasını, bizlere oynatarak göstermektedir. Bu durumu ben değil, bizzat Ninja Theory’nin danıştığı ruhsal sıkıntı yaşayan insanlar söylemektedir: “Benim çektiğim sıkıntıların hepsini bu oyun anlatmakta, çıktığı gibi alacağım bu oyunu.” Oyunu bitirdikten sonra (izlemenizi tavsiye ettiğim) bir arka çalışma belgeselinde anlattıklarıma rastlayabilir ve oyun için ne denli bir titizlikle çalışıldığını kavrayabilirsiniz.

 

Psikoz bir dünyayı birde VR’la oynamak istedik. Mükemmel bir yapay dünyanın içinde kendinizi hissediyorsunuz. Hareketlerinize göre çevreye bakmak cidden etkilemekte, bu konuda haber bölümden sorumlu Mete (VR’la Hellblade’i oynadı) tek bir cümle ile VR özelliğini özetledi; Senua’nın Cehennemi beni kendisine hapsetti, duyduğum sesler tedirginliğimi arşa yükseltti.

Hellblade İnceleme 04

Oyunda karşımıza çıkan her düşmanı alt etmek için kılıcımız mevcut. Kılıcımız her düşmana etkili darbe verirken siz bilgisayar başında ölse de kurtulsam terleri atıyorsunuz. Dövüş sisteminin haddinden fazla zorlayıcı bir sistematiği var. Her düşman en az 5-6 darbeyle yerle yeksan olmakta, bunu birazcık daha aza indirselerdi dövüş sistemi daha iyi olurdu. Bu durum kaçınılmaz bir gerçek ama bazı düşmanlar zorlayıcı düzeyde parmaklarımızı ağrıtmaktadır.

 

 

Kutsal Aşk, Vazgeçmemek Demektir

 

Sevginin gücünü görmek ve günümüz dünyasında ruhsal konuda sıkıntı yaşayan insanların çektiği dertlerini anlamak ve oyunda neredeyse birebir bu sıkıntıları yaşamak istiyorsanız oyunu mutlaka alın. Yazımı bitirirken insanüstü bir çalışmanın ürünü olan Hellblade, Bafta Ödüllerinde ödül aldığını söylemek isterim. Daha nice başarılara Ninja Theory.

Son Güncelleme 4 Aralık 2018 Yazar