Facebook Messenger da Koyu Mod (Dark Mode) özelliği olan uygulamalar arasına sonunda katıldı. Bu makalemizde, Facebook Messenger’da Koyu Mod (Dark Mode) özelliğinin nasıl etkinleştirilebileceğini anlatacağız.

iPhone X, iPhone XS ve iPhone XS Max cihazlardaki OLED ekranlar, daha önceki eski iPhone modellerinde bulunan standart LCD ekranlara nazaran daha saf ve doğal siyah renklere sahip. Birçoğumuz, uzunca bir süre iOS için koyu tema veya koyu mod (dark mode) gelmesini arzuladı. Şu ana kadar beklediğimiz gerçek koyu modu (dark mode) bulamadık fakat birçok geliştirici, muhteşem OLED ekranların avantajlarından yararlanmak için kendi uygulamalarına koyu mod (dark mode) eklemeye başladı.

Facebook Messenger (geliştiricileri) bu yılın başlarında, koyu mod (dark mode) içeren bir güncellemenin geleceğini sözünü verdiler ve görünüşe göre söz verilen koyu mod (dark mode) özelliği son güncelleme ile Facebook Messenger’a eklendi fakat küçük bir ayrıntı ile: Facebook, bu özelliği bir hilal ay emojisi arkasında gizlemeyi tercih etti. Ancak, nasıl yapılabileceğini bilen herkes bu özelliğe erişebilir. Facebook Messenger’da koyu mod (dark mode) özelliğinin nasıl etkinleştirilebileceğini makalemizin devamında bulabilirsiniz.

Facebook Messenger’da Koyu Mod (Dark Mode) Nasıl Etkinleştirilir?

Not: Bu özelliği etkinleştirmek ve kullanabilmek için, Facebook Messenger’ın en son (güncel) sürüme güncellendiğinden emin olun.

  • Ana ekranınızdan veya uygulamalar ekranından Facebook Messenger’ı başlatın.
  • Sohbet penceresini açmak için bir arkadaşınızla (başlattığınız bir) sohbete dokunun (veya yeni bir sohbet başlatın).
  • Emoji menüsünü getirmek (açmak) için Emoji butonuna dokunun.
  • Hilal ay (☾) emojisini bulun ve dokunun.

Facebook Messengerda Gizli Koyu Mod Dark Mode Nasıl Etkinleştirilir 1

  • Sağa doğru ok (➤) şeklindeki gönder (send) butonuna dokunun.
  • Ekranın üst kısmında görünen açılır penceredeki “Ayarlar’da Deneyin (Try it in Settings)” seçeneğine (menüsüne) dokunun.
  • ‘Koyu Mode Aç/Kapat (Dark Mode On/Off)’ seçeneğindeki anahtar butonu aktif (açık) konuma getirin.

Facebook Messengerda Gizli Koyu Mod Dark Mode Nasıl Etkinleştirilir 2

Yukarıdaki adımları uygulayarak bu özelliği (Koyu Mod – Dark Mode) açtıktan sonra, Facebook Messenger’ın ‘Ayarlar (Settings)’ menüsünden bu özelliği isteğiniz zaman açabilir ve kapatabilirsiniz.