Mac'inizin Intel veya Apple Silicon Kullanıp Kullanmadığını Nasıl Anlarsınız
Mac'inizin Intel veya Apple Silicon Kullandığını Öğrenme

Apple, 2020 yılında Apple Silicon çipleriyle Mac satmaya başladı. Ancak Mac’ler dışarıdan bakıldığında eskileriyle aynı görünüyor. Mac’inizin Intel veya Apple Silicon işlemciyle çalıştığını nasıl anlarsınız?

Apple, Intel işlemcili Mac’ler ile M1 (Apple Silicon) işlemcili Mac’ler arasında bu kadar kusursuz bir geçiş yaptığı için, aslında bunları birbirinden ayırmak oldukça zor. 2018 MacBook Air ve M1’li 2020 MacBook Air aynı görünüyor.

Dolayısıyla Intel Mac mi yoksa Apple Silicon Mac mi kullandığınızı öğrenmenin tek yolu Mac Hakkında işlevini kullanmaktır.

İlgili: Windows 11 RAM Seri Numarası Öğrenme

İşte Mac’inizin Intel veya Apple Silicon kullandığını öğrenme detayları…

Mac’inizin Intel veya Apple Silikon İşlemci Kullanıp Kullanmadığını Öğrenme

Apple birkaç Silicon Mac modeli yayınladı:

 • MacBook Air (M2, 2022)
 • MacBook Pro (13 inç, M2, 2022)
 • Mac Stüdyo (2022)
 • MacBook Pro (14 inç, 2021)
 • MacBook Pro (16 inç, 2021)
 • iMac (24 inç, M1, 2021)
 • MacBook Air (M1, 2020)
 • MacBook Pro (13 inç, M1, 2020)

Alternatif olarak Mac’inizin Intel veya Apple Silicon kullandığını öğrenme ve kontrol etmek için aşağıdaki adımları yapın:

 • Mac’inizde, menü çubuğunun sol üst köşesindeki Apple simgesine tıklayın.
 • ardından “Bu Mac Hakkında” seçeneğini seçin.
 • Burada Mac’inizde çalışan ve Mac’inize güç veren yazılım ve donanım hakkında özel bilgiler bulabilirsiniz.
 • “Çip” yan tarafında Apple M1 görüyorsanız, Apple Silicon işlemcili Mac kullanıyorsunuz demektir.
 • “İşlemci” yan tarafında Intel işlemci görüyorsanız, Intel çipli Mac kullanıyorsunuz demektir.
Mac Intel vs Apple Silicon
Mac’inizin Intel veya Apple Silikon İşlemci Kullanıp Kullanmadığını Öğrenme

Apple Silicon işlemcili veya Intel işlemcili bir Mac kullanıp kullanmadığınızı öğrenmek işte bu kadar kolay.

M1 / Apple Silicon Nedir?

Apple silikon, Apple tarafından geliştirilen Mac işlemcisidir. Apple, onlarca yıldır Motorola, IBM ve Intel gibi üçüncü taraf CPU’ları kullanarak Macintosh bilgisayarlar üretmektedir. 22 Haziran 2020’de Apple, Mac serisini kendi işlemci teknolojisi Apple Silicon’a taşıyacağını açıkladı.

Apple tarafından tasarlanan ve iPhone ve iPad’lerde bulunan işlemciler gibi, Apple’ın silikon işlemcileri de çip üzerinde sistem (SoC) mimarisini kullanır. SoC tasarımı CPU’ları, GPU’ları ve uygulamaya özel birçok işlemciyi içerir.

Apple Silicon SoC’deki çoğu işlemci çok çekirdeklidir, yani az sayıda işlem çekirdeğine sahiptirler. M1, Apple’ın ilk “Apple silikon” çipi MacBook Air ve Mac Mini ile birlikte Kasım 2020’de piyasaya sürüldü.

Mac Intel Apple Silicon Hangisi Daha İyi
M1 / Apple Silicon Nedir?

Apple, Mac için geliştirdiği SoC ailesinin Mac’e “watt başına sektör lideri performans ve daha verimli GPU’lar sağlayarak uygulama geliştiricilerin daha da güçlü profesyonel uygulamalar ve yüksek kaliteli oyunlar yapmasına olanak tanıyacağını” iddia ediyor.

Bu geçiş aynı zamanda Neural Engine gibi teknolojilere erişimin de önünü açacaktır. Geliştiricilerin uygulamalarını geliştirirken makine öğreniminden yararlanabilecekleri anlamına geliyor. Bu hamle aynı zamanda tüm Apple ürünlerinin ortak mimariyi paylaşacağı anlamına geliyor, böylece geliştiriciler tüm Apple ekosistemi için yazılım yapabilecek ve optimize edebilecekler.

M1 ve Intel Karşılaştırması

2006’dan beri Apple’ın Mac’lerinde kullandığı Intel işlemciler x86 çiplerdir. Apple’ın ürettiği işlemciler ARM tabanlıdır, ancak bir dizi Apple teknolojisini içerir (bu nedenle, kesinlikle ARM çipleri değildirler).

Apple, M1 çiplerinin hızlı olduğunu iddia ediyor. Aslında Apple, M1 çiplerinin “geçen yıl satılan dizüstü bilgisayarların yüzde 98’indeki çiplerden daha hızlı” olduğunu iddia ediyor. Gerçekten hızlı oldukları ortaya çıktı. İncelemelerde, MacBook Air işlemcisinin 16GHz hızındaki 9. nesil 2,3 çekirdekli 9 inç MacBook Pro’dan daha iyi olduğunu görüldü.

Mac işlemciler Hepsi Apple Silicon Olacak
M1 ve Intel Karşılaştırması

M1 işlemciler oldukça iyidir, ancak bazı dezavantajları vardır. Örneğin, Intel işlemcilerle birlikte gelen entegre grafiklerden iyi olsa da, 16 inç MacBook Pro’daki gibi ayrı grafiklerin gerisinde kalan entegre grafiklere sahipler. Apple’ın iMac ve 16 inç MacBook Pro için yapacağı güncellemelerin Apple’ın şu anda kullandığı AMD grafik işlemcileriyle ne kadar uyumlu olacağını görmek için herkes tarafından beklenmektedir. AMD CEO’su ARM’ye rağmen Apple ile çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

İlgili: MAC Bilgisayarda Wi-Fi Şifresi Öğrenme