Bugün, LG Ultragear PS5 Ekran Çözünürlük Ayarı hakkında bilgiler vereceğiz. LG Ultragear serisi ile, muhteşem yeniliklere imza attı. Bu yenilikler ve seri hakında detaylı bilgiler vereceğiz. Bildiğiniz gibi monitör dünyası artık birden fazla seçeneğe sahip. Bu seçenekler, iş için ya da oyun için sıralanıyor. LG’de bu seri ile tamamen oyunculara hitap ediyor. LG Ultragear oyuncu serisi ile birlikte tüm tuşlara aynı anda basmış diyebiliriz. Firma olarak bir çok gelir gurubuna yönelik ürünler ürettiler. LG Ultragear serisi 1080P,2K ve 4K çözünürlüklü ürün yelpazesi ile oldukça geniş bir kitleye hitap ediyor.

LG UltraGear Ürün Serisi

Seri içerisinde oldukça fazla seçenek bulunuyor. Oyuncular seri içerisinde isterlerse 1080p ya da 4K çözünürlüğe sahip ürünleri tercih edebilirler. Serinin en önemli ürünü şüphesiz ki 27GN950-B modelidir. Bu modelde 4K bir panel ile 144 Hz ekran deneyimi yaşayacağız. Ürünün bir diğer özelliği ise, hem AMD Freesync, hem de Nvidia G SYNC özelliğine sahip olmasıdır. Bu özellikler monitörü kullanırken büyük fark oluşturuyor. AMD ekran kartı ya da Nvidia ekran kartınız ile kullanırken anlık görüntü yırtılmalarını engelliyor. Ayrıca bu özellikler sayesinde performans ve gözle görülür çözünürlük artışı oluşuyor.

LG Ultragear Serisi ve Yeni Nesil Konsollar

Yeni nesil konsollar için Ultragear serisi oldukça önemlidir. LG Ultragear monitörler hangi çözünürlükte olursa olsun, 4K Upscale edebilme özelliğine sahipttir. Bu özellik sayesinde monitör daha yüksek çözünürlükleri destekleyebiliyor. LG bu özelliği sayesinde bir çok oyuncunun takdirini kazandı. Ayrıca LG Ultragear serisi HDMI 1.4 özelliğine sahip olsa da, Upscale özelliği sayesinde HDMI 2.0’a güncellenebiliyor.

ilişkili: LG Ultragear Çözünürlük Ayarının Çözümü

Bu işlem için öncelikle bir HDMI 2.0 converter’a ihtiyacınız olacaktır.

lg monitor ps5 cozunurluk ayari

HDMI 1.4 to 2.0 Dönüştürücü

Görselde ki ürünü internet üzerinden rahatlıkla bulabilirsiniz. Bu ürün sayesinde HDMI 1.4 monitörünüz olsa bile, yeni nesil konsollarda ki 120 Hz desteğini kullanabilirsiniz. Ayrıca ürün 2.0’a güncelledikten sonra, PS5 üzerinden 4K Upscale özelliğini de kullanmanıza olanak sağlıyor.

 

LG Ultragear PS5 Ekran Çözünürlük Ayarı Nasıl Yapılır

LG Ultragear serisi monitörlerde bu ayarı yapmak oldukça kolaydır. İşlem için öncelikle monitörünüz menü tuşuna bastıktan sonra, İnput menüsüne giriş yapalım. İnput menüsü üzerinden öncelikle monitörümüzü sıfırlıyoruz. Bu işlem yapacağımız işlemi tam anlamıyla desteklesin diye yapılmaktadır. Sıfırlama işleminin ardından, monitörümüzle konsol arasında HDMI 2.1 kablosu olmak zorundadır. Bu kablo yeni nesil konsolların stok kutusundan çıkmaktadır. Bu kabloyu ayrıca korunaklı bir şekilde kullanmanızı öneririz.

PS5 ekran cozunurluk ayarlari nasil yapilur

PS5 ekran cozunurluk ayarlari nasil yapilIr

 

Bu ayar monitörünüz 4K çözünürlüğü görmesini sağlayacak. Ayrıca PS5’te 2K desteği olmasa da bu ayar sayesinde kullanabilirsiniz. İşlemin son adımı olarak PS5 menüsünden Ayarlar kısmına giriş yapalım. Giriş yaptıktan hemen sonra Ekran ve Video menüsüne giriş yapalım. Bu menüde çözünürlük değerini 4K olarak ayarlayarak, monitörünüz 2K destekli ise görüntü kalitesini 4K ayarladıktan sonra, 2K olarak deneyimleyebilirsiniz.