Son yılların en çok beğenilen dizüstü bilgisayarı Lenovo Legion 5 için Lenovo, bu modelinde Phantom Black isminde siyah plastik bir kasa kullanmaktadır. Ancak malzeme kalitesi ve verdiği dokunuş hissi oldukça başarılı. 15.6 inç Full HD 144Hz IPS ekrana sahip panelin çerçevesi biraz daha incelmiş olarak bizi karşılıyor. Kamera çok şükür çerçevenin üstündeki yerini koruyor. Kamera tahmin edilebildiği gibi çok iddialı değil ama günlük işlerinizi rahatlıkla karşılayabiliyor.

lenovo legion5 inceleme1

 

Panelin 180 derece geriye yatması ergonomikliğini ve cazibesini artırıyor. Bir oyuncu bilgisayarı olarak düşünürsek dokunmatik ekran olmasa da 25 mm öne çıkarılmış ekran bizlere gerçekten mükemmel bir izlenim oluşturmaktadır. Ayrıca kullanılan klavye 4 bölge rgb özelliği mevcut. Mekanik olmasa da sağlamlık konusunda iyi olduğu kadar kullanım açısından da ideal düşünülmüş bir klavye. Ürünün ağırlığı 2.47kg. Buna haricen yaklaşık 880gr yakın ağırlığı bulunan 230W adaptör bulunuyor.

Lenovo Legion 5 Performans

Ürün özelliklerine göre değişmekte olup inceleme yapılan Intel Core i7-10750H işlemci, 16GB DDR4 2933Mhz RAM, Nvidia GeForce RTX 2060 6GB ekran kartı kullanılan modeli ele alalım. Ray Tracing’in giderek yaygınlaştığı bu günlerde Legion 5 buna tam destek veriyor. Depolama tarafında ise 1TB HDD ve 512GB SSD (Samsung PM991) bulunmaktadır.

lenovo legion5 inceleme2

Lenovo ses konusunda sanallaştırma için Dolby Atmos’tan tarafından destek almış. Böylece oyunlarda bile sanallaştırma performansını çok başarılı performans sergiliyor. Ses düzeyi yeterli ancak bas performansı çok eksik. Bunun içinde son ses seviyesi ile uzun süre kullanımda kulağa gelen fazla tiz sesi bir süre sonra yorucu gelebiliyor.

Lenovo Legion 5 bilgisayarda kablosuz ağ bağdaştırıcısı olarak bir Wi-Fi 6 Intel AX201’i, gigabit Ethernet kartı olarak da Realtek’in RTL8168/8111 serisini kullanıyor.

Batarya kapasitesi ise bu üründe 60Wh. RTX 2060’ın masaüstünde güç tüketmesini engellemek için tek tuşla geçiş yapabiliyorsunuz. Bütünleşik Intel UHD Graphics 630 grafik yongası da işini görüyor. Ayrıca gerek nette gezinirken gerekse video izlerken 7 saate yakın bir batarya dayanımı sağlıyor. Oyunlarda bu süreyi tahmin ettiğiniz gibi göz ardı edebilirsiniz.

lenovo legion5 inceleme3

Lenovo Legion 5 diğer gaming laptoplar gibi yük altında gürültülü çalışıyor. Eğer ses sizi çok rahatsız ediyorsa ürünün yanında gelen Lenovo Vantage yazılımını kullanın. Burada “calm” moda geçiş yapabilirsiniz, tabii bu gündelik çalışmalar için. Klavyeye yansıyan ısı ise pek çok rakibinden daha iyi.

Far Cry 5’in Ultra modunda 98 FPS gibi şahane değerlere ulaşan bir sistem mevcut. RTX 2060’ın yakın gelecekte çıkacak tüm oyunlarda performans sergileyebilecek gibi görünüyor.