Buhar bulutu” ifadesi, kaynayan bir su ısıtıcısının veya eski bir trenin görüntülerini çağrıştırabilirken, video oyunları söz konusu olduğunda, en büyük PC oyun platformunun öldürücü bir özelliğidir. Eğer Steam’de oyun oynuyorsanız , kesinlikle Steam Cloud oyun kayıtlarını nasıl kullanacağınızı bilmek isteyeceksiniz. İşler ters gittiğinde, değerli ilerleme saatlerinizin, kimsenin silemeyeceği bir yerde güvenli bir şekilde saklanmasından memnun olacaksınız.stres

Steam Bulut Tasarrufları Nelerdir?

Steam üzerinden satın aldığınız ve indirdiğiniz oyunlar, kayıtlı oyun dosyalarını Steam’in sunucularına yükleyebilir ve indirebilir.Başka bir deyişle bilgisayarınızın verilerini kaybederseniz, yeni bir bilgisayar kurarsanız veya Steam oyunlarınızı birden fazla bilgisayarda oynarsanız, en son kaydettiğiniz oyununuzu internet üzerinden alabilirsiniz. 

Bir oyunu kaldırıp daha sonraki bir tarihte yeniden yüklediğinizde, kayıtlı oyunlarınız da geri yüklenir. Genel olarak, Steam Bulut kayıtları, kaydetme verilerinizi unutmanıza ve oyun oynamaya devam etmenize izin verir.

Her Oyun Steam Cloud Saves’i Destekler mi?

Steam’deki her oyun buluta kaydetmeyi desteklemez. Bu, geliştiriciye bırakılan bir şeydir. Ancak, tüm oyunlar da aynı şekilde çalışmıyor. Bir Steam oyununun buluta kaydetmeyi destekleyip desteklemediğini öğrenmek istiyorsanız, mağaza sayfasına gidin ve Steam Cloud logosunun oyun özellikleri listesinde olup olmadığını kontrol edin.stres1

Oyununuz için Bulut Kayıtlarının Etkin Olmasını Sağlama

Belirli bir Steam bilgisayarındaki tüm oyunlar için bulut kayıtlarını devre dışı bırakmak mümkündür. Ayrıca bu özelliği ayrı oyunlar için de etkinleştirebilir veya devre dışı bırakabilirsiniz. Oyununuz Steam Cloud kayıtlarını destekliyor ancak senkronize etmiyorsa, özelliğin kolaylıkla etkinleştirilip etkinleştirilmediğini kontrol edebilirsiniz.

Küresel bulut kaydetme ayarlarını kontrol etmek için:

 1. Steam’i açın .
 2. Steam > Ayarlar’ı seçin .
 3. Bulut sekmesine geçin .
 4. Destekleyen uygulamalar için Steam Bulut senkronizasyonunu etkinleştir seçeneğinin tercihinize göre değiştirildiğinden emin olun .stres2
  1. Tamam’ı seçin .

  Tek tek oyunlar için buluta kaydetme durumunu kontrol etmek için:

  1. Steam’i açın .
  2. Steam kitaplığınıza gidin .stres3
  3. Söz konusu oyuna sağ tıklayın .
  4. Özellikler’i seçin .stres4
  5. Genel sekmesine  geçin .
  6. Bulut senkronizasyonunun tercihinize göre değiştirildiğini kontrol edin.stres5

   Yine, tüm oyunlarda Steam Bulut kaydetme özelliği yoktur, bu nedenle tek bir oyun için bu seçeneği görmüyorsanız, muhtemelen desteklemiyordur. Bu durumda kayıtlı oyun verilerinizi manuel olarak yedeklemenizi öneririz.

   Bilgisayarınızda İndirilen Steam Bulut Kayıtlarını Bulma

   Manuel yedekleme yapmaktan bahsetmişken, yerel makinede bulut kayıtlarınızın yerel kopyasına gerçekten erişebilirsiniz. Tabii ki klasör konumlarını bildiğiniz sürece:

   • PC  : C:\Program Files (x86)\Steam\userdata
   • Mac : ~/Library/Uygulama Desteği/Steam/userdata
   • Linux  : ~/.local/share/Steam/userdata

   Bunların, buluta kaydetme verilerinin yerel olarak depolandığı varsayılan konumlar olduğunu unutmayın. Steam’i kurarken özel bir klasör belirlediyseniz, bunun yerine o klasöre gitmeniz gerekir.

   Bu klasörlerin içinde, Steam Uygulama Kimliğine göre saklanan kayıtları bulacaksınız. Bu, Steam mağazasındaki bir oyunun katalog numarasına karşılık gelen benzersiz bir numaradır. SteamDB’ye ID numarasını girerek hangi ID’nin hangi oyuna ait olduğunu kolayca bulabilirsiniz .

   Steam Cloud Save Conflicts ile Ne Yapmalı?

   Bazen, Steam’den yerel bilgisayarınızda depolanan kayıtlı oyun ile Steam’in sunucusunda bulunan oyun arasında bir çakışma olduğuna dair bir hata mesajı alırsınız. Bu genellikle aynı oyun kaydetme dosyasının iki farklı sürümünde ilerlemeniz nedeniyle olur.stres6

   Çoğu zaman, doğru seçim, dosyanın en son değiştirilen sürümünü seçmektir. Ancak bazı durumlarda bu istediğiniz kaydetme olmayabilir. Güvende olmak için, bulut senkronizasyon çakışmasını ilk gördüğünüzde iptal etmeyi seçmenizi öneririz. 

   Şimdi, önceki bölümde tartıştığımız klasör konumlarını kullanarak yerel dosyanın bir yedeğini alın. Tutmanız gereken dosyaların yerel dosyalar olduğu ortaya çıkarsa, geri dönüp bunları manuel olarak değiştirebilirsiniz.

   Steam Bulut Kayıtlarınızı Manuel Olarak İndirin

   Bir başka temiz seçenek de, bir web tarayıcısı kullanarak Cloud Sync dosyalarınızı görüntüleme ve indirme yeteneğidir. Steam Bulutunu Görüntüle’ye gidin ve henüz yapmadıysanız Steam hesabınıza giriş yapın.

   Burada Steam Cloud Sync hesabınızda saklanan her bir oyun dosyasını görebilirsiniz. Tek yapmanız gereken indirme düğmesini seçmek ve kendiniz için bir kopyanız var. Bu, kaydetme dosyalarını bir oyunun diğer sürümleriyle kullanmak ve az önce gördüğümüz gibi bir senkronizasyon çakışması çözümünde kaldırılmadan önce bulut dosyalarını hızlı bir şekilde yedeklemek için kullanışlıdır.stres7

   Burada oyun dosyalarını kaydetmekten daha fazlasının saklandığını unutmayın. Geliştiriciler, oyun yapılandırma dosyaları gibi diğer verileri kayıtlarınızın hemen yanında saklamayı seçebilir. Bu yüzden doğru şeyi indirdiğinizden emin olun!

   “Steam Senkronize Edilemedi” ve Diğer Sorunlar Nasıl Düzeltilir

   Steam Cloud tasarruflarıyla iyi geçinmek için ihtiyacınız olan son önemli bilgi, işler ters gittiğinde ne yapmanız gerektiğidir. İşte bazı genel ipuçları:

   • Sunucularının kapalı olup olmadığını görmek için Steam ana sayfasını kontrol edin.
   • Modemlerinizi, yönlendiricilerinizi ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.
   • Farklı bir ağa bağlanın.
   • Güvenlik duvarı ve antivirüs ayarlarınızı kontrol edin.
   • Çakışmaları kontrol etmek için ağ trafiğini izleyen veya değiştiren tüm yazılımları devre dışı bırakın.
   • VPN’inizi devre dışı bırakın , Steam onları sevmiyor ve sizi yasaklayabilirler.