Merhaba TeknoDestek takipçileri bugün sizler için merak edilen bir konu hakkında bilgiler vereceğiz. Bildiğiniz üzere Xbox rekabetçi bir yapı ile konsol dünyasında Game Pass kütüphanesini dur durak bilmeden büyütmeye devam ediyor.

xbox-Gamepass-gamer-turkey.jpg (1920×1080)
Bu büyüme esnasında tabiki de teknolojinin nimetlerinden biri olan Cloud ve Stream kısmını da ihmal etmiyor , fakat Türkiye de maalesef ki bir çok Cloud servisi gibi Game Pass Cloud servisi de resmi olarak çalışmıyor.

Bu durum sonrasında Türkiyede ki kullanıcılar VPN uygulamaları ile Cloud sistemleri kullanmayı başarıyorlar , ve sabit ya da mobil internet bağlantınız güçlü ise sorunsuz bir şekilde normal bir kullanım şekli yakalayabilirsiniz.

5ff2e015c03c0e1c641f13d7.jpg (750×422)

Cloud Gaming Servisleri Neden Tüm Ülkelerde Mevcut Değil ?

Cloud gaming servisleri genellikle internet hızı gigabit olarak yaygınlaşmış ve altyapısında sorun olmayan ülkeleri tercih ediyor , bu tarz yatırımlar milyonlarca dolar harcamayı gerektiren yatırımlar olduğu için herşeyin sorunsuz olarak işlemesi en büyük detay bu nedenle büyük cloud servisleri başta Amerika olmak üzere internet hızı deyim yerindeyse ışık hızında olan ülkelerde en başta yerini alıyor.

Xbox Cloud Türkiyede Nasıl Kullanılır ?

Xbox Cloud servislerini PC‘den ve Mobilden kullanmanız mümkün , mobil cihazlar için dokunmatik desteği olan oyunlar dahi mevcut bu nedenle Joystick almasanız da bazı oyunları rahatlıkla oynayabilirsiniz. Sabit olarak gerekecek şeyler en az 35 mbps internet bağlantısı , VPN kullanacağınız için bu değer biraz düşeceğinden dolayı FPS kayıpları olmaması adına internet hızının önemi büyük. Ayrıca Game Pass Ultimate aboneliğine ihtiyacınız var maalesef ki standart Game Pass aboneliği Cloud ve Stream özelliğini kapsamıyor. VPN uygulamaları bu süreçte çok çok önemli , uygulama marketlerinde binlerce VPN uygulaması var ama bir çoğu hiçbir işe yaramıyor . Bu nedenle araştırma yaparken araştırdığınız dönemde en hızlı olanları araştırıp o şekilde indirmenizi tavsiye ederim şuan PC kullanıcıları için ZEN VPN , Mobil kullanıcıları için ise FAST VPN uygulamasını öneririm.

xbox_cloud_fabrikatikcom.jpg (1200×675)

Cloud Gaming Neden Bu Kadar Önemli ?

Oyuncu sistemlerinin minimum 17-18.000 TL olduğu ülkemizde oyun oynamak maalesef ki bir lüks haline geldi , kullanıcılar günde 1 saat bile olsa Cloud Game servisleri ile keyifli dakikalar geçirebiliyor , şahsi deneyimim bu yönde bir çok Cloud oyun servislerinde FIFA oyunlarından tutun da bütçesi yüksek milyonlarca oyun var Xbox Game Pass’te bu servislerden biri Microsoft’u bu servisi yaşattıkları için tebrik ediyoruz ve başarılarının devamını diliyoruz , denemekte fayda var diyebiliriz…