Ana Sayfa İnceleme Kirin 9000 ve A14 Bionic İşlemci Performans Testi Karşılaştırması

Kirin 9000 ve A14 Bionic İşlemci Performans Testi Karşılaştırması

0

Merhaba değerli TeknoDestek takipçileri!! Bugün sizler için son zamanların en büyük tartışmasına konu olanHuawei‘nin Kirin 9000 işlemci chipseti mi daha iyi, yoksa Apple‘ın A14 Bionic chipseti mi daha iyi? sorunusun cevabını vereceğiz.

Huawei‘nin 22 Ekim‘de yaptığı lansmanla birlikte tanıttığı Mate 40 ailesinin yeni chipseti olan Kirin 9000 son derece iddialı gözüküyor. Öte yandan Apple da, yeni etkiliğinde tanıttığı yeni cihazlarında son mimarisi olan A14 Bionic isimli işlemcisini kullandı. Bizim de merak ettiğimiz tek detay, bu işlemcilerden hangisi daha güçlü? Bir önceki makalemizde A14 Bionic ve Snapdragon 865+ karşılaştırması yapmıştık. Bu makalemize ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Bu karşılaştırma makalemizde, 8-çekirdekli HiSilicon Kirin 9000‘i (Mali-G78 MP24) & 6-çekirdekli Apple A14 Bionic (Apple GPU) SoC ile karşılaştırdık.

Burada her bir chipin artılarını ve eksilerini, teknik özellikleri ve AnTuTu ve Geekbench gibi kıyaslamalarda kapsamlı testleri bulacaksınız.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

a) CPU (işlemci) performansı, oyun performansı, batarya kullanımı ve genel işlemci chipseti puanı olarak A14 Bionic açık ara önde gözüküyor.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

b) Geekbench tekli çekirdek testinde ve çoklu çekirdek testinde ve Antutu Benchmark v8 testinde açık ara A14 Bionic üstün gözüküyor.

Şuan net rakamlar bu şekilde. Huawei Mate 40 ailesi lansmanından sonra çok hızlı bir şekilde kullanıcılar tarafından kutu açılışı yapılan nadir serilerden oldu. Görünen o ki, Huawei P40 Pro‘da olduğu gibi, Mate 40 ailesinde de işlemci tarafında umduğunu bulamadı. Özellikle işlemcinin 5nm üretim süreci bizi çok heyecanlandırmıştı, fakat bu detay çok işe yaramamış gibi gözüküyor. Bu segmentte rekabet eden iki cihazın da daha fazla puan almasını beklerdik. Özellikle henüz genç bir firma olan Huawei, işin fiyat tarafında ülkemizde çok radikal rakamlara satış yapmış ve P40 ailesinde sadece kamerası ile ön plana çıkmıştı. Kullanıcılar artık işin görünen kısmından çok görünmeyen kısmına odaklanmaya başladı. Bu tarz detaylar kullanıcıyı da etkilemekte ve farklı marka yelpazelerine itmekte. Hal böyleyken hem Google desteğinin olmaması, hem de performans testlerindeki bu sonuçlar iyiye işaret gibi gözükmüyor.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA