İlk başlarda yalnızca iletişim kurabilmek amacıyla geliştirilen telefonlar, zamanla her türlü işlerimizi halledebileceğimiz ve daha fazla arkadaş edinebileceğimiz küçük bir kutu içerisine sığdırılmış yeni bir dünya sunmaya başladı. Özellikle kamera ile yüksek kalitede çekim yapabilme imkanı sunan teknoloji sayesinde, bir yandan sosyal medya hesaplarımızda harika fotoğrafları paylaşırken, diğer yandan ise bizler için önemli olan anları ölümsüzleştirmekteyiz.

En İyi Kamera Odaklı Telefon Modelleri

Günümüzde, fotoğraf çekme özelliği olmayan telefon hemen hemen yoktur. Fakat bazı telefonlar tamamen kamera odaklı geliştirilmiştir. Kamera odaklı telefon modelleri sayesinde harika pozlar yakalayabilmekteyiz. Bu telefonlar sadece basit görüntüler yakalamakla kalmıyor, aynı zamanda kullanıcılara, uzun metraj filmler çekebilme imkanı da sunuyor. Bu sebeple yeni bir telefon almak istediğimizde dikkat ettiğimiz kriterler arasında ilk sıralarda kamera kalitesi gelmektedir.

Kamera odaklı telefon modelleri göz önüne alındığında, son zamanların en başarılı telefonlar arasında Huawei, Oppo ve Honor gibi modeller yer almaktadır.

Huawei P40 Pro

Huawei P40 Pro

Kamera kalitesi açısından ilk sıralarda yer alan bu telefon, 6.58 inç büyüklüğünde, 1200×2640 piksel çözünürlük sunan bir OLED ekrana sahiptir. 2.86 GHz hızında çalışan, 8-çekirdekli Kirin 990 işlemciden güç alan bu telefon aynı zamanda 50MP çözünürlüklü, 1.9 diyaframlı geniş açılı arka kamera; 12MP çözünürlüklü, f/3.4 diyaframlı periskop kamera ve 40MP çözünürlüklü, f/1.8 ultra geniş açılı kamera özelliklerinin yanı sıra derinlik algılama sensörü özelliği ile de ön plana çıkmaktadır. Ön kamerası ise 32MP çözünürlüklü ve ayrıca f/2.2 diyafram ve derinlik algılama sensörü bulunmaktadır. Cihaz, bütün bu özellikleri dışında aynı zamanda hem ön hem de arka kameraları ile 4K/60 FPS video kaydı yapabilmektedir.

Honor 30 Pro Plus

Honor 30 Pro Plus

Kamera odaklı telefon modelleri arasında yer alan bu cihaz, Huawei‘nin alt markası olarak üretilmiş ve son dönemlerin en çok konuşulan telefon modeli olmuştur. Arka tarafında 50MP çözünürlüklü, f/1.9 diyaframa sahip geniş açılı ana kamera yer almaktadır. Bunun yanı sıra 8MP çözünürlüğe sahip ultra geniş açılı kamera ve 2MP çözünürlüğe sahip makro kamera yer almaktadır. Ön kamera olarak ise, 32MP çözünürlükte kaliteli fotoğraflar çekebilme imkanı sunan cihazda derinlik algılama sensörü de yer almaktadır.

Oppo Find X2 Pro

Oppo Find X2 Pro

Yakın zamanda, kamera odaklı olarak üretilen telefon modelleri arasında yer alan cihazın arka tarafında 48MP çözünürlüğe sahip, f/1.8 diyaframı ile çok kaliteli bir ana kameraya sahiptir. Ana kamera dışında 48MP çözünürlükte, f/2.2 ultra geniş açılı kamera ve 13MP çözünürlüklü, f/3.0 diyaframa sahip periskop kamera bulunmaktadır. Bunlar dışında 32MP çözünürlüğündeki ön kamerası sayesinde 1080P videolar kaydedebilmekte ve başarılı HDR görüntüler yakalayabilmektedir.