Ülkemizde son yıllarda artan kur fiyatlarının da etkisiyle amiral gemisi seviyesindeki ürün satış adetleri ciddi anlamda azalan Apple’ın yeni göz bebeği Apple iPhone 12 Pro geçtiğimiz ay başında ülkemizde 14999₺ başlangıç fiyat etiketiyle satışa sunuldu. Üstelik bir çok Apple kullanıcısının markadan vazgeçmesine sebep olan fiyat politikası bu yılda bir çok kullanıcıya aşırı yüksek geldi. Hemen hemen herkesin aklında bir telefona 15 bin ₺ ödemeye değer mi sorusu oluşturan Apple’ın. Öncelikle Apple iPhone 12 Pro ne kadara mal ettiğini sizler için araştırdık.

 

Fomulhaut Techno Solutions platformu uzmanlarının yaptığı araştırma bu konuya geçtiğimiz günlerde ışık tuttu ve bizler de bu araştırmadan faydalandık. iPhone 12 Pro’yu parçalarına ayıran uzmanlar parçaları piyasa araştırmasına tabi tutarak iPhone 12 Pro ortalama üretim maliyetini ortaya çıkardılar. Geçtiğimiz yıl amiral gemisi seviyesindeki ürünlerini ürün satış fiyatının % 17.5’una mal eden Apple. Bu yıl bu oranı artışına engel olamayarak ürünleri satış fiyatının % 27’sine mal etmiş durumda. Aradaki %9.1 oranındaki artışın geçtiğimiz yıl ki serilerde yer almayıp bu seneki ürünlerde yer alan 5G yonga setini gösterebiliriz.

iphone 12 pro ne kadar mal oluyor kapak

 

Genelde uzak doğulu üreticileri ürün tedariği süresinde kullanan Apple. Çip set ve yonga setleri Çin ve Tayvan’lı firmalardan satın alırken ekranları ise geçtiğimiz. Yıllarda olduğu gibi Güney Koreli panel üreticileri LG ve Samsung’dan satın almayı tercih etmiş.

iphone 12 pro ne kadar mal oluyor 4

okumaya devam edin : Android Cihazlar İçin En İyi 3 Navigasyon Uygulaması

Apple iPhone 12 Pro yu maliyet etiketleriyle listelemek gerekirse;

 

LED&OLED Ekran           : 70$
Qualcomm 5G Modem    : 90$
A14 Bionic İşlemci         : 40$
RAM                             : 12.8$
Depolama Birimi            : 19$
Sony Kamera Sensör     :  7.4-7.9$
iphone 12 pro ne kadar mal oluyor 3.jpg

Tüm bu bileşenlerin üzerinde kasa ve pil maliyetleri de eklendiğinde. Apple’ın iPhone 12 Pro’yu 406-410$ fiyat bandına imal ettiğini söyleyebiliriz. Böylelikle güncel kur rakamları ile 3000₺ seviyelerine tekamül ediyor. Elbetteki bu rakama ülkeler arası nakliye, satış sonrası hizmetler. Ticari ortaklar kar payı ve reklam maliyetleri de eklenildiği düşünülse de. Aynı zamanda bu durum Apple’ın bir iPhone’dan ciddi derecede kar ettiği gerçeğini değiştirmiyor.

iphone 12 pro ne kadar mal oluyor 2

Son Güncelleme 20 Haziran 2022 Yazar Uğurcan Ün