Apple Dijital Mirası Nedir;

Legacy, ölümünüzden sonra verilerinizi sevdiklerinize bırakmanızı sağlayan bir iOS 15 özelliğidir. Apple, özelliği Haziran 2021’de tanıtmıştı. Ancak, iOS 15.2 ve macOS 12.1’e sahip kullanıcıların hizmetine ancak kısa süre önce kavuştu.

Birinin Dijital Miras kişisiyseniz, fotoğraflar, videolar, notlar ve daha fazlası gibi verilerini kaydedebilirsiniz. Tüm belgeleriniz ve diğer kişisel verileriniz, şifrelenmiş ve parola korumalı iCloud Kimliğinizde saklanır.

Dijital Miras, ölmeniz durumunda onu güvendiğiniz insanlara aktarmanın bir yoludur. Apple, herhangi birinin dijital mirasınıza erişmesine izin vermeden önce ölüm belgesi ve genellikle mahkeme emri gibi belgeleri doğrular. Bu özelliğin kurulumu güvenli ve güvenlidir.

Dijital Miras için hangi veriler mevcut?

Dijital eski kişileriniz tüm verilerinizi ve bilgilerinizi indirebilir. Eski kişilerinize aktarabileceğiniz şeyler şunlardır;

Takvimler

Arama geçmişi

Kişiler

Sağlık verileri

iCloud yedekleme ve dosyalar

iCloud Fotoğrafları

Posta notlar

hatırlatıcılar

Safari verileri (yer imleri, okuma listeleri, sekme grupları)

sesli notlar

Ancak Apple, tüm verilerinizi güvenilir kişilerinize vermez. Bunlar, eski kişilerinize aktarılmayacak olan aşağıdaki öğelerdir.

Apple Kimliği ödeme bilgileri veya kayıtlı kartlar.

Filmler, kitaplar ve müzik gibi lisanslı medya.

iCloud Anahtar Zinciri kullanıcı adları, parolalar ve diğer kimlik bilgileri.

Uygulama içi satın almalar, abonelikler ve oyun içi para birimleri.

Apple Dijital Mirası Nedir?

Bu istisnalar, sevdiklerinizin verilerinizi almasını sağlar, ancak kimlik bilgilerinizin geri kalanı gizli kalır. Özünde, gizliliğinizi korurken anıları ve verileri aktarıyor olacaksınız.

Apple Digital Legacy kişilerini nasıl eklerim?

iPhone’unuzda Ayarlar’ı açın ve adınıza dokunun.

Apple Dijital Mirası Nedir?

Parola ve Güvenlik öğesini seçin.

Apple Dijital Mirası Nedir?

Eski Kişi ‘yi seçin.

Apple Dijital Mirası Nedir?

Eski Kişileri ekleyin.

Apple Dijital Mirası Nedir?

Paylaşılan bir iCloud+ planı veya Apple One Aile planı kullanıyorsanız, aile üyelerinizi bir listede görürsünüz . Bununla birlikte, yeni bir kişi ekleyebilirsiniz. Bu yapıldıktan sonra, güvenilir kişinizle paylaşabileceğiniz bir erişim anahtarı alacaksınız.

Erişim anahtarını iMessage üzerinden paylaşırsanız, otomatik olarak iCloud ayarlarında saklanır. Aksi takdirde, basılı kopya olarak yazdırabilir ve kişisel olarak teslim edebilirsiniz.

Eski Kişiysem nasıl veri talep edebilirim?

Apple’ın Dijital Miras web sitesine gidebilir ve kişilerindeyseniz sevdiklerinizin hesabına erişim talep edebilirsiniz. Erişim anahtarı olmadan herhangi bir veri alamayacağınız için bu işlem için erişim anahtarınızı el altında bulundurun.