iPhone’da Erişilebilirlik nasıl açılır sorusuna yanıt arıyorsanız doğru yerdesiniz. İphone ekranları büyüdükçe, çoğu görevi gerçekleştirmek için yalnızca bir parmak kullanma günleri genellikle sona ermiştir. Ancak, en azından bazı açılardan Ulaşılabilirlik ile yine de mümkündür. Etkinleştirildiğinde, bu erişilebilirlik özelliği, mobil cihazın üst kısmındaki öğelere ekranın alt kenarını aşağı kaydırarak üst kısmı erişilebilecek hale getirerek erişmenizi sağlar.

Erişilebilirlik Nedir?

Erişilebilirlik, tüm en iyi iPhone’larda çalışan yerleşik bir iOS 15 özelliğidir. Ve ekranın üst yarısını alçaltır, böylece düğmeler ve ekrandaki diğer nesneler başparmağınızın yakınında olur. Birçok insan için bunlar, telefonlarını tek elle kullanırken en iyi gezinme düğmeleri olacaktır. Mobil cihazınızda nerede olursanız olun kullanılabilir ve telefonunuzu tek elle kullanırken çok kullanışlıdır.

iPhone’da Erişilebilirlik Özelliğini Açma

  • Ana ekranınızdan Ayarlar’ı başlatın.
  • Aşağı kaydırın ve Erişilebilirlik’e dokunun.

iPhone'da Erişilebilirlik nasıl açılır

  • Sonra Erişebilirlik bölümünün altında Dokunma’yı seçin.
  • Erişilebilirlik’in yanındaki anahtarı yeşil açık konuma getirin.

erişebilirlik nedir

Face ID’li iPhone’larda Erişilebilirlik Özelliğini Kullanma

Ekranın alt kenarında aşağı kaydırın. Tam ekrana dönmek için ekranın alt kenarında yukarı kaydırın veya ekranın üst kısmındaki boş alana dokunun. Herhangi bir şeye dokunmazsanız. Erişilebilirlik birkaç saniye sonra kendini sıfırlayacaktır.

Ana Ekran Düğmesi Olan iPhone’larda Erişilebilirlik Özelliğini Kullanma
  1. Erişebilirlik ile kullanmak istediğiniz bir ekrandayken Ana Ekran düğmesine hafifçe iki kez dokunun ( tıklamayın ) .
  2. Tam ekrana dönmek için Ana Ekran düğmesine tekrar iki kez hafifçe dokunun veya ekranın üst kısmındaki boş alana dokunun . Herhangi bir şeye dokunmazsanız, erişilebilirlik birkaç saniye sonra kendini sıfırlayacaktır.  Erişilebilirlik Kestirmesi’ni ayarlama: Ayarlar → Erişilebilirlik → Erişilebilirlik Kestirmesi bölümüne gidin, Sonra en çok kullandığınız özellikleri seçin. Yan düğmeye iki kez veya üç kez basma hızını azaltma: Ayarlar → Erişilebilirlik → Yan Düğme bölümüne gidin. Erişilebilirlik Kestirmesi’ni kullanma: Yan düğmeyi üç kere tıkayın.

Bu yazımızda iPhone’da Erişilebilirlik nasıl açılır konusu ile ilgili detaylı bilgi verdik. Konu hakkındaki sorularınızı ya da yorumlarınızı, aşağıdaki yorum bölümünden bize iletebilirsiniz.