iPhone  acil sos özelliği nasıl kullanılır? Son zamanlarda ülke genelinde yaşanan doğal afetler nedeni ile toplum olarak çeşitli arayışlar içerisine girdik. Sadece ülke genelinde değil tüm dünyayı etkileyen doğal afetler insanlık için oldukça zor süreçlerdir.

Bu makalemizde iPhone’un kullanıcılara sunmuş olduğu bu gibi durumlarda kullanabilecekleri yeni bir özellik olan İPhone  acil sos özelliği hakkında detaylı bilgi alacağız.

Telefonun bu özelliği bir çok kullanıcı tarafından bilinmiyor ancak son zamanlarda en çok kullanılan özellik olduğunu söylemekte fayda olacaktır.

k 1
IPhone Acil Sos Özelliği Nasıl Kullanılır

Bu özellik İPhone İOS 16.1  ve üstü cihazlar için tanımlanmış görünmektedir. Sizlerde İPhone 14 ve ya  İPhone 14  pro üst model bir telefon kullanıyorsanız İPhone  acil sos özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Şimdi hep birlikte İPhone  acil sos özelliği nedir? Sorumuzun yanıtını alalım. Sonrasında ise bu özelliği nasıl kullanacağınızı sizlerle paylaşacağız.

iPhone acil sos özelliği nedir?

İOS 16.1 yada daha yeni bir  İPhone 14 ve İPhone 14 Pro cihazlarda hücresel veri ve wi-fi kapsama alanlardı içerisinde olmadan acil servise mesaj göndermek için kullanılır.  Çalışma mantığı Uydu ile acil sos’i kullanmasıdır.

Bu alanda önemli bir not olarak paylaşalım; Uydu ile Acil SOS, bazı bölge ve ülkelerde kullanılmayabilir.

iPhone acil sos özelliği nasıl kullanılır?

İlk olarak yapmanız gereken işlem hücresel veri ve Wİ-Fİ kapsama alanı dışında bir bölgeye gidiyorsanız gitmeden önce söyleyeceğimiz bu işlemleri yapın.

Acil SOS demosunu deneyin, Tıbbi kimlik oluşturun ve acil durum kişilerinizi ekleyin.

1)Telefonunuzdan ayarlar menüsüne gidin.

2)Açılan sayfadan Acil SOS menüsüne dokunun.

3)Karşınıza açılan ekranda tuş kilidine 5 kez basarak Ara bölümünü aktif hale getirin.

4)Sayfanın alt kısmında yer alan Acil durum kişileri menüsünden bu alana acil durum kişilerinizi ekleyebilirsiniz.

5)Tuş kilidine 5 kez batığınız zaman direk acil moda geçecektir. Bu alanda acil durum  aramasına geçerek 112 arayacaktır.

6)Hemen ardından ise acil durum kişilerinize konumunuzu sms olarak konumunuzu  bildirecektir.

Bir sonraki yazımız İPhone sesli şarj özelliği sayfamızdan ulaşabilirsiniz.