iPhone 12 , Apple’ın 5G’yi içeren ilk telefonu . Bu yeni ağ türüne tanımıyor olabilirsiniz. Filmleri daha hızlı indirebilmeniz. Yüksek çözünürlüklü akış yapabilmeniz. Daha fazla gerçek zamanlı deneyim için daha akıcı çevrimiçi oyun oynarsınız. Apple ultra yüksek hızlar ve düşük gecikme süresi vaat ediyor.

5G’nin Devasa Hız Artışı

Teorik olarak 4G’den 20 kat daha yüksek hızlarda , 5G’nin ana satış noktası kesinlikle hızıdır.

Bu telefon 4G ile elde edeceğiniz indirme hızlarından iki kat daha hızlı indirme hızlıdır. 5G ile 4 Gb/sn ve 4G LTE ile 2 Gb/sn.

Ancak, bulunduğunuz yere ve sağlayıcınızın kim olduğuna bağlı olarak kullanabileceğiniz üç tür 5G vardır: düşük bant, orta bant ve mmWave. Kullandığınız, alacağınız hızı ve kapsamı belirler.

Düşük bant 5G en uzak mesafeye gidebilir, bu nedenle çoğu insana ulaşmak için en geniş alanı kaplar, ancak hızları diğer bantlar kadar iyi değildir.
mmWave veya milimetre dalgası, en yüksek 5G hızlarını verir, ancak son derece güvenilmezdir. Duvarları geçemez, bu nedenle iç mekanlarda çalışmaz ve tam hızlarını kullanmak için genellikle 5G kule ile doğrudan bir görüş hattına ihtiyacınız vardır.
Orta bant 5G , ikisinin en iyisini birleştiren ikisinin ortasıdır: iyi hızlar ve iyi kapsama alanı.

5G Spektrumu ve Frekansları: Bilmeniz Gereken Her Şey
Hangi 5G türünü kullanacağınızı seçemezsiniz, çünkü bunlar taşıyıcı tarafından ve 5G’yi nerede kullandığınız tarafından belirlenir, ancak mesele şu ki, hız bu şeylere bağlı olarak büyük ölçüde değişir.

Örneğin Turkcell’in 5G ağındaki iPhone 12’nin 200 Mbps yüklemelerle gigabit indirme hızlarına ulaşabileceği söyleniyor.

Apple’ın iPhone 12’nin sunabileceğini iddia ettiği 4 Gbps’yi elde etmek için bir mmWave ağında olmanız gerekir.

İphone 12
Fotoğraf: Apple

Nasıl Aktifleşir?

Telefonunuzdan ayarlar > Hücresel > Seçenekler > Ses ve Veri ayarlarına gelip 5G yi seçin. Sorun yaşanırsa operatörünüzün LTE ayarlarına ayarlayın. Makalenin yazıldığı tarihte Türkiye’de test aşamasında olduğunu belirtmek isteriz.

Dipnot

iPhone 12’de Pil Yüzdesi göstergesi açma makalemizi incelemek için tıklayın.

İphone 12 hakkında üretici sitesini ziyaret etmek için tıklayın.