Akıllı TV’nizin birçok değerli özelliği vardır. Ancak bazen bir akış cihazı, akıllı TV’nin yapamadığı bir şeyi yapar. Bu kılavuz, özellikleri nasıl karşılaştıracağınızı ve içerik izlemek için alternatif yöntemleri nasıl kontrol edeceğinizi açıklayarak akıllı TV’nize ek olarak bir akış çubuğuna ihtiyacınız olup olmadığına karar vermenize yardımcı olacaktır.

Akıllı TV’m Varsa Akış Cihazına İhtiyacım Var mı?

Akıllı TV’nize ek olarak bir akış cihazına ihtiyacınız olup olmadığı, büyük ölçüde akıllı TV’nizin hangi özelliklere sahip olduğuna, hangi işlevlerin eksik olduğuna ve ne tür hizmetler istediğinize bağlı olacaktır.

Örneğin, akıllı TV’nizde akış hizmeti için bir uygulama varsa, uygulama doğrudan akıllı TV’den çalışabileceğinden, kullanmak için buharlı bir çubuk veya kutu satın almanız gerekmez.

Akıllı TV’niz için bir akış cihazı satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda size bir fikir verecek üç örnek senaryo aşağıda verilmiştir.

akilli tvm varsa akis cihazina ihtiyac var mi 1
fotoğraf: netflix

Örnek 1: Netflix

Akıllı TV’lerin çoğu ya önceden yüklenmiş Netflix uygulamasıyla gelir ya da yerleşik uygulama mağazalarından indirilebilir. Netflix uygulaması doğrudan akıllı TV’de çalışabilir ve izleyiciler TV’nin uzaktan kumandasını kullanarak bunu kontrol edebilir. Bu durumda Netflix’i kullanmak için ekstra bir cihaz satın almanıza gerek yoktur.

Örnek 2: Chromecast

Chromecast, medyanın akıllı telefonlardan, tabletlerden ve bilgisayarlardan TV gibi diğer cihazlara kablosuz olarak yayınlanmasına izin veren bir teknolojidir . Bazı akıllı TV’ler Chromecast’i desteklerken diğerleri desteklemez. Medyayı TV’nize yayınlamak için Chromecast’i kullanmak istiyorsanız, Chromecast özellikli bir akıllı cihaza yatırım yapmanız gerekir.

Akış Cihazı

Akıllı TV’m Varsa Roku Cihazına İhtiyacım Var mı?

Bir Roku cihazına ihtiyacınız olup olmadığı , istediğiniz özelliklere veya işlevselliğe bağlıdır. Örneğin, HBO Max ve Tubi gibi uygulamalara erişmek için bir Roku Box veya Roku Streaming Stick kullanıyorsanız, bu uygulamalara zaten sahip olabileceğinizden akıllı TV’nizi kontrol edin.

Bununla birlikte, çok sayıda akış kanalıyla veya başka bir özel özelliğiyle ilgilendiğiniz için bir Roku istiyorsanız, bir Roku cihazı satın almayı düşünmek isteyebilirsiniz.

Ülkemizde En Çok Hangileri Satar?

Türkiye’de çoğunlukla satılan bir kaç ürün aşağıdaki gibidir.
1- Mi Box
2- Mi Sticks
3- Roku
4- Apple AirPlay
5- Amazon Fire TV

Mi Box incelemesini burayı tıklayarak inceleyebilirsiniz.