Ana Sayfa Haberler iOS İşletim Sisteminde Mobil İnternet Bağlantısı Kullanabilecek Uygulamaları Seçme

iOS İşletim Sisteminde Mobil İnternet Bağlantısı Kullanabilecek Uygulamaları Seçme

0

Akıllı telefon kullanıcı sayısı her geçen gün arttıkça mobil operatörlerde hizmetlerini daha çok internet paketleri üzerine yoğunlaştırdılar. Hemen hemen her mobil operatör şirketinin bünyesine bir çok tarife mevcut. Bu tarifelerin kiminde belli bir sınıra kadar kullanılabilecek olan internet paketleri mevcut. Üstelik eskiye göre oldukça makul ve mantıklı fiyatlarda. Ancak bu paketlerin sınırlarını aştığınızda ay sonu telefon faturanızda istemediğini sürprizlerle karşılaşma olasılığınızda su götürmez bir gerçek. Hatta bu sürprizle en az bir kere karşılaşmış olan milyonlarca kişi var. Birçok kullanıcı tanımlı interneti bitmesine rağmen mobil internet kullanmaya devam ettiği için bu sonuçla karşılaşırken, bir çok kullanıcı ise bu limit aşımınının farkında değil. Bunun en büyük sebebi olarak biz telefonu normal modda cebimizde tutarken bile bazı uygulamaların internet kullanımına devam etmesi.

Telefonumuz kilit ekranında dahi olsa bazı akıllı telefon uygulamaları yapılara gereği internet kullanmaya devam edebiliyor. Wireless üzerinden internete bağlı olduğumuz durumlarda böyle bir sorunla karşılaşmamız mümkün görünmüyor ancak mobil veri kullandığımız durumlarda bu tür bir sürprizle karşılaşmamak için telefonumuzun bazı ayarlarını optimize etmemiz gerekiyor.

Mesela telefonumuzdaki uygulamalardan hangilerinin mobil veri kullanabileceğini hangilerinin kullanamayacağını seçebiliyoruz. Özellikle video izlenebilen ve anlık olarak yüklü miktarda veri kullanan programları mobil internet paketi kullanımı konusunda sınırlayabiliriz. Bu birçok işletim sisteminde farklı şekilde yapılıyor. Bizde sizleri çin iOS işletim sisteminde nasıl yapıldığını araştırdık.

Öncelikli olarak telefonumuzun “Ayarlar” bölümüne giriyoruz.

ios1

Daha sonra açılan menüde “Hücresel” kısmına giriyoruz.

ios2

Açılan menüyü aşağıya doğru kaydırıyoruz.

ios3

Aşağıya doğru kaydırdığımızda telefonumuzda yüklü olan uygulamaların listesiyle karşılaşıyoruz. Ve bu uygulamaların karşısında bulunan 0/1 ayarlarını açıp kapatarak hangi uygulamanın internet paketini kullanabileceğini hangilerini kullanamayacağını seçiyoruz. Yeşil renkle “açık” şeklinde gözüken uygulamalar internet paketini kullanabilir, gir renkle “kapalı” şeklinde gözüken uygulamalar ise internet paketinden kullanamaz şeklinde bu listeyi dizayn edebiliyoruz.

Hazırlayan: Uğurcan ÜN

Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11820'yi arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.