Instagram hedefli reklamlar nasıl kapatılır, aşağıda ki adımlar ile ilerleme sağlayabilirsiniz.

Instagram’daki hedefli reklamlar, işletmelerin marka bilinirliğini artırmak için kullanıcıların gözbebeklerine ulaşmasını sağlar. Reklamlar, bir şirketin tam kullanıcı demografisine ve ilgi alanlarına ulaşmasını sağlar.

Böylece bir şirket, görüntülediğiniz görünüme ve Instagram ve Facebook’ta takip ettiğiniz diğer kullanıcılara ve gruplara göre reklamlarını size hedefleyebilir. Ancak Instagram’da hedefli reklamları kapatmak isteyebilirsiniz.

Sosyal sitede reklamları tamamen engelleyecek bir yöntem mevcut olmasa da Instagram’da hedeflenen reklamları azaltmak için yapabileceğiniz bazı şeyler var. Bu kılavuzda ne yapılması gerektiği açıklanmaktadır.

Instagram Hedefli Reklamlar Nasıl Kapatılır?

Instagram’daki reklamlar, uygulamadaki etkinliğinizi takip eder ve belirli bir markanın sponsorlu gönderisiyle ne kadar çok etkileşimde bulunursanız, kampanyası da Instagram akışınızı o kadar hedefleyecektir. Dolayısıyla, hedeflenen reklamları en aza indirmek veya azaltmak istiyorsanız ilk adım sponsorlu gönderilerle etkileşimde bulunmamaktır.

Sponsorlu bir gönderiyi feed’inizde nasıl etiketlendiğine göre tanımlayabilirsiniz. Örneğin aşağıdaki resim bir video oyununun reklamıdır. Kullanıcı adının altında Sponsorlu yazacağından bunu bir reklam olarak tanımlayabilirsiniz.

Instagram da Hedefli Reklamlar Nasıl Kapatılır?
Instagram Hedefli Reklamlar Nasıl Kapatılır?

Instagram Hedefli Reklamlar Nasıl Kapatılır?

Reklama dokunursanız veya reklamla etkileşime girerseniz, söz konusu reklamverenden ve ilgili ortaklardan daha fazlasını göreceksiniz. Ancak, hedeflenen reklamları çeşitli yollara başvurmadan yönetebilirsiniz. Instagram’ın ana şirketinin Facebook (veya Meta) olduğunu ve hesapların birbirine bağlanması durumunda üçüncü taraf sponsorların da reklamları hedeflemek için Facebook etkinliğini kullanacağını unutmayın.

Instagram Reklamları Nasıl Gizlenir?

Bir reklamı tekrarlayan veya uygunsuz bulursanız gizleyebilirsiniz ve bunu Instagram akışınızdaki reklam düzeyinden yapabilirsiniz.

Instagram’da bir reklamı gizlemek için:

  • Gönderinin sağ üst köşesindeki üç nokta menü düğmesini tıklayın.
Ekran goruntusu 2023 10 06 131519
Instagram Hedefli Reklamlar Nasıl Kapatılır Sorusu
  • Menü göründüğünde Reklamı gizle seçeneğine dokunun.
Ekran goruntusu 2023 10 06 131530
Instagram hedefli reklamlar nasıl kapatılır cevabı
  • Şimdi aşağıdaki menüden reklamın neden gizlenmesini istediğinizi seçin.
  • Instagram, reklamın bir daha gösterilmeyeceğini bildiren bir doğrulama mesajı görüntüler.

Bu yöntemi kullanmak, Instagram’ın algoritmasının hangi reklamları beğenmediğinizi ve dolayısıyla daha az gösterileceğini belirlemesine yardımcı olur. Dolayısıyla, gelecekteki reklamlarla “hedeflenme” söz konusu olduğunda bu, uygulamadaki reklam deneyiminin ilerlemesine yardımcı olabilir.

Instagram’daki Reklamlar Nasıl Bildirilir?

Instagram ayrıca rahatsız edici veya uygunsuz bulabileceğiniz reklamları bildirmeye yönelik bir mekanizma da içerir. Örneğin bir reklam, Instagram topluluk standartlarını ihlal edebilir veya sahte bir ürünün veya dolandırıcılığın reklamını yapabilir.

Instagram’daki reklamları bildirmek için:

  • Sponsorlu reklamın sağ üst köşesindeki üç noktalı menü düğmesine dokunun.
Ekran goruntusu 2023 10 06 122147
Instagram Reklamlar Nasıl Kapatılır?
  • Menü açıldığında Reklamı bildir  seçeneğine dokunun.

Ekran goruntusu 2023 10 06 122317

  • Aşağıdaki menüden reklamı neden bildirdiğinizi seçin.

Ekran goruntusu 2023 10 06 122349

  • Seçiminizi yaptıktan sonra Instagram, hizmetin reklam politikalarını ihlal edip etmediğini belirleyeceğini bildiren bir doğrulama mesajı görüntüler.

Ekran goruntusu 2023 10 06 122514