Bir işletmeniz varsa instagram üzerinde işletmenizi büyütmenize yardımcı olabilecek ya da bir içerik üreticisi iseniz daha fazla kitlelere ulaşabilmeniz için instagram reklam analizi konusunda doğru değerlendirmeler yapabiliyor olmalısınız.

İnstagram Reklam Analizi Nelere Dikkat Edilir?

İnstagram üzerinde ilk reklamı özellikle düşük bir bütçe seçerek yapmanızı tavsiye ederiz. Hedefinize uygun olduğunu düşündüğünüz spesifik bir hedef kitle seçmelisiniz. Ayrıca hedef kitle içerisinde en çok etkileşim alabileceğinizi düşündüğünüz ilgi alanları seçmelisiniz. Ayrıca yaş grubu seçerek çok kısa süreli bir tanıtım yaptıktan sonra bu tanıtımı analiz etmenizi tavsiye ederiz.

Instagram Reklam Analizi resim 1

Reklamınızda oluşan gösterim sayısı daha çok reklam bütçenizle ilgilidir. Bu yüzden gösterim sayısı, reklamınızda başarılı olduğunuz anlamına gelmez. Satış hedefiyle verdiğiniz bir reklam ise daha çok etkileşimlerle ilgilidir. Etkileşimlere örnek olarak: mesajlar, tanıtım tıklamaları, yorumlar ve gönderinizi kaydetme sayısı vb. Toplam etkileşimleri gösterim sayısıyla kıyaslayarak değerlendirebilirsiniz. Tabi ki bir de bu işin bir fayda boyutu mevcut. Reklam gideriniz ile satış olarak gerçekleşen ya da gerçekleşmeye yakın bir iletişim gerçekleşti mi? Fiyat ve performans olarak değerlendirmesini yapıp başarınızı tamamen kendi hedeflerinize göre test edebilirsiniz.

Hedef Kitle Nasıl Olmalı?

Sizlere yukarıdaki metinde ilk aşamada düşük bütçe ve kısa süreli reklam vermenizi tavsiye etmiştik. Bunun sebebi ilk reklamınızdan elde ettiğiniz analiz bilgilerini değerlendirerek yenisini geliştirmek. Etkileşim almadığınız yaş gurubunu hedefinizden çıkarmalısınız. İlgi alanlarını değiştirerek tanıtım yaptığınız bölgeye hariç tutulan bölgeler ekleyebilirsiniz. Ayrıca yeni bölgeler ekleyerek yeni keşifler elde edebilirsiniz.

Instagram Reklam Analizi Nasil yapilir 2.

Her bir tanıtımınız sizlere yeni bir tecrübe olacaktır. Hedef kitlede yaptığınız her bir değişiklik ise müşterilerinizi ve onların ihtiyaçlarını anlamanıza bir adım daha yaklaştıracaktır. Hedeflediğiniz kitlenin dinamiklerine ayak uydurmaya başlamalısınız. Ancak mevcut modelinize de talip olacak kişilere erişmeli daha sonra hedeflerinize yönelik hamleler yapmalısınız. Örnek vermek gerekirse +55 yaş gurubuna etkiletişim gerçekleştiremiyorsanız öncelikle +55 yaş gurubunu tanıtım hedeflerinizden eleyerek reklam vermeli ve size katkı sağlayacak bir performans oluşturmalısınız.

Ürünlerinizi sunum, gönderim, ödeme yöntemi, gönderinizin çekim metotları ve görsel üzerine yazılan açıklamalar gibi birçok etmenle geliştirilebilirsiniz. Bu hedef kitle için ayrı bir gönderi ile farklı bir hedef kitle üzerinden reklam kampanyası düzenleyebilirsiniz. Ancak ürün çeşitliliği sorununuz yok ise bu stratejiyi geliştirip yönetmek emek ve zaman kaybınıza neden olabileceğini unutmayınız.

Son Güncelleme 3 Ocak 2022 Yazar Musa Üçarkuş