Instagram’ın reklam gayrimenkulünün tükendiğini düşünüyorsanız, tekrar düşünün. Şirket bugün TechCrunch’a , Mağaza sekmesine reklam yerleştirmeyi içeren yeni bir teste başladığını doğruladı . Reklamlar ya tek bir görseli ya da bunların karuselini içerecek ve tabii ki alışveriş yapılabilecektir. İlk başta yalnızca belirli reklam verenler erişebilecek, ancak gelecekte ürünü genişletme planları var.

instagram magaza resim 1

Tabii ki, Instagram’ın daha fazla yerde daha fazla reklam denemesi şaşırtıcı değil – bu, Instagram ve ana şirketi Facebook’un ana gelir kaynağı. Bu yılın başlarında Instagram , yalnızca geçen yıl piyasaya sürülen bir başka yeni format olan Reels’te reklamları resmen kullanıma sundu .

2 ay kadar önce mağaza sekmesine yeni bir özellik eklenmişti. Kullanıcılar artık yeni ürünlerin lansmanına ve sınırlı sayıdaki koleksiyonlarına erişim sağlayabilecekti. Kullanımı oldukça basit ve pratik olan özellikte, markalar ürünlerin ilk gösterim tarihi giriyor ve kullanıcılar da dilediği markanın lansmanın hatırlatıcı butonu üzerinden o günü kendilerine hatırlatabiliyorlar.

Instagram, her bir reklamı Mağazalar sekmesine başka bir öğe olarak entegre edecek ve sol altta bulunan “Tanıtılan” etiketiyle kullanıcılar reklamları ayırt edilebilecekler. Popüler sosyal medya platformu, reklam yerlerini açık arttırma ile satışa çıkaracak. Instagram Mağazaları sekmesi, öğeleri iki sütun halinde göstererek kare karolar şeklinde sunuyordu.

Şirket ayrıca , insanların bir ürünün reklamını yapan hikayelerine çıkartma eklemelerine olanak tanıyan çıkartma reklamlarını test etmeye başladı .

instagram magaza resim 2 1

Instagram Alışveriş, neredeyse 1 sene önce 1 milyara yakın kullanıcısına büyük ve küçük işletmelerden ‘shop’  butonu ile hızlı ve pratik bir şekilde alışveriş yapması için hayata geçirilmişti. Dileyen markalar Instagram üzerinden veyahut kendi sitelerine yönlendirecek şekilde Instagram Alışveriş özelliğini kullanabiliyor.

Kullanıcılar, çıkartmaya dokunan ve bir ürün satın alan kişiler aracılığıyla elde edilen gelirden bir pay alacak.Temel olarak, Instagram’da kullanılmayan bir alan varsa, reklamların yakında orada görünmesini beklemelisiniz.

Instagram uzun süredir kendisini e-ticarete daha verimli hale getirmeye çalışıyordu. Yakın zamanda uygulama arayüzünde Mağaza sekmesine daha kolay erişilmesi için tasarımsal değişiklikler yapılmıştı.

 Bu reklamların satın almaları artırmada ne kadar başarılı olduğu belli değil, ancak markalar muhtemelen, ürünlerinin Instagram’ın milyarlarca kullanıcısı tarafından görülmesini sağlamak için ne olursa olsun denemek isteyeceklerdir.