Huawei B683 Mobil Modem Kurulumu

Huawei B683 mobil 3G modemin kurulumunu nasıl yapabileceğimizi hep birlikte aşağıdaki makalemizle inceleyelim. Öncelik olarak kullanacağımız modemin nasıl özelliklere sahip olduğunu öğrenelim.

Huawei B683 3G mobil  modemimizin arayüzü oldukça geniş özelliklere sahip.Modemimiz dört tane lan port girişine sahiptir. Kablolu bir şekilde rahatlıkla bilgisayarlarımızı bağlayıp sağlıklı bir internete sahip olabiliriz.

Huawei B683 3G mobil modem dil olarak kısıtlı olup sadece İngilizce bir arayüz diline sahiptir. Modemimiz sms gönderim ve alım özelliğini de içerisinde barındırmakta dır. Modemimiz arka kısmında bir tane telefon çıkışı bulunmakta buraya telefon kablomuzu bağlayarak numara çevirdiğimiz zaman içindeki sim kart sayesinde karşı tarafı arayabilir yada gelen aramaları alabiliriz.Bu oldukça güzel bir özellik olarak görünüyor. Modemimizin arayüz ıp adresi 192.168.1.1 olarak tanımlanmıştır. Şimdi hep birlikte  Huawei B683 3G mobil modemimizi nasıl kurabiliriz inceleyelim.

Huawei B683 Mobil Modem Kurulumu

Öncelik olarak bilgisayarımızda kullandığımız internet tarayıcımızdan boş bir internet sayfası açalım.Sayfamızın üst kısmında yer alan adres çubuğuna rakamlar ile 192.168.1.1 yazarak enter tuşuna basalım.

0

Karşımıza gelen pencerede bizden kullanıcı adı ve şifre isteyen bir bölüm olacaktır.

1 8

Bu alanda kullanıcı adı bölümü otomatik tanımlı bir şekilde ‘admin’yazacaktır.Parola kısmına ise gene küçük harfler ile ‘admin’ yazalım. Dil seçeneği olarak sadece İngilizce arayüze sahip olduğu için İngilizce seçili olacaktır.sayfanın alt kısmındaki login butonuna tıklayalım.

Modem arayüz sayfamıza giriş yapmış olacağız.Kısaca modemimizi inceleyip kuruluma başlayalım.

Modemde SMS gönderimi;

Bu alanda sayfanın üst kısmında yer alan SMS menüsüne giriş yaparak istediğimiz numarayı yazıp sms içeriğini ekleyip send butonuna tıklamamız sms göndermemiz için yeterli bir işlem olacaktır.

2 7

Modem üzerinde bizlere gelen ve gönderilen mesajlara ulaşabilmemiz için ise gene sms menüsünü açarak sol tarafta bulunan inbox menüsünü açalım.

3 6

Bu alanda gönderdiğimiz mesajlara ve gelen mesajlarımıza ulaşabiliriz.

Şimdi asıl yapmak istediğimiz modem kurulumu işlemlerimize geçelim.Sayfanın üst kısmında yer alan Settings menüsüne tıklayalım bizi karşılayan hızlı kurulum penceresinde next butonuna tıklayalım.

4 6

Gelen ekranda modemimizde takılı olan sim kartımızın internete bağlanabilmesi için bir profil oluşturmamızı istiyor.Profilimize istediğimiz ismi verebiliriz bizler internet yazarak devam edelim  3G numaramızı yazalım.Sayfa da dinamic ve static olmak üzere iki seçenek sunar bize static olarak seçip karşısına internet yazmamız yeterli olacaktır eger yazmazsak modemimiz interneti almayacaktır.

5 5

Sayfanın alt kısmında yer alan next butonuna tıklayalık.Gelen ekranda modemimizin wifi ağında görünecek ismini gösteren bir ekranımız olacaktır.

6 4

Bu ekranda değişiklik yapmadan next butonuna tıklayabiliriz.Bizi karşılayan diğer ekranımız ise kablosuz şifre bölümü olacaktır.

7 5

Bu alanda kendimize unutmayacağımız harf ve rakamlardan oluşacak güvenli bir şifre belirleyelim ve next butonuna tıklayalım.Karşımıza gelen ekranda yaptığımız işlemleri gösteren bir özet penceremiz olacaktır.

8 2

Bu ekranda finish butonuna tıklamamız ayarlarımızı kaydetmemiz için yeterli olacaktır.

9 1

Karşımıza gelen ekranda continue (devam et) butonuna tıklayalım.

10

Gelen ekrande next diyelim.

 

11 3

Gelen son ekranımızda is bilgilerimiz olacaktır ve bu noktada modem kurulumumuz tamamlanmış olacaktır artık internete bağlantımızı aktif kullanmaya başlayabiliriz.