Spotify hala dünyanın en büyük dijital müzik, podcast ve video aktarma platformu olabilir, ancak Apple Music hemen ardından geliyor. Yalnızca 5 yıl içinde 70 milyon aboneye ulaştı ve 2019‘da büyük ölçüde iTunes‘u değiştirdikten sonra, Apple‘ın abonelik hizmeti uygulamasının daha da büyük bir parçası haline geldi.

Apple‘ın Apple TV Plus gibi diğer hizmetlerinden farklı olarak, platform yalnızca Apple cihazlarında kullanılamaz. Ayrıca, bu geleceği gerçeğe dönüştürmek için bütçe ve vizyonla, müzik akışının çok ötesinde istekleri var.

macos ios13 listen to apple music hero

Apple Music, buluttan izlenebilecek 50 milyondan fazla şarkının bulunduğu birinci sınıf bir müzik akışı hizmetidir. Ayrıca dünya çapında 160‘tan fazla ülkede günde 24 saat yayın yapan birkaç ücretsiz internet radyo istasyonuna ev sahipliği yapmaktadır. Apple‘ın Beats‘i satın almasının ardından 2015 yılında piyasaya sürüldü ve şirketin gelişmekte olan Beats Music hizmetinin yerini aldı.

Tüm müzik akışı ihtiyaçlarınız için tek durak noktası olarak faturalandırılan hizmet, hem kapsamlı bir şarkı kitaplığına hem de iCloud entegrasyonu aracılığıyla iTunes‘dan satın aldığınız müziğin kendi kişisel kitaplığınıza erişmenize olanak tanır. iTunes, 2019 ortalarında macOS Catalina‘nın piyasaya sürülmesiyle aşamalı olarak kaldırıldığında, Apple Music tüm Apple cihazlarında varsayılan müzik uygulaması haline geldi.

Başlangıçta sezgisel olmayan bir kullanıcı arayüzü için karışık eleştiriler almasına rağmen, yıllar içinde Apple Music, müzik akışı savaşlarında önemli bir oyuncu haline geldi. Artık Apple TV Plus ve diğerlerinin yanı sıra Apple One‘a dahil edildiğine göre, Apple‘ın daha geniş abonelik hizmeti stratejisinde daha da büyük bir rol oynayacak.

Apple Music Nasıl Kullanılır?

Apple Music‘in kullanımı, 2015‘te ilk piyasaya sürüldüğünden çok daha kolay. Bir iOS veya Mac cihaz kullanıyorsanız, onu zaten yüklemişsinizdir ve muhtemelen varsayılan müzik uygulaması olarak ayarlanmıştır. Android kullanıyorsanız uygulamayı Play Store‘dan indirebilirsiniz, ancak Windows‘da eski iTunes deneyimine bağlı kalmanız gerekir.

Kurduktan sonra açın ve 4 ana bölümle karşılanacaksınız: KitaplıkSizin içinGöz At ve Radyo. Her birinin hemen dinlemek için içerikle dolu bölümleri var. iOS‘ta sağ altta fazladan bir arama simgesi var, Android‘de ise ekranın üst kısmında yer alıyor.

Kitaplık bölümü oldukça açıklayıcıdır ve hem kişisel müzik kitaplığınızı (hem yerel hem de iCloud Music‘te) hem de platforma kaydettiğiniz sanatçıları ve şarkıları içerir. Kaydedilmiş ve özel çalma listelerinizi de burada bulabilirsiniz.

Sizin için (For You) bölümü, yeni müzikler keşfetmek için gideceğiniz bölümdür. Apple Music, dinlediğiniz ve beğendiklerinizi / beğenmediklerinizi analiz eder, ardından karmaşık algoritmalar kullanarak benzer müzikler önerir. Göz At bölümü, yeni müzik bulmanın başka bir yoludur, ancak dinleme geçmişinizden çok En İyi 100 listesine, yeni çıkanlara ve öne çıkan çalma listelerine dayanır.

Son olarak, Radyo bölümü hizmetin en popüler ve benzersiz özelliklerinden biridir. Dünya çapında canlı DJ yayını yapan 24 saatlik birkaç internet radyo programı vardır. Canlı yayına katılabilir veya önceki kayıtları dinleyebilirsiniz. Ayrıca yaklaşan canlı içeriklerin bir programı da vardır; böylece en sevdiğiniz programları asla kaçırmazsınız.