Ana Sayfa Sosyal Medya Hedef Kitleye Erişmek İçin Instagram Hikayeleri Nasıl Kullanılır?

Hedef Kitleye Erişmek İçin Instagram Hikayeleri Nasıl Kullanılır?

0
11858 teknik destek

Instagram‘ın aylık 1-milyardan fazla aktif kullanıcısı arasından işletmenizin hedef kitlesi içerisinde yer alan takipçileri nasıl bulacağınızı anlamaya çalışıyorsanız, Instagram Hikayeler (Instagram Stories)’den ve Keşfet (Explore) sayfasından başka bir yere bakmayın.

Instagram‘ın Keşfet (Explore) sayfası, kullanıcıların, kendileri için özel olarak seçilmiş gerçek zamanlı içerik için ziyaret ettikleri yerdir. İster inanın ister inanmayın, hiçbir Keşfet (Explore) sayfası aynı değildir! İçeriğinizle (gönderilerinizle) ne kadar çok kullanıcı etkileşime girerse, Instagram, işletmenizi daha fazla Instagram kullanıcısı için Keşfet (Explore) sayfasına yönlendirir. Daha fazla Keşfet (Explore) sayfasına gittiğinizde (yönlendirildiğinizde), hayran kitleniz ve takipçi kitleniz büyüyecek ve daha değerli hale gelecektir. Biz de bu yazımızda bunu gerçekleştirmenin bazı yollarını sizlerle paylaşacağız.

Hashtag’leri Kullanın

Hashtag stratejinize öncelik verme zamanı! Gönderilerine (paylaşımlarına) onlarca Hashtag eklemeye alışkın olan markalar için Instagram Hikayeleri (Instagram Stories) ile ilgili en zor şeylerden biri, Instagram‘ın Hikaye (Story) başına yalnızca bir Hashtag etiketine izin vermesidir; bu yüzden bunu hesaba katmanız gerekir. Ancak hikayelerinizde daha fazla Hashtag kullanmanın bir püf noktası var: Metin tabanlı Hashtag‘ler kullanmak ve bunları arka planda gizlemek!

Hashtag‘inizi gizlemek için Hikayenize metin tabanlı bir Hashtag yazın, ardından damla simgesini kullanarak yazı tipi rengini, görüntünüzün arka plan rengi ile değiştirin. Hiç kimsenin Hashtag‘i (veya kaç tane kullandığınızı) bilmesi gerekmez; ancak Keşfet (Explore) sayfasına gitmek için Hashtag’ten yararlanmaya devam edersiniz. Ek olarak, gerçekten harika resimler yayınlıyorsanız ve Hashtag iel ahengi yok etmek istemiyorsanız, gizli metin tabanlı Hashtag‘ler harika bir çözümdür.

Hangi Hashtag‘leri kullanacağınızdan emin değilseniz, sektörünüze veya konumunuza göre trend olan ve önerilen Hashtag’leri arayın ve kendi markanızla – işletmenizle ilgili Hashtag‘lerinizi de kullandığınızdan emin olun. Daha fazla bilgi için Instagram Hashtag Stratejisi Oluşturmak için 7 İpucu makalemize göz atabilirsiniz.

Konumunuzu Etiketleyin

İster inanın ister inanmayın, Instagram kullanıcıları tıpkı Yelp veya Google‘da yaptıkları gibi yerel işletmeleri aramak için sosyal ağdan yararlanırlar. Instagram Hikayelerinizdeki konum etiketi, Instagram‘da keşfedilebilirliğinizi artırmanıza yardımcı olur ve bu da, daha sonra çevrimiçi (online) ve mağaza içi etkileşimi ve satın alma işlemlerini artırabilir.

Ürünleriniz veya hizmetleriniz ya da mağazanız ile ilgili pek çok hikaye yayınladığınızdan ve işletmenizin (fiziksel) konumunu etiketlediğinizden emin olun. Ardından, birisi Instagram‘da bir konu, ürün, hizmet veya benzer bir konum ararsa, konumunuzun etiketlendiği yayınları görür. Aslında, bir konumla etiketlenen gönderiler, konum etiketi olmayanlara göre %79 daha fazla etkileşim alıyor.

11858 teknik destek

Herhangi bir mekanda (konumda) faaliyet gösteren bir mağazanız yoksa endişelenmeyin; belirli bir yerde bir toplantıya ev sahipliği yapıyorsanız veya bir konferans ya da etkinliğe katılıyorsanız, konum etiketleme, hayranlarınızın sizi, yaklaşan veya gerçekleşen bir etkinliğin (ev) sahibi olarak nerede bulacaklarını bilmelerini sağlar. Konumunuz yerel olarak popüler bir konum ise, daha geniş konuma dayalı etiketlerden de yararlanabilirsiniz.

Kullanıcılar Tarafından Oluşturulan İçerikten Yararlanma

İçerik oluşturmanın en kolay yolu, kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği kullanmaktır. Ürününüz veya hizmetiniz hakkında gönderi paylaşan ve onu ne kadar sevdiklerini söyleyen hayranlarınız ve takipçileriniz varsa, bu içeriklerden yararlanın! Kullanıcı tarafından oluşturulan içerik, hayran (takipçi) kitlenizi ve işinizi büyütmek için otantik deneyimlerden ve sosyal kanıttan yararlanmanın güçlü ve (çoğu zaman) ücretsiz bir yoludur.

Daha fazla kullanıcı tarafından oluşturulan içeriği teşvik etmek için markanız – işletmeniz ile alakalı bir Hashtag oluşturun ve müşterilerinizden bu Hashtag‘i kullanarak gönderi paylaşmalarını ve sizi etiketlemelerini isteyin. Ardından, etiketlendiğinizde, Instagram gelen kutunuzda bir bildirim alırsınız ve içeriği buradan kendi hikayelerinizle kolayca paylaşabilirsiniz.

Instagram İşbirliğini Deneyin

Keşfet (Explore) sayfasına ulaşmanın diğer bir harika bir yolu da, aradığınız türden bir takipçi kitlesine sahip bir çok takipçili hesap veya markayla ortak çalışmaktır. Aklınızda veya bildiğiniz böyle bir hesabınız varsa, markaları – işletmeleri hakkında biraz araştırma yapın ve ardından kendinize bazı sorular sorun:

  • Markanın, benim işletmem ile benzer bir Instagram havası ve stili var mı? (Bu sorunun cevabı yüksek sesle bir “evet” olmalı)
  • Markanın aradığım türden takipçileri var mı? Hedef pazar benzer mi? (Cevap “ evet” olmalı)
  • Gönderileri harika ve olumlu bir etkileşim yaratıyor mu? (Bunun cevabı da “evet” olmalı)
  • Marka, benimle doğrudan rekabet içinde mi? (Cevap “evet” ise, bu, harika bir işbirliği için iyi bir haber değil!)

Ücretsiz olarak ortak çalışmaya istekli ya da, ister ücretsiz ürünler ister ödeme olsun, ayrıcalıklar içeren bir ortaklık kurmaya hazır olan bazı iş ortakları bulmanız olasıdır. Ortaklık yaptığınız Instagram işletme hesap sahibi veya çok takipçili hesap sahibi ile, tanıtmaları gereken ürünler, Hashtag‘ler veya kullanmaları gereken diğer etiketler, markanızı ne sıklıkla (ve nerede) tanıtacakları, ücretin ne olacağı, beklenen (öngörülen) sonuçların ne olduğu ve ortaklığın ne kadar süreceği hakkında bir plan hazırladığınızdan emin olun.

Doğru iş ortaklığı, Keşfet (Explore) sayfasında bir markanızın (işletmenizin) büyüme sürecini başlatabilir ve hedef hayran kitlenizi hızlı ve verimli bir şekilde büyütebilir. Bu kesinlikle zaman, enerji ve para açısından değerli bir yatırımdır.

Eylem Planı

  • Instagram Hikayeler (Instagram Stories)‘de küçük işletmenizle işbirliği yapmak isteyebilecek mikro çok takiipçili hesapları araştırmaya başlayın.
  • Ne tür Hashtag’ler kullandıklarını ve hikayelerden nasıl yararlandıklarını görmek için, rakiplerinize bakın ve ardından stratejilerini alın ve bu stratejileri geliştirin.

Hikayelerinizin güçlü ve hedef kitlenize hitap eden bir içeriği ve temeli olması için, kullanıcı odaklı içerikler ve bir içerik takvimi oluşturun.

11858 teknik destek

Destek sitemiz sorununuzu çözmenize yardımcı oldu mu?
1615 Oylamalar · 1615 Cevaplar
Cevabı Gönder
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
            Destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA
Önceki İçerikTenda v1200 Kablosuz Ayarları Yapılandırılması
Sonraki İçerikWhatsApp Pembe Dolandırıcılığı: Nasıl Önlenmeli

CEVAP VER

Yorumunuzu giriniz!
Lütfen adınızı girin

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.