Hashtag‘ler, Instagram‘da yeni kitlelere ulaşmanın harika bir yoludur. Çok az çaba gerektirirler ve nakit yatırım gerektirmezler, ancak içeriğinizle ilgilenebilecek kişileri size yönlendirebilirler.

Peki gönderiniz için doğru Instagram Hashtag’lerini nasıl seçersiniz? Kaç tane kullanmalısınız ve onları nereye yerleştirmelisiniz? İşte Instagram Hashtag oyununuzu geliştirmek için 7 hızlı ve etkili ipucu:

1 – Hashtag’lerinizin Sayısı ve Yerleşimi Konusunda Bilinçli Olun

Yakın tarihli bir çalışmada (araştırmada), Hashtag kullanımının performanslarını nasıl etkilediğini belirlemek için 650.000 adet Instagram gönderisi incelendi. Genel olarak bulunan sonuç, başlıkta gizli 7 veya 30-Hashtag bulunan gönderilerin en fazla etkileşimi aldığıydı.

Bununla birlikte, optimum performans için Hashtag‘lerin sayısı, yerleşimi ve görünürlüğünün, profil takipçi sayısına göre değiştiği bulundu. Profil takipçi sayısına bağlı olarak şu öneriler sunuldu:

Takipçi Sayısı       Hashtag Sayısı              Yerleşim

5000 ve altı              6                         Başlık

5000 – 10000             5                         İlk yorum

10000 – 50000            2                         Başlık

50000 – 100000           8                         Başlık

100000 üzeri              6                         İlk Yorum

Instagram Hashtag Stratejisi Olusturmak icin 7 Ipucu 1

2 – Instagram Hashtag’lerinizi Başlıkta Gizleyin

Markanız, başlıkta Hashtag’lerinizi gizlemenin en etkili olduğu kategorilerden herhangi birinde ise, bir Hashtag’in nasıl gizleneceğini merak ediyor olabilirsiniz.

Instagram, akışınızda gösterilen metin miktarını sınırlar ve “daha fazlasını göster” bağlantısının arkasına ek metni gizler. Amacınız Hashtag‘lerinizin bu bağlantıdan sonra görünmesini sağlamaktır. Sorun şu ki, başlıklarınızı kısa ve öz tuttuğunuzda – ki bu her zaman iyi bir fikirdir – Hashtag’lerinizi gizli tutmak için nasıl yeterli metin eklersiniz?

İşin püf noktası, satır sonları eklemektir. Ancak bu göründüğünden biraz daha zor, çünkü Instagram uygulaması, doğrudan başlık düzenleyicisine girilen metne eklenen satır sonlarını silmektedir.

Çözüm, başlığınızı farklı bir metin düzenleyicide (not alma uygulaması –notepad– gibi) yazmak ve ardından kopyalayıp yapıştırmaktır. En az 5-satır olana kadar karakter (nokta çok göze çarpmaz, ancak yıldız işaretleri veya istediğiniz herhangi bir şey de kullanabilirsiniz) ekleyin. Her bir satırı tamamladığınızda, satır sonu yapın ve diğer satıra geçin (başlayın). Hashtag’lerinizi, bu satırların (en) altına ekleyin ve ardından her şeyi kopyalayıp Instagram başlık düzenleyicisine yapıştırın.

Instagram Hashtag Stratejisi Olusturmak icin 7 Ipucu 2

3 – Markanızla İlgili Popüler Hashtag’leri Bulun

Çok sayıda takipçisi olan hesapların ve sizinki gibi markaların hangi Hashtag‘leri kullandığına bakın. İlgili içerikle ilgilenen kişiler, bu Hashtag‘leri arayacak ve bu nedenle içeriğinizle karşılaşma olasılıkları daha yüksek olacaktır. Bu, gönderilerinizin (paylaşımlarınızın) uygun kitlelere ulaşmasını sağlamanın harika bir yoludur.

Başlık düzenleyicisine bir Hashtag yazdığınızda, Instagram bu Hashtag‘i kullanan kaç gönderi (paylaşım) olduğunu size otomatik olarak söyleyecektir. İçeriğinizle ilgili Hashtag‘leri keşfetmenize yardımcı olması için bir Hashtag bulucu veya oluşturucu aracı da (uygulaması – yazılımı) kullanabilirsiniz.

Instagram Hashtag Stratejisi Olusturmak icin 7 Ipucu 3

4 – Hashtag’i Kullanmadan Önce, Instagram Hashtag’lerinde Arama Yapın

Instagram‘da bir Hashtag kullanmadan önce, onu kimin kullandığını ve ne tür içeriğin ortaya çıktığını görmek için, Instagram Hastag’lerinde arama yapın. Takipçi sayısı yüksek popüler bir kişinin veya markanın o Hastag’i kullanması, içeriğiniz için uygun olduğu anlamına gelmez.

Instagram Hashtag Stratejisi Olusturmak icin 7 Ipucu 4

5 – Popüler Instagram Hashtag’lerini, Az Bilinen Niş Hashtag’lerle Birleştirin

Bu, online reklamcılığın her zaman karşı karşıya olduğu bir ikilemidir: Daha geniş bir erişime sahip olabilecek ancak çok daha fazla rekabete sahip olan popüler bir arama terimi / kategori / Hashtag kullanmalı mısınız? Yoksa geniş bir kitleye hitap etmeyebilecek, ancak bu tür içeriği arayan insanlar tarafından görülme olasılığı daha yüksek olan daha az bilinen niş Hashtag mi kullanmalısınız?

Cevap: İkisini de!

Popüler Hashtag‘ler, sizi Instagram’ın elit haritasına yerleştiriyor, ancak haritada başka birçok Instagram kullanıcısı var. Niş veya konuma dayalı Hashtag‘ler, sizinle en alakalı olan hedef kitlenin önünde, öne çıkmanıza yardımcı olur. Her gönderide (paylaşımda), popüler ve niş Hastag’lerin bir kombinasyonunu kullanın.

Instagram Hashtag Stratejisi Olusturmak icin 7 Ipucu 5

6 – Liste Tutun

Instagram’da yaptığınız her paylaşımda tekerleği yeniden icat etmek zorunda değilsiniz. Markanızla ilgili bir Hashtag listesi oluşturun. Bu şekilde, bir gönderi (paylaşım) oluşturduğunuzda, yeniden kapsamlı bir araştırma yapmak zorunda kalmadan listeye başvurabilir ve uygun Hashtag‘leri seçebilirsiniz. Ayrıca bu listede, her bir Hashtag‘i kaç kez kullandığınızı da not edebilir ve takip edebilirsiniz.

7 – Hashtag’lerinizi Çeşitlendirin

Hashtag’lerinizi çeşitlendirmek, daha geniş ve daha çeşitli bir kitleye ulaşmanızı mümkün kılar. #yelkencilik araması yapan kişilerin, #yelkenliler araması yapanlarla aynı olması gerekmez, ancak bir yelkenli kiralama şirketiyseniz, hepsine ulaşmak iyi bir fikirdir. Her gönderide farklı Hashtag‘ler kullanmak, size birçok farklı Hashtag deneme ve hangilerinin sizi en çok etkilediğini görme fırsatı verir.

Instagram’da çok aktif olan kullanıcılarının, ilgilerini çeken ve onlara ilham veren içerikleri bulmak için Hashtag kullandığını unutmayın. Bu ipuçlarını kullanarak ve çeşitli ilgili Hashtag‘leri kullanarak, mesajınızla en çok ilgilenen kişilerin sizi bulmasına ve –umarız– sadık takipçiler ve müşteriler haline gelmesine yardımcı olursunuz.

Instagram Hashtag Stratejisi Olusturmak icin 7 Ipucu 6

Instagram Hashtag Stratejisi Eylem Maddeleri

  • Yukarıdaki tabloya göre, kullandığınız Hashtag miktarının (sayısının) yanı sıra, Hashtag‘lerinizin yerleşimini ayarlayın.
  • Markanız ve sektörünüzle ilgili Hashtag‘leri araştırın.
  • Organize olun. Kullandığınız Hashtag‘lerin bir listesini tutun ve her gönderi için farklı Hashtag‘ler kullanmayı planlayın (popüler Hashtag‘leri, daha az bilinen niş Hashtag‘lerle birleştirmeyi unutmayın).
  • Hashtag stratejinizin ne kadar iyi çalıştığını görmek için Analizler’inizi (Insights) düzenli olarak kontrol edin. Gönderi Analizleri’nizde (Post Insights), kullandığınız Hashtag‘lerden kaç tane Gönderi Görüntüleme (Post Impression) geldiğini görebilirsiniz.

Son Güncelleme 10 Şubat 2021 Yazar Mustafa Akdemir