Fazla düşünmeden kafa karıştırmadan kısa ve öz bir şekilde hangi marka modem almalıyım seçimi, tavsiyesi ile bilgi vermeye çalışacağım. Ama piyasada hali hazırda bir çok modem markası var.

Bunlar arasında tercih edeceğiniz cihazlar genelde arayüzleri basit ve Türkçe tanımlanmış olmasına dikkat edin. Fakat arayüzleri basit, problem anında cevaplarını bulabileceğiniz, çok satılan, tercih edilen, kullanım ve kurulumu kolay modem markalarını bulabilirsiniz.

Şunu unutmayın, kalitesiz bir modemin internet hızınızın düşmesine, çabuk bozulmasına, sık sık kesintilere neden olma ihtimali her zaman yüksektir.

Modem, tanım olarak “Modülator” ve “Demodülator” kelimelerinin birleşiminden üretilmiştir. Modem, bilgisayarların genel ağa bağlantısını sağlayan ve bir bilgisayarı uzak yerlerdeki bilgisayar(lara) bağlayan aygıttır.

1- Bir işyeri  yada bireysel kullanım için olsun alacağınız modemde Wi-Fi kablosuz olması, olmazsa olmazlardandır.

2- Modemde bir de fazla ethernet girişi olanlar her zaman tercih edilmelidir.

3- Çok yüksek fiyata almanın hiçbir zaman bir anlamı yok. Standart orta fiyat ve kaliteli bir marka çok pahalı bir modemden her zaman iyidir.

4- Özellikle modem alırken “Bağlantı Hızı” yüksek olanlar tercih edilmelidir. (Eğer net paketinizin hızı düşükse pek etkilemeyecektir)

5- Firewall özelliği olan modemleri tercih etmeniz ağ güvenliğiniz için artı(+) bir faktör olacaktır.

6- Bazı modemlerde misafir ağ oluşturabilirsiniz. Fakat bazı modellerde bazı kullanıcılara kullanıcı adı ve şifre vererek sağlanabilir.

Buna göre piyasada bulabileceğiniz cihazlar hakkında ortalama fiyat ve özellikleri aşağıda aktarmış olacağım.

Bu arada birkaç firma ve en iyi denilebilecek cihazları hakkında da küçük bilgiler aktaracağım.

AirTieS

Kablosuz Ağ Teknolojileri alanında pazar liderliği hedefiyle ABD’den Türkiye’ye dönüş yapan idari ve teknik bir ekip tarafından 2004 yılında kurulan AirTies; uzman Ar-Ge ekibiyle, aynı ev içerisinde birden fazla TV, notebook, PC ve oyun konsoluna kablosuz, yüksek çözünürlüklü veri ve medya aktarımı konusunda kendi ürünlerinin donanım ve yazılımlarını tasarlamaktadır.

Ürün portföyünde geniş bant internet cihazları, yerel ağ ürünleri vardır. Ayrıca internet üzerinden telefon, internet tabanlı televizyon için set top box yer alır. Ama kullanıcılarına eşsiz bir deneyim sunabilmek için, ürünlerinde ileri teknoloji ve özellikleri barındıran AirTies, tek bir tuş ile kablosuz entegrasyon sağlayan ödüllü teknolojisinin yanı sıra ev içi kablosuz internet erişiminde  %100 kapsama alanı sağlamaktadır. AirTies’ın dünya çapında kullanımda olan 8 milyondan fazla ürünü bulunmaktadır..

AirTies 5760

1600 Mbps 802.11ac ADSL2+/VDSL2 Modem

Ürün aynı anda hem 2.4 GHz hem de 5 GHz frekansında yayın yapılabilmektedir. (300 Mbps 2.4GHz b/g/n için, 1300 Mbps 5GHz a/n/ac için Toplam 1600 Mbps Hız)

Ortalama Fiyat : 380 – 500 TL

airties
 • Üründe aynı anda hem 2.4 GHz hem de 5 GHz frekansında yayın yapılabilmektedir. (300 Mbps 2.4GHz b/g/n için, 1300 Mbps 5GHz a/n/ac için Toplam 1600 Mbps Hız)
 • 2.4 GHz frekansında mod olarak sadece 802.11b/g/n kullanılır. 802.11b/g, 802.11g yada 802.11b seçenekleri seçilemez. Çünkü arayüzden kaldırılmıştır.
 • Air 5760 ürünümüzde WEP şifreleme bulunmamaktadır.
 • 5 GHz frekansında mod olarak 802.11a/n/ac yada 802.11a/n seçenekleri seçilebilir.
 • Kablosuz Zamanlayıcı ile önceden belirlenen zamanlarda cihazın kablosuz modu kapatılabilir.
 • Arayüze http://192.168.2.1 yada http://air5760.local adreslerinden ulaşılabilmektedir.
 • 4 adet Gigabit Ethernet portu mevcuttur. Gigabit portlar, 100 Mbps portlara göre 10 kat daha hızlıdır.
 • 1 adet Gigabit Wan portu mevcuttur. Ayrıca Router modda kullanılabilir. (Gigabit portlar eskiye dönük 10/100 Mbps hızlarla uyumludur)
 • DSL portu üzerinden ADSL2+ ve VDSL2 sinyalleri desteklenmektedir.
 • 2 adet USB portu
 • BitTorrent İstemcisi
 • VLAN ve MultiSSID
 • Destekleyen 3G modemler takılarak 3G router olarak kullanılabilme
 • WPS düğmesi
 • Wi-Fi on/off düğmesi
 • 12 Volt 2 Amper adaptör ile çalışır.

Airties Air 5760 Modem İnceleme adlı makalemizi okuyarak detaylı inceleme yapabilirsiniz.

ZyXEL

Kullanıcılar kadar servis sağlayıcılar için de lider, geniş bant erişim çözümleri tedarikçisi konumundadır. ZyXEL sunduğu çözümler; Üçlü Gösterim, Hizmet Kalitesi, Ağ Güvenliği ve Yönetimi gibi güncel ve yeni networking özellikleri vardır.

Hem işletme hem de ev kullanıcıları güvenli ve yönetir bir networking ortamında yüksek kaliteli ve çok yönlü medya uygulamalarını içeren ürün ve servislerinin avantajından faydalanır.

En eski modem üreticilerinden bir olan ZyXEL, eskiden beri süregelen networking sektöründe birçok değişimi tecrübe etmiş bir firmadır. Aynı zamanda ana ürünleri modemlerden dönüşmüş ISDN TA’ler ve Routerlar gibi genişbant erişim cihazları bireylerin, küçük ve orta ölçekli işletmelerin ve hatta büyük ölçekli merkezi ofislerin ihtiyaçlarına hizmet etmektedir. Bugün ZyXEL, Dünya’da, DSL müşteri binalarına, merkezi ofislere, Internet güvenliği cihazlarına, ağ anahtarlarına, WLAN Cihazlarına, networke bağlı ağ veri depolama cihazlarına ve merkezi ağ yönetim sistemlerine kadar  komple networking çözümleri sunabilen az sayıda firmadan biridir.

NBG6716

Eşzamanlı Dual Band Kablosuz AC1750 Medya Router

zyxel-modem
 • 11ac uyumu ile 2.4GHz’de 450Mbps’e varan ayrıca 5GHz’de 1300Mbps’e varan eşzamanlı veri transfer hızları
 • 11n teknolojisinden 3 kat hızlı veri iletimi
 • Eşzamanlı olarak mobil cihazlarınız, laptoplarınız ve masaüstü bilgisayarınız için dual ağlarınızdaki HD medya ve web tarayıcı deneyiminizin en iyi şekilde kullanımı sağlar.
 • Filmleriniz, videolarınız ve oyunlarınız için kullanıcılara daha iyi bir deneyim sunan Akıllı QoS
 • Medya paylaşımı için DLNA desteği
 • Kablosuz alanınızı genişletme
 • USB portları üzerinden kolay yığın bellek paylaşımı
 • Kullanışlı özellik geliştirmeleri için online yazılım güncellemesi
 • Çevre dostu, güçten tasarruf özelliğine sahip kablosuz zamanlayıcı ve güç açma/kapama anahtarı

ZyXEL NBG6716 Modem Kurulumu ve Kablosuz Kurulum adlı makalemizi okuyabilirsiniz.

Bulut Medya Akışı, Bulut HD Desteği

Eşzamanlı Çift-Bant Kablosuz AC1750 HD Medya Router, en son AC teknolojisi ile daha iyi multimedya akışı sağlamak için tasarlanmıştır. Ayrıca StreamBoost desteği ile her bir uygulamaya dinamik olarak bant genişliği vermek ve en iyi çevrimiçi hız deneyiminiz için Akıllı QoS desteği ev ağınızdaki veri trafiğinizi akıllı bir şekilde tanımlar, sınıflandırır ve yönetir.

TP-LINK

TP LINK 120’yi aşkın ülkede bulunan ve milyonlarca müşterisi ile beraber dünyanın 1 numaralı kablosuz ağ üreticisidir. Güçlü ARGE’si, verimli ve sıkı yönetimi ile beraber, tüm dünya çapındaki kullanıcılar için, ADSL, Routers, IP Kameralar, Powerline Adatörler, Print Sunucular, Medya Çeviriciler ve Ağ sunucuları ile beraber ödül kazanan ürünler üretmeye devam etmektedir.

Milyonlarca kullanıcıya vermiş olduğu güvenle, TP LINK rekabetçi ağ markalarının içinde ağ ürünleri üreterek dünyada ilk 3 sıraya girmeyi hedefler. Ayrıca dünya pazarında müşterilerinin hayatını kolaylaştıracak ağ ürünlerini dünya pazarına sunmaya devam etmektedir.

Archer VR900

AC1900 Kablosuz Gigabit VDSL / ADSL Modem Router

Ortalama Fiyat : 450 – 600 TL

tp-link

Çok Yönlü Bağlantı – Ethernet WAN olarak ve USB bağlantı noktaları, VR900 VDSL2 / ADSL2 + / VDSL2 / ADSL Standardı ile fiber / kablo giriş ve 3G / 4G USB donanım aygıtları ile tam uyumludur

Süper hızlı Wi-Fi ile 5GHz üzerinde 2.4GHz + 1300 Mbps 600 Mbps

Maksimum Menzil – Yüksek güç amplifikatörleri ve 3 Çift bantlı sökülebilir antenler ile maksimum yönlü kablosuz iletişim kapsama alanı ve güvenilirliği sağlar

1GHz çift çekirdekli işlemci ile aynı anda birden fazla kablolu veya kablosuz görevleri işleme koyar. Hiçbir kesinti olmayacağını garanti eder.

Beamforming Teknolojisi ayrıcalığı ile 2.4GHz ve 5GHz bandının kablosuz kapsama alanını ve performansını artırır

TP-Link Archer VR900 Modem Kurulumu ve Kablosuz Ayarlar adlı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Genişbant ve Yüksek Internet Hızı yakalar

Archer VR900 100Mbps’e kadar süper hızlı genişbant hızına sahiptir. Ayrıca VDSL2 aynı zamanda ADSL2 + / ADSL2 / ADSL ile geriye dönük uyumluluğu destekler.

Modem Yönlendiricinizi 1900 Mbps’e kadar (2.4 GHz 600 Mbps ve 5GHz 1300 Mbps) wi-fi hızlarını sağlamak için, VDSL geniş bantlı bağlantılarının tam potansiyelini kullanır. Aynı zamanda kablosuz sinyal girişimini azaltır.