Google Meet, kendisini yalnızca bir video konferans aracı olarak değil, aynı zamanda kişisel bir görüntülü arama uygulaması olarak da konumlandırıyor. Tüketici odaklı görüntülü sohbet hizmetiniz için hala Duo olsa da, Meet’in sonunda yerini alacağına dair söylentiler var. Meet’e eklenen AR filtreleri, efektler ve maskeler gibi en son yeni araçlar bu söylentiyi destekliyor gibi görünüyor. Bu daha “eğlenceli” araçların birçoğu kişisel Gmail hesapları için ekleniyor, daha profesyonel araçlar ise Workspace kullanıcıları için.

google meet resim 1

Google Meet uygulamanızı güncellediğinizde, video akışının sağ alt kısmında bir ışıltı simgesi göreceksiniz. Dokunduğunuzda, görüntülü sohbetiniz sırasında kullanabileceğiniz renk filtreleri, hareketli artırılmış gerçeklik maskeleri ve diğer eğlenceli efektlerden oluşan bir atlıkarınca ortaya çıkar. Ancak, bu efektlerin çoğu yalnızca kişisel Gmail hesapları olan kişiler tarafından kullanılabilir, çünkü büyük olasılıkla bunu aile üyeleri ve arkadaşlarıyla görüntülü sohbet ederken kullanacaklardır.

Workspace’te bulunan ve iş için Google Meet’i kullananlar için, atlıkarıncadaki seçenekler daha “profesyonel”. Bazı bulanıklaştırma araçlarının yanı sıra sanal arka plan seçeneklerine de sahip olursunuz.

Tarzlar başlığı altında video eklenebilecek farklı lens ışık efektleri ve renk düzenleri görülecek. Tam anlamıyla eğlenceli seçenekleri görmek isteyenlerin ise Filtreler başlığının altına bakması gerekiyor. Burada yüze ve başa koyulabilecek maskeler ve sanal aksesuarlar bulunuyor.

Yani Google’ın tweetlerinde bahsedilen kedileri, astronotları ve denizanalarını kullanmak istiyorsanız bunun için kişisel Google hesabınızı kullanmanız gerekecek, umarım bir toplantı sırasında değil.

google meet resim 2

Google Meet iOS ve Android uygulamaları için hazırlanan filtreler şimdiden kullanıcılarla buluşmaya başlamış durumda. Bu filtreleri kullanmak için Meet’e Gmail yerine iOS veya Android üzerinden bağlanmak gerektiğini belirtmekte fayda var. Bu video efektlerinin çoğu Duo’da mevcut, yani eğer sizde varsa onu da kullanabilirsiniz.

Şimdiye kadar Google’ın mesajlaşma ve iletişim uygulamaları için iyi düşünülmüş bir planı yok gibi görünüyor. Google Talk, Google+ Messenger, Hangouts, Hangouts Chats, Allo, Duo, Chats ve şimdi de Google Meet gibi çok çeşitli şeylerden geçtik. Şimdilik, en azından görüntülü sohbet ve konferans yönleri için Google Meet’e odaklanmış durumdalar. Yakın zamanda Duo’ya veda edip etmeyeceğimizi bilmiyoruz ama şaşırmayacağız.

Şimdilik, en azından Google Meet’teki filtrelerin, efektlerin ve maskelerin keyfini çıkarabilirsiniz . Uygulamanızı en son sürüme güncelleyin ve video görüşmelerinizde onunla oynamaya başlayın.

 

Son Güncelleme 14 Temmuz 2021 Yazar Pınar Güldökmez