Google Asistan Nedir, Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Siz değerli okuyucularımıza bu makalemizde Google Asistan ve kullanımı hakkında birkaç bilgi aktarmaya çalışacağız.

Google Asistan, Android telefonlar için, iOS işletim sistemindeki Siri benzeri olarak tasarlamış bir uygulamadır. Kullanımı ise çok basitdir. Google Asistan sayesinde hiçbir randevunuza geç kalmayacak, önemli günleri unutmayacaksınız ve Apple iOS‘taki Siri gibi yardımcınız olacaktır.

Google Asistan‘ı kullanmak için öncelikle aktif ve cihazınıza tanımlanmış/eklenmiş Google hesabınızın olması gerekmektedir.

Kullanımı hakkında kısaca bilgi verelim.

  • Durum çubuğundan Ayarlar‘a tıklayalım öncelikle. ardından Hesaplar menüsüne tıklayalım ve açılan Hesaplar menüsünde Google Asistan‘ı aktifleştirebilirsiniz.
  • Telefonunuzun ana ekranındaki Google arama çubuğuna tıklamanız gerekmektedir.
  • Ve ekranda gelen talimatları sırayla yapmanız gerekmektedir. Ve sonrasında, istediğiniz herhangi bir konumu etkinleştirmeniz gerekmektedir.
  • Sonrasında gelen uyarıda EVET, KABUL EDİYORUM” tıklamanız gerekmektedir. Ardından kullanılabilir uygulamaları görebilmek için ÖRNEK UYGULAMA” seçeneğine tıklayın ve zaman içerisinde Google Asistan ile uygulamalarınızı sesli olarak açabileceksiniz.

Uygulamaları Görüntüleme işlemleri

  • Öncelikli olarak telefonunuzun herhangi bir ekranında, alttaki gezinti çubuğunu yukarı doğru kaydırmanız gerekmekte.
  • Ya da bu işlemi sağlayamayacak durumdaysanız, ana ekrandaki Google aramaya dokununarak veya bildirim alanını aşağıya kaydırarak uygulamaları açabilir ya da kapatabilirsiniz. Rezervasyon yaptırmak istedinizde Google Asistan kullanarak rezervasyonunuzu hemen yapabilirsiniz. Google Asistan ile işiniz bittiğinde sağa-sola kaydırarak kapatabilirsiniz. Ayrıca kullanmış olduğunuz uygulamalar için güncelleme geldiğinde Google Asistan size bilgilendirme yapacaktır.

Uygulama Ayarlarını Düzeltme ya da Kapatma İşlemleri

  • Ayarlar‘a girelim ve buradan Google Asistan seçeneğine tıklayalım. Ardından düzeltmek istediğiniz uygulamaya tıklayalım. Açılan sayfada, uygulama için düzeltme, kapatma vb. İşlemleri yapabilirsiniz.

Google Asistan Uygulamasını Kapatma

Öncelikli olarak Google Asistan ekranını alta kaydırın, ardından Ayarlar‘dan Google Asistan seçeneğine tıklayın. Kapat menüsüne tıklayarak Google Asistan‘ı kapatabilirsiniz. Google Asistan‘ı açmak için de menüsüne tıklamanız yeterlidir.