Google Ads üzerinde duraklattığınız, iptal ettiğiniz ya da şuanda devam etmekte olan reklam kampanyanız için google ads borç ödeme işlemi nasıl yapılır bunu anlatacağız. Hesabınızda daha önce yapmış olduğunuz reklamlardan yansıyan ücretlerin ödenmemesi nedeniyle yeni reklam kampanyası düzenleyemezsiniz. Bu reklam borcunu otomatik ödeme ile ödenmesini tercih ettiyseniz kredi kartınızdan otomatik çekilmektedir. Ancak hesabınızda yeterli bakiye bulunmaması veya faturalandırma periyodundan daha düşük ücret yansıdıysa hesabınızdan ücret tahsil edilememiş olabilir.

Google Ads Borcu Neden Tahsil Edilmedi?

Google ads üzerinde sanal kart oluşturarak ödeme yöntemi ekleyebiliyorsunuz. Bu eklediğiniz sanal kartı daha sonra iptal ettiyseniz ödeme gerçekleşmez. Öte yandan kart limitinizin ödeme yapılacağı sırada hesabınızda yeterli bakiye yoksa ödeme yine gerçekleşmeyecektir. Hesabınızda kalan borcunuzu çok kısa bir sürede ödemediğinizde sizlere bilgilendirme için sizinle hemen iletişime geçildiğini söyleyemeyiz. Bu sebeple ödemelerinizi takip etmenizi öneririz. Buna göre birden fazla mail hesabınızla Google Ads hesabı oluşturduysanız her bir hesabınızda ayrı ayrı kontrol etmelisiniz. 

Google ads üzerinde reklam oluştururken kart durumunuz müsait olamayacak ise manuel ödeme seçebilirsiniz. Böylece ödemeyi sonradan yapmak zorunda kalmazsınız. Hesabınıza öncelikle sizin seçeceğiniz bir miktar yükleme yapabilirsiniz. Ardından yüklediğiniz bakiye üzerinden harcamak üzere reklamlar oluşturabiliyorsunuz. Şimdi Google Ads borç ödeme nasıl gerçekleştirildiğini anlatalım.

Borcunuzu görüntülemek ve ödeme yapmak için önce FATURALANDIRMA ve hemen altında çıkan Özet seçeneğine tıklayın.

ads borc 1

Açılan pencerede bize faturalandırma takviminde tahakkuk eden ücretler, ödeme yöntemleri ve toplam borç bilgisi karşılamaktadır. Bu ekranda ÖDEME YAP seçeneğiyle devam ediyoruz.

ads borc 2

Ödemenin yöntemlerinin altında bizi manuel tutar yazacağımız alan mevcuttur. En düşük günlük reklam tutarı olan 14 TL altında ödeme yapılamamaktadır. Bu tutar, kur farkına, sektöre ve konuma göre değişmektedir.

ads borc 3

Reklam kampanyanız için düzenleme yaparken belirlediğiniz reklam bütçesi açılış fiyatı eşikler olarak adlandırılmaktadır. Örneğin günlük 50 TL bütçe belirleyerek bir reklam kampanyası düzenlediğinizi düşünelim. Bu eşiğe tekabül eden borcunuz sizden fatura kesim tarihinde tahsil edilmektedir. Bakiyeniz fatura kesim tarihinden önce belirlediğiniz ödeme eşiğini aşarsa sizden hemen ödeme alınır.