Ana Sayfa Destek Grafik Kartınızı Yükseltme Zamanının Geldiğinin 5 İşareti

Grafik Kartınızı Yükseltme Zamanının Geldiğinin 5 İşareti

171
0

GPU’nuz zorlanıyorsa, yükseltme zamanı.

GPU yükseltmesine ihtiyaç duyduğunuza dair anlatı işaretlerini nasıl tespit edeceğinizi biliyor musunuz?Zorlu bir GPU’nun işaretlerinin neler olduğunu, bu işaretleri fark ederseniz hangi grafik kartına yükselteceğinizi ve dizüstü bilgisayarınızın GPU’sunu yükseltip yükseltemeyeceğinizi öğrenmek için okumaya devam edin.

1. En Son Oyunlar Oynanamaz Oluyor

Bir GPU yükseltmesine ihtiyacınız olduğunun en büyük işaretlerinden biri, bilgisayarınızın en yeni oyunları oynamakta zorlanmasıdır. Grafik kartınızı üç yıldan daha uzun bir süre önce satın aldıysanız bunu fark edebilirsiniz.

En son Triple-A oyunlarını oynamaya çalıştığınızda bilgisayarınızın zorlandığını fark ederseniz, grafik kartınızı yükseltmenin veya en azından oyununuzun ayarlarını daha düşük bir grafik ön ayarına bırakmanın zamanı gelmiştir.

Daha düşük bir ön ayarda bile, bilgisayarınız bu oyunları oynamakta zorlanıyorsa, bu grafik kartınızın çoktan gittiğinin bir işareti olabilir ve son oyunları oynamaya devam etmek istiyorsanız gerçekten GPU’nuzu yükseltmenin zamanı geldi.

2. Grafik Kartınız Ölüyor

Grafik kartınızın arızalanmak üzere olduğunu bile fark etmeyebilirsiniz. Bir GPU’nun çeşitli şekillerde başarısız olabileceği en bariz olanı, oyun yüklerken veya oynarken PC’nizin sık sık çökmeye başlamasıdır.

GPU arızasının bir başka işareti de, oyun oynarken veya YouTube videolarını izlerken ekranınızın arızalanması veya eserler göstermesidir.

Bu aksaklıklar, bir GPU arızası, aşırı ısınan yonga, ölmekte olan bir GPU çekirdeği, bozuk VRAM veya zayıf veya bozuk bir GPU hız aşırtması dahil olmak üzere birçok şey anlamına gelebilir.

Zayıf bir GPU hız aşırtma durumunda, hız aşırtma ayarlarını sıfırlama ve baştan başlama seçeneğiniz vardır. Aşırı ısınırsa, bilgisayarınızı temizleme ve biriken tozu temizleme zamanı. Bunun dışında tek çözüm GPU’nuzu yükseltmektir

3. Darboğazlı Bir GPU

GPU darboğazları, GPU’nuz CPU’nuzu sınırladığında ve büyük ölçüde sınırlandığında meydana gelir. Her bilgisayarda darboğazlar vardır, ancak darboğazlar performansı büyük ölçüde etkilediğinde ve çözülmesi gerektiğinde sorun haline gelir.

Zayıf bir GPU’yu güçlü bir CPU ile eşlerseniz, darboğaza neden olur ve bilgisayarınız düzgün çalışmaz. Benzer şekilde, GPU’nuz zamanla zayıfladığında çözülemeyen sorunlar yaratmaya başlar ve GPU’nuzun değiştirilmesi gerekir.

Grafik Kartinizi Yükseltme Zamaninin Geldiğinin 5 İşareti

4. Sık Sık Karşılaşılan Mavi Ölüm Ekranları

Belki de çok yaygın oldukları için “mavi ölüm ekranı” hatasını görmüşsünüzdür.

Ancak bu hataların birden fazla nedeni olabileceğini biliyor muydunuz? Bozuk bir RAM modülü, arızalı bir sabit sürücü ve diğer birçok PC parçası, arızalı bir grafik kartı da dahil olmak üzere bu mavi ölüm ekranına neden olabilir.

Emin olmak için, GPU gerektiren bir oyun çalıştırmayı deneyin ve PC’nizin size mavi ölüm hatası ekranı verip vermediğine bakın. Varsa, sorunu buldunuz. Bilgisayarınız çöktüğünde, BSOD ekranında bir hata mesajı gösterecektir. Hata mesajını kopyaladığınızdan emin olun çünkü bilgisayarınızda neyin yanlış gittiğini anlamak için kullanabilirsiniz.

Şimdi, cebinize girmeye hazırlanın çünkü yeni bir grafik kartı almak üzeresiniz!

5. Yüksek Ayarlarla Oyun Oynayamazsınız

Her zaman kötü bir GPU ile ilgili değildir. En yeni Triple-A oyunlarını oynayabiliyorsanız ancak en yüksek ayarlarda çalıştıramıyorsanız, kıvılcımı devam ettirmek için GPU’nuzu daha güçlü bir hale getirmenin zamanı gelmiş olabilir.

Dizüstü Bilgisayar GPU’umu / Grafik Kartımı Yükseltebilir miyim?

Bir dizüstü bilgisayarın grafik kartını yükseltmek neredeyse imkansız olsa da, Dell Precision M6700 gibi birkaç benzersiz örnek var. Dizüstü bilgisayarınızın GPU’sunu yükseltmek ve oyun performansını artırmak için adım adım aşağıdaki videoyu izleyin:

Başka bir seçenek, harici bir grafik işleme birimi veya eGPU ile gitmek olabilir.

Bir eGPU, dizüstü bilgisayarınızın grafiklerini şu anda yapabildiğinden daha zorlu oyunları oynayabilmesi için güçlendirmek için kullanabileceğiniz ayrı bir donanım parçasıdır.

Ancak, tüm dizüstü bilgisayarların eGPU’larla uyumlu olmadığını ve hatta bazılarının eGPU’nun dizüstü bilgisayarınızla aynı üreticiden gelmesini gerektirebileceğini unutmayın.

Grafik Kartınızı Yükseltmeden Önce

GPU’nuzu yükseltmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç nokta aşağıda belirtilmiştir.

GPU’nun Yeterli Güce Sahip Olduğundan Emin Olun

Grafik kartınızı yükseltecekseniz, tekrar yükseltme yapmanız gerekmeden önce en az birkaç yıl dayanacağından emin olun. Bu nedenle, şu anda piyasada bulunan en iyi GPU’yu almaya çalışın.

Mümkünse eski modellerle gitmeyin. İkinci el bir GPU için gidiyorsanız, satın almadan önce önceki sahibinin onu nasıl kullandığını anlamaya çalışın. GPU’yu oyun oynamak için mi kullanıyorlardı yoksa bir kripto para birimi madenciliği donanımının parçası mıydı?

Davanıza Uygun Olduğundan Emin Olun

GPU’lar gittikçe büyürken, baktığınız GPU’nun mevcut kasanıza ve sahip olduğunuz diğer bileşenlere uyduğundan emin olun. Aksi takdirde dünyanın sonu olmayacak çünkü her zaman iade edebilirsiniz, ancak satın almadan önce uygun olup olmadığını kontrol etmek güzel.

Güç Kaynağı Derecelendirmenizi Kontrol Edin

GPU’nuz bilgisayarınızın en zorlu kısımlarından biri olduğu için, güç kaynağınızın bir GPU yükseltmesi almadan önce bunu karşılayabileceğinden emin olun.

Olmazsa, güç kaynağınızı da yükseltmeniz yeterlidir. Bir güç kaynağı genellikle grafik kartınızdan daha ucuzdur, bu nedenle fiyatlandırma konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

Grafik Kartinizi Yükseltme Zamaninin Geldiğinin 5 İşareti 1

NVIDIA mı AMD mi: Hangisini Seçmeli?

Bütçeyle sınırlı değilseniz, NVIDIA gitmenin yoludur. NVIDIA grafik kartları neredeyse her zaman tüm performans araştırmalarında listelerin en üstünde yer alır.

Ancak, sınırlı bir bütçeniz varsa ve en son NVIDIA GPU’ları karşılayamıyorsanız, bunun yerine AMD ile gidebilirsiniz. AMD’nin GPU’ları en hızlı ve en verimli grafik performansıyla gelmeyebilir, ancak onlar için ödemeniz gereken fiyat için çılgınca bir değer veriyorlar.

GPU’nuzu Yükseltmenin Zamanı Geldi mi?

Umarım, GPU’nuzun bir yükseltmeye ihtiyaç duyduğuna dair herhangi bir işaret bulamadınız, ancak bulduysanız, kılavuzumuz iyi bilgilendirilmiş bir karar vermenize yardımcı olmalıdır.

Dizüstü bilgisayarınızın GPU’sunu yükseltmek mümkün olmasa da, dizüstü bilgisayarınızın oyun performansını iyileştirmek için kullanabileceğiniz bazı yollar vardır.