Fifa 22 açılmama sorunu oyun açılırken karşılaşılan ‘açılmama sorunu’ birçok nedenden dolayı ortaya çıkabiliyor. Şayet sizler de böyle bir hatayla karşılaşıyorsanız aşağıdaki yönergeleri uygulayarak sorunu çözebilirsiniz.

Fifa 22 Açılmama Sorunu Nedir?

Sadece Fifa 22 de oluşmayan, Windows 10 kullanıcılarının pek çok oyunlarda karşısına çıkan bu durum oyuncular için can sıkıcı bir hal almaya başladı. Oyun açılmak istenildiğinde bilgisayar hiçbir şekilde tepki göstermiyor oyunun ana ekranları dahi gelmiyor. Bu problemle karşılaşılmasının temel nedeni, antivirüs yazılımlarının arka planda Fifa 22 oyun dosyasını engellemesiyle alakalı olabilir. Bu nedenden dolayı Fifa 22 açılmaz ve hiçbir şekilde ekrana gelmeyecektir. Pek tabii ki bu problem yalnızca bu sebepten da kaynaklı bir durum olmayabilir. Bu nedenlerden birkaçını aşağıda listeleyerek sizleri çözüme ulaştıracağız.

Fifa 22 Açılmama Sorunu Çözümü

Fifa 22 oyunu hiç çalışmıyor ya da Fifa 22 oyununu açarken kapanıyor ise ve çözümünü araştırıyorsanız alttaki yönergeleri takip ederek sorunu çözebilirsiniz.

1-) Windows Defender Fidye Dosya Korumasını Devre Dışı Bırakma

Windows, işletim sistemi için geliştirdiği Windows Defender koruma yazılımı, bazı durumlarda saçma şekilde dosya engellemesi yaptığı olabiliyor. Bu problemi çözmek için birkaç ayar uygulayarak bu korumayı kısıtlı bir süreliğine devre dışına alarak oyunu açabiliriz.

 • Başlat ekranını açın.
 • Arama kısmına Windows güvenlik ayarları yazın ve arayın.
 • Gelen ekranda Virüs ve Tehdit Koruması ‘nı seçin.
 • Sonraki menüde bulunan Fidye Yazılımına Karşı Koruma ‘ya basın.
 • Son ekranda ise Denetimli Klasör Erişimi‘ni devre dışına alın.

Bu işlemlerin ardından Steam veya Origin aplikasyonunu görev yöneticisi aracılığıyla tamamen sonlandırarak tekrar Fifa 22 oyununu açın. Şayet sorun düzelmedi ise bir sonraki adıma geçelim.

2-) Gerçek Zamanlı Korumayı Devre Dışı Bırakma

Windows, güvenliği yükseltmek için geliştirdiği gerçek zamanlı koruma protoklü, tüm Windows kullanıcılarında faal durumdadır. Herhangi bir risk ortaya çıkarsa işlemi engelleyip oyununuzu da çalıştırmaz. Başlat arama kısmına Windows Güvenlik Ayarları yazın.

 1. Karşımıza gelen koruma alanları alt başlığında Virüs ve tehdit koruması ‘nı açın.
 2. Menüde bulunan Ayarları Yönet ‘i seçin.
 3. Son ekranda en üstte yer alan Gerçek zamanlı koruma ‘yı devre dışına alın.

Okumaya devam edin : EA Games FIFA 2021 Fragmanı

3-) Sürücüleri Yenileme

Oyun destekli Framework yazılımlarının veya donanım driver’larının bilgisayarınızda yüklü ya da güncel durumda olmaması, bu tarz çeşitli sorunları yaratabiliyor. Bu işlem için Driver Booster gibi yardımcı bir yazılım kullanabilir.

 • Driver Booster programı indirin ve kurun.
 • Kurulum işlemi bittikten sonra sonra Driver Booster programını çalıştırın.
 • Sonraki ekranda TARA tuşuna basarak sürücüleritarayalım.
 • Tarama tamamlandıktan sonra hem oyun destekli frameworkleri hem de donanım sürücülerinizi kurunuz..

Güncelleme işlemi tamamen gerçekleştikten sonra sonra bilgisayarınızı kapatıp yeniden açarak Fifa 22 oyununu çalıştırmayı deneyiniz.

4-) Dosya Bütünlüğü Kontrolü

Oyun dosyaların sorunlu veya eksik yüklenmesinden kaynaklı böyle bir hata yaşanır. Bu işlem için Steam veya Origin programına girerek oyun dosyalarını gözden geçirmemiz gerekir.

Origin Fifa 22 Dosya Bütünlüğü Kontrolü

 • Oyun Kütüphanenize girin.
 • Bu kısımda Fifa 22 oyununa sağ tuşla basın.
 • Sonraki ekranda Onar ‘ı tuşlayın.

Bu işlemlerden sonra Fifa 22 dosyaları yeniden indirilip yüklenen eksik veya hatalı dosyalarıni se onarma işlemi gerçekleşir. İşlem sonunda sonra oyunu tekrar açın.

Steam Üzerinden Fifa 22 Dosya Bütünlüğü Doğrulama

 1. Steam programına girin.
 2. Kütüphane‘yi geçin.
 3. Sol kısımda yer alan Fifa 22‘ye sağ tıklayarak Özellikler sekmesini tuşlayın.
 4. Sonraki ekranda sol tarafta yer alan Yerel Dosyalar menüsüne girin.
 5. Yerel Dosyalar menüsünde bulunan Oyun dosyalarının bütünlüğünü doğrula ‘ya basın.

Bu işlemlerin ardından hasarlı oyun dosyaları yeniden indirilerek işlem tamamlanacaktır. İşlem sonunda oyunu yeniden açın.