EA Games, FIFA 21‘in bu yıl Ekim ayında çıkacağını doğruladı ve yeni nesil oyun konsollarından önce halihazırda kullanılan oyun konsolları için öncelikle yayımlanacağını duyurdu.

Dünya çapındaki Koronavirüs (Covid-19) salgınına rağmen, FIFA 2021‘in PS4, Xbox One, Nintendo Switch ve PC için yayımlanma ve yükleme tarihi 9 Ekim 2020 olarak belirlendi. Oyunun Champion veya Ultimate sürümleri için ön siparişler, 6 Ekim‘den itibaren erişime açılacak. PS5 ve Xbox Series X desteği, ilgili konsollar piyasaya sürüldüğünde gelecek. EA Games, yükseltmeden önce halihazırda kullanılan konsollar için FIFA 21 satın alan oyunseverlere, yeni nesil oyun konsolları için ücretsiz yükseltme olanağı sunacağını açıkladı. EA Games, FIFA 21 için henüz çok fazla ayrıntıya girmedi – bu ay daha fazla detay alabileceğimizi umuyoruz – ancak EA Play‘de oyunun ön-tanıtım videosunu izlediğimizde, yeni nesil donanım üzerinde çalışırken en azından bazı görsel iyileştirmeler olduğunu görüyoruz.

İster, FIFA‘nın yıllık sürüm yayımlama tarihleri takviminizde önemli bir yer tutsun ya da ister, EA Sports‘un gelecek nesil seri için ne planladığını merak ediyor olun, doğru yerdesiniz; çünkü, FIFA 21 için bilmek istediğiniz ve bilmeniz gerekenleri yazımızda sizlere tüm detayları ile sunacağız.

FIFA 21: Temel Bilgiler

FIFA 21 Nedir? ⟶ EA Sports’un FIFA serisinin son sürümü

Hangi platformlarda oynayabilirim? ⟶ PS4, Xbox One, PC, Nintendo Switch, Google Stadia, PS5 ve Xbox Series X

Ne zaman oynayabilirim? PS4, Xbox One, PC ve Nintendo Switch için 9 Ekim 2020‘den itibaren oyun yayımlanmaya başlanacak. Yeni nesil konsollar ve Google Stadia için çıkış tarihleri henüz onaylanmadı. 6 Ekim‘den itibaren, oyunun Champion veya Ultimate sürümlerini ön sipariş veren oyunculara Erken Erişim (Early Access) imkanı sunulacak.

FIFA 21 Çıkış Tarihi

EA Games FIFA 2021 Fragmanı Yeni Gelecek Özellikler ve Çıkış Tarihi 1

EA Games, FIFA 21‘in 9 Ekim 2020‘de PS4, Xbox One, Nintendo Switch ve PC için yayımlanmaya başlayacağını doğruladı.

Oyunun, yeni nesil oyun konsolları için olan versiyonlarının yılın ilerleyen dönemlerinde yayımlanacağı doğrulandı; ancak, yeni nesil oyun konsolların piyasaya sürülme tarihleri kesin olarak bilinmediğinden, FIFA 21‘in bu oyun konsolları için yayımlanma tarihleri de net olarak bilinmiyor.

Ancak EA Games‘in verdiği bilgiye göre, yeni Dual Entitlement (İkili Yetkilendirme) programı kapsamında, oyunu PS4 için satın alanlar için, PS5 sürümüne ücretsiz yükseltme ve Xbox One için satın alanlar için de yine Xbox Series X‘e ücretsiz yükseltme imkanı sunulacak. Bu durumun, en azından, oyunun yeni oyun konsolları için ne zaman satın alınabilir olacağı durumuna göre daha kolay ve daha az endişelendirici bir durum olacağı söylenebilir.

FIFA 21 Fragmanları

EA Games, Haziran 2020‘deki EA Play etkinliğinde bizlere, yeni nesil konsollarda çalışan FIFA 21‘in ilk tanıtım videosunu (fragmanını) sundu. EA Games, yeni nesil konsolları için sunduğu görsel iyileştirmelerin yanı sıra, PS5 için sunduğu dokunsal geribildirim desteğinin tanıtımını da yaptı. EA Games, bu özelliği şöyle tanımladı: “PlayStation 5‘te zengin ve duyarlı dokunsal geri bildirimli yeni bir DualSense denetleyicisi, oyun deneyimini derinleştirerek oyunun ritmini ellerinizde hissetmenizi sağlıyor.

Aşağıdaki linkten, oyunun resmi tanıtım fragmanını izleyebilirsiniz:

https://youtu.be/YfvMNaphiUE

Nintendo Switch’teki FIFA 21 ile İlgili Farklar Nelerdir?

EA Games FIFA 2021 Fragmanı Yeni Gelecek Özellikler ve Çıkış Tarihi 2

FIFA 21, diğer tüm halihazırdaki oyun konsolu sürümlerinde olduğu gibi, Nintendo Switch için de 9 Ekim‘de piyasaya sürülecek. Ancak, Nintendo Switch için yayımlanacak FIFA 21 oyunu, diğer sürümlere göre farklılıklar içeriyor.

Nintendo Switch için yayımlanacak olan oyun, FIFA 21‘in Legacy Edition sürümü olacak. Bu, oyunun en son sezon için en yeni formalara ve kadro güncellemelerine, ayrıca güncellenmiş menülere ve arayüzlere sahip olacağı fakat PS4, Xbox One ve PC için yayımlanacak FIFA 21 sürümü gibi yeni oyun modları ve oyun inovasyonları güncellemelerini alamayacağı anlamına geliyor.

FIFA 21 ile Gelen Yenilikler ve Özellikler

EA Games FIFA 2021 Fragmanı Yeni Gelecek Özellikler ve Çıkış Tarihi 2 1

Kariyer Modu (Career Mode) Hakkında Detaylar

FIFA 20‘nin Kariyer Modu (Career Mode), doğrusunu söylemek gerekirse biraz eleştirildi, ancak EA Games, oyunu daha iyi hale getirmek için FIFA 21‘de yapmayı planladığı bazı önemli değişiklikler ve eklemeler hakkında ana hatları ile bilgi verdi.

Henüz Ağustos ayında yayınlanan açıklama var elimizde, ancak EA Games, Kariyer Modu (Career Mode) için büyük yenilik olan Etkileşimli Maç Simülatörü (Interactive Match Sim) hakkında sekiz madde (başlık) halinde ayrıntılı bilgi verdi. Bu özellik, oyunun yönetim tarafına odaklanıp ve oyuncuların maç oynamasına izin verirken, aynı zamanda taktiksel kararlar almak için maç verilerine göz atma seçeneğine de sahiptir.

EA Games ayrıca, oyuncuların, oyuncularının gelişimini daha fazla kontrol etmelerini sağlayacak ve onları takımdaki boşlukları doldurmak ve gelişim ilerlemelerini izlemek için yeni pozisyonlar için eğitmeyi mümkün kılacak iyileştirilmiş bir geliş(tir)me sisteminden bahsediyor.

Match Sharpness, oyuncuların bir maçta ne kadar iyi performans gösterebileceğine dair fikir veren, oyuncular için yeni bir özelliktir. Yeni Aktif Eğitim Sistemi (Active Training System) buna bağlanıyor ve oyuncuların maç konstantrasyonlarını geliştirmelerine izin veriyor.

Morallerini, konstantrasyonlarını ve zindeliklerini dengelemek ve üst düzeyde tutmak için oyuncuların (futbolcuların) ne zaman antrenman yapacağını ve ne zaman dinleneceğini belirleyerek, oyuncuların daha taktiksel kontrole sahip olmalarını sağlayan yeni bir Etkinlik -Aktivite- Yönetim (Activity Management) sistemi var artık.

Oyun içerisinde rakip takımı yönlendiren yapay zeka (AI) hızlandırılmış ve EA Games‘e göre yeni sistem, hücum ve savunma söz konusu olduğunda daha fazla zekaya sahip olacak ve dolayısıyla artık her maç daha fazla zorlu geçecek.

Oyunun ilerleyen aşamalarında, isteğe bağlı veya zorunlu transfer ücretlerinin yanı sıra AI (yapay zeka) menajeri tarafından başlatılan oyuncu takas teklifleri ve Satın Almak için Borç Al (Loan-to-Buy) teklifleriyle, oyuncuları transfer etmenin yeni yöntemleri olacak.

Son olarak, bazı yeni ilk kurulum seçenekleri olacak. Bu seçeneklerle, oyuncular Kariyer Modları‘nı (Career Modes) özelleştirebilecek ve Authentic (Doğru ve İsabetli) Transfer (Authentic Transfer) ve Financial Takeover gibi seçeneklerle, daha gerçekçi bir deneyim isteyip istemediklerini seçme şansına sahip olacaklar. Ağustos ayında bunlarla ilgili daha ayrıntılı bilgi alacağımızı umuyoruz.

Ultimate Team ile, Takım ve Oyun Yönetimine Ortak Geliyor

FIFA 21‘deki FIFA Ultimate Team ile, takım ve oyun yönetimine ilk kez bir ortak eklenecek. Bu, oyuncuların Division Rivals ve Squad Battles‘da hedeflere doğru, birlikte çalışarak haftalık ilerleme kaydetmelerine ve Futbol Kulüplerini genişletmelerine olanak tanıyacak. Bu yeni yönetim ortağının hedeflerinin kendi ödülleri olacak.

Dual Entitlement (İkili Yetkilendirme) sayesinde, konsolunuzu bir sonraki sürüme (versiyon) yükseltmek, Futbol Kulübünüzü kaybetmek anlamına gelmeyecek, yükseltme ile takımınızı da yeni oyun konsolunuzda taşıyabileceksiniz.

EA Games, Ağustos Ayında Daha Fazla Bilgi Verecek!

EA Games, yaz boyunca Xbox One, PS4 ve PC için yayımlayacağı FIFA 21 ile ilgili daha fazla paylaşım yapacağını söyledi ve son paylaşımında, Ağustos ayına atıfta bulunarak, tarihin değişebileceğini belirtti. Ağustos ayında oyunun oynanış şekli, Kariyer Modu (Career Mode), Volta, Pro Clubs ve FIFA 21 Ultimate Team hakkında daha fazla bilgi edinmeyi umuyoruz.

FIFA 21, Çoklu Platform Desteği Sunuyor mu?

EA Play‘deki en son güncellemesinde EA Games, FIFA 21 platformlar arası oyun arayanlar için pek iyi haber vermemişti ve EA Play‘de şöyle yazıyordu: Oyuncularımızın, EA SPORT FIFA oynadıkları platformda birbirlerine karşı oynamalarına izin veriyoruz. Uzun vadeli hedefimiz ise platformlar arası karşılıklı oynama desteği sunmak. Fakat bunun için henüz bir gelişme ve haber yok. Ancak EA Games paylaşımda, entegrasyonu araştırmaya devam ediyoruz ve elimize geçen tüm güncellemeleri paylaşacağız diye ekliyor.

İkili Yetkilendirme (Dual Entitlement) ile Gelecek Nesil Oyun Konsolu Desteği

FIFA 21, 2020‘nin ilerleyen günlerinde PS5 ve Xbox Series X‘te oynanabilecek ve EA Games‘in yeni İkili Yetkilendirme (Dual Entitlement) Planı‘nın bir parçası olacak. Bu, FIFA 21‘i PS4‘te veya Xbox One‘da satın alan oyuncuların, karşılık gelen yeni nesil sürüme (PS5 veya Xbox Series X) ücretsiz olarak yükseltme yapabileceği anlamına geliyor. Şu anda, oyunu bu yeni nesil oyun konsollarına yükseltme için bir çıkış tarihi yok ancak oyuncular, FIFA 21‘in bu yılın sonundan itibaren yayınlanmasından, 2021‘de FIFA 22‘nin yayınlanmasına kadar bunu talep edebilecekler.

FIFA 21’in, Yeni Nesil Oyun Konsolu Sürümünde Ne Gibi Değişiklikler Bekleyebiliriz?

EA Games, FIFA 21‘in halihazırdaki oyun konsolu sürümleri ve yeni oyun nesil sürümleri arasındaki kesin farklılıklar henüz tam olarak belli değil. Şu anda, oyunun PS5 DualSense‘in dokunsal geri bildirimini destekleyeceğini ve hızlı yükleme süreleri, gecikmeli aydınlatma ve görüntü işleme, gelişmiş animasyon teknolojisi, yapay zeka ile daha fazla insanlaştırma ve daha fazlasını sunacağını biliyoruz. Bu konuda ilerleyen günlerde ve yakın gelecekte çok daha fazla bilgi ve ayrıntı alabilmeyi umuyoruz.

FIFA 21, Steam’e Geliyor

EA Games, oyuncuların FIFA 21‘i Steam üzerinden ön sipariş verebileceklerini ve oynayabileceklerini doğruladı. Oyunun PC için yayınlanan sürümünün, yeni nesil konsollardan ziyade PS4 ve Xbox One için gelen sürümle aynı olacağını ortaya çıkması, birçok PC oyuncusu için hayal kırıklığı oldu. PC sürümü için son görselleri arıyorsanız, bunu aklınızda bulundurmalısınız.

COVID-19 Etkisi

Koronavirüs‘ün futbol dahil her şeyi etkilediği düşünüldüğünde, FIFA 21 söz konusu olduğunda bazı zincirleme etkilerinin olmasını beklemek doğaldır. EA Games, oyunla ilgili son Sıkça Sorulan Sorular‘da bu konuyu ele aldı ve şunları yazdı:

“COVID-19‘un futbol dünyasındaki etkisini anlamak için, dünyanın dört bir yanındaki lig ortaklarımızla sürekli iletişim halindeyiz. Önümüzdeki aylarda, gelecek sezon için planlarını yaparken onlarla iletişim kurmaya devam edeceğiz.

FIFA 21 Ön Sipariş Bonusları

EA Games FIFA 2021 Fragmanı Yeni Gelecek Özellikler ve Çıkış Tarihi 3

FIFA 21‘in PS4, Xbox One ve PC için ön sipariş alımı başladı ve her zaman olduğu gibi, oyunun hangi sürümünü tercih ettiğinize bağlı olarak alabileceğiniz bonuslar olacak. Aşağıda, mevcut sürümleri ve alabileceğiniz bonusları bulabilirsiniz.

FIFA 21 Standart Edition

 • 3 FUT 21 Rare Gold Packs (3 hafta boyunca haftada 1)
 • 1 Cover Star Loan FUT Item (5 maç için)
 • 1 FUT Ambassador Loan Player Pick Item (3 maç için 3 oyuncu öğesinden 1’ini seçme)
 • Özel Sürüm formalar ve stadyum öğeleri

FIFA 21 Champion’s Edition

 • 3 gün Erken Erişim (Early Access) (6 Ekim‘den itibaren)
 • 12 FUT 21 Rare Gold Packs (12 hafta boyunca haftada 1)
 • 1 Cover Star Loan FUT Item (5 maç için)
 • 1 FUT Ambassador Loan Player Pick Item (Kiralık Oyuncu Seçeneği) (3 maç için 3 oyuncu)
 • Career Mode Homegrown Talent (birinci sınıf potansiyele sahip yerel gençlik takımı)
 • Özel Sürüm formalar ve stadyum öğeleri

FIFA 21 Ultimate Edition

EA Games, şu anda sınırlı süreli bir bonus yapıyor ve 14 Ağustos‘tan önce ön sipariş verenlerin, futbol (takımları) kadroları için bir tane (başkasına) satılamayan FIFA 21 Ultimate Team Ones to Watch oyuncu alacağını belirtiyor.

 • 3 gün Erken Erişim (Early Access) (6 Ekim‘den itibaren)
 • Career Mode Homegrown Talent (birinci sınıf potansiyele sahip yerel gençlik takımı)
 • 24 FUT 21 Rare Gold (12 hafta boyunca haftada 2)
 • 1 Cover Star Loan FUT Item (5 maç için)
 • 1 FUT Ambassador Loan Player Pick Item (Kiralık Oyuncu Seçeneği) (3 maç için 3 oyuncu)
 • Özel Sürüm formalar ve stadyum öğeleri