Bu yazımızda Game Ready ve Studio sürücüleri arasında seçim yapmanıza yardımcı olacağını düşündüğümüz farkları anlatacağız.

Nvidia grafik kartınız için sürücü seçerken kararsız kalabilirsiniz. İhtiyacınıza göre karar vermeniz en doğrusu olacaktır. Nvidia, grafik kartları için iki farklı sürücü seti sunmaktadır. Bunlar, Game Ready ve Studio sürücüleridir. Bu sürücüler arasındaki farkları bilmeniz seçim yaparken size yardımcı olur.

Game Ready ve Studio Sürücülerinden Hangisini Seçmelisiniz

Nvidia, özellikle üst segmentteki ekran kartları için hem Game Ready hem de Studio sürücülerini sunmaktadır. Nvidia grafik kartınız için “Game Ready” sürücülerini mi yoksa “Studio” sürücülerini mi seçeceğiniz konusunda kararsızsanız, her iki sürücü setinin farklı kullanım senaryoları için optimize edildiğini bilmek önemlidir. Şimdi iki sürücü arasındaki farklara hep birlikte bakalım

Game Ready Sürücüsü

Game Ready ve Studio Suruculerinden Hangisini Secmelisiniz 3
Game Ready ve Studio Sürücüleri

Adından da anlaşıldığı üzere, bu sürücüler oyun performansı için optimize edilmiştir. En yeni oyunlar için optimizasyonlar ve uyumluluk güncellemeleri mevcuttur. Bu sürücüler, oyunların en iyi performansı göstermesi için sürekli güncellenmektedir. Özellikleri sıralayacak olursak;

  • En son oyunları oynamak isteyen oyun meraklıları için uygundur.
  • En yeni oyunlar için optimizasyon ve uyumluluk sağlamaktadır.
  • Genellikle yeni bir oyun piyasaya çıktığında güncelleme alır.
  • Performans artırıcı yamalar ve hata düzeltmeleri bulunmaktadır.
  • Oyun sırasında en iyi kare hızlarını ve en düşük gecikmeyi hedeflemektedir.

Nvidia Game Ready Sürücüsünün en büyük avantajlarından biri, Studio sürücüsüne göre çok daha sık güncelleme almasıdır. Kararlılığı tercih eden kullanıcılar için bu bir dezavantaj olabilir. Çünkü daha sık güncelleme alması bazen daha fazla sorun yaşanmasına sebebiyet verebilir. Buna karşın, sık güncellemeler, piyasaya yeni çıkan oyunlar için büyük bir avantaj sağlar.

Ekran kartınız yeni bir oyunla ilgili sorunlar yaşadığında, Game Ready sürücüsü genellikle hızlı bir düzeltme planlar. Aynı zamanda, büyük oyun sürümleri öncesinde de önleyici güncellemeleri sıkça yapar. Ayrıca sürücüde etkinleştirebileceğiniz bazı deneysel özellikler de mevcuttur.

Game Ready ve Studio Suruculerinden Hangisini Secmelisiniz 1
Game Ready ve Studio Sürücülerinin Farkları

Game Ready sürücüsü, 3D modelleme, fotoğraf ve video düzenleme gibi uygulamalarla da gayet iyi çalışır. Ancak, sürücülerin daha sık güncellenmesi nedeniyle, Studio sürücüsüyle karşılaştırdığımızda ara sıra çökme olasılığının daha yüksek olduğu görülmektedir.

Bu durumların hepsini göz önünde bulundurduğumuzda, Game Ready sürücüsü sık güncellemeler ve hızlı düzeltmeler sunarak, oyun performansını en üst düzeye çıkarmak isteyen kullanıcılar için daha uygundur.

Studio Sürücüsü

Studio Sürücüsü ise yaratıcı ve profesyonel uygulamalar için optimize edilmiştir. 3D modelleme, fotoğraf ve video düzenleme, ve AI gibi profesyonel işler için daha kararlı ve güvenilir bir performans sunmaktadır. Bu sürücüler, yaratıcı yazılımlar ve profesyonel uygulamalarla uyumluluk için test edilmiştir. Game Ready sürücüne oranla daha az güncelleme alır. Genel özelliklerini şöyle sıralayabiliriz;

  • 3D modelleyiciler, içerik oluşturucular, fotoğraf ve video düzenleyiciler, AI araştırmacılarının kullanımı için uygundur.
  • Yaratıcı yazılımlar ve profesyonel uygulamalar için optimizasyon sağlamaktadır.
  • Kararlılık ve daha uzun test süreleri için optimize edilmiştir.
  •  Autodesk, Adobe Creative Cloud, DaVinci Resolve gibi popüler uygulamalarla uyumluluk sağlar. Ayrıca performans geliştirmeleri de sunmaktadır.
  • Kararlılığı artırmak ve daha stabil bir iş akışı sunmak için nadiren güncelleme alır.
Game Ready ve Studio Suruculerinden Hangisini Secmelisiniz 4
Game Ready ve Studio Sürücülerinin Hangi Daha İyi

Bilgisayarınızla geçiminizi sağlıyorsanız, herhangi bir kesinti büyük bir soruna sebebiyet verebilir. Bu nedenle, Nvidia Studio Sürücüsü, kararlılığı ön planda tutan bir seçenek sunduğu için tercih nedeni olabilir. Önemli bir işlemin ortasında mavi ekranla karşılaşmak ve yeniden başlatmak zorunda kalmak, iş akışınızı ciddi şekilde kesintiye uğratabilir.

Nvidia, GPU yoğun iş yüklerinde daha stabil bir kullanım sağlamak amacıyla Studio Sürücüsü ile performansı düşürmez. Asıl fark, bu sürücülerin daha eski sürümler olması ve daha fazla testten geçirilmiş olmasıdır. Bu yüzden çökme olasılığını azdır. Tamamen sorunsuz olmasa da daha sağlıklı kullanım imkanı sunar.

Nvidia, Studio Sürücülerinde oyun performansını kasıtlı olarak engellemez. Sadece daha iyi test edilmiş ve kararlı bir deneyim sunmayı amaçladığı için o yönde ilerler. Oynadığınız oyunlar eski oyunlar ise bu sürücü size sorun yaşatmaz. Fakat yeni oyunlarda performans sorunları yaşama olasılığı daha yüksektir.

Game Ready ve Studio Suruculerinden Hangisini Secmelisiniz 2
Game Ready ve Studio Sürücülerinin Özellikleri

Eğer işiniz için bilgisayarınızı kullanıyorsanız ve kararlılık sizin için ön plandaysa, Nvidia Studio Sürücüsü ideal bir seçimdir. Oyun performansı konusunda endişeleriniz varsa, oyunlarınızın ne kadar güncel olduğuna bağlı olarak seçim yapabilirsiniz.

Game Ready ve Studio setlerinin her ikisini de kullanıp test edebilirsiniz. Nvidia, sürücüleri değiştirmek oldukça kolaydır. Böylece ihtiyaçlarınıza göre sürücüleri değiştirebilirsiniz. Bu, herhangi bir veri kaybına yol açmayacağı için rahatlıkla değişebilirsiniz.

Umarız Game Ready ve Studio sürücüleri arasında tercih yaparken bu makalemiz sizin için faydalı olmuştur.

Sonraki makale; Windows 11 NVIDIA Sürücüleri Nasıl Geri Alınır