Günümüzde gelişen teknoloji ile birlikte sosyal medya platformlarında gelişim göstermeye başladı. Oldukça hızlı bir şekilde yaygınlaşan sosyal medya  uygulamaları özelliklerini kullanıcıların ihtiyaçlarını değerlendirmeye alarak şekillendirmeye başladı.

Zaman geçtikçe özelliklerine bir yenisini daha ekleyerek kullanıcılarının beğenisini aldı. Örneğin Facebook geçmişten günümüze bakıldığında oldukça değişim gösteren uygulamalardan bir tanesi olarak karşımıza çıkıyor. Mesela Facebook ilk çıktığı zamanlar konu başlığımız olan gönderi programlama özelliği yokken, yeniliklerine bu özelliği ekleyerek uzun zamandır kullanıcılarına bu özelliği açtı.

Peki gönderi planlama ne işimize yarar? Tabi ki gönderi planlama ayarı yapmak isteyen kullanıcılar bu özelliğin ne işe yarayacağını daha iyi bilir. Bazen sayfaları diri tutmak bazen de belirli gün belirlli saatlerde meydana gelecek olaylarla ilgili doğru zamanda paylaşım yapmak kimsenin hayır diyemeyeceği bir seçenek diyebiliriz.

Bu makalemizde Facebook üzerinde istediğimiz gün ve saate gönderi nasıl planlayabiliriz inceleyelim.

Facebook’un gönderi planlama özelliği sadece sayfalara özgü  uygulanabilen bir özelliktir. Ayrıca gönderi planlama şimdilik sadece bilgisayar üzerinde yapılıyor. Tabi ki bu özelliği kullanmak için belirttiğimiz gibi bir Facebook sayfamızın olması gerekiyor.

*Öncelik olarak Facebook sayfamıza giriş yapalım.

*Bu işlem için ana sayfadayken haber kaynağının sol menülerinde yer alan sayfalara tıklayalım.

*Açılan ekrandan ayar yapmak istediğimiz sayfamızı seçerek giriş yapalım.

*Sayfamızın sok kısmında yayınlama araçları menüsünü göreceğiz hemen ardından gönderi oluştur yazısına tıklayalım.

R1

*Gönderi oluştur dedikten sonra sağ alt köşede yer alan bir aşağı yönünü gösteren bir ok işareti göreceğiz. Bu ok işaretine tıkladığımızda gönderi planla çıkacaktır bu yazıya tıklayalım.

Gönderiyi planla yazısına tıkladıktan sonra açılacak bölümde paylaşımımızın hangi tarih ve saatte yayınlanmasını istiyorsak tarih ve saat bölümünden gerekli ayarlamaları yapabiliriz.

R2

Tüm bu işlemlerin ardından pencerenin sağ alt kısmında yer alan kaydet butonuna tıklayalım Hemen ardından sağ köşede yer alan Gönderiyi Planla butonuna tıklayalım ve işlemimizi tamamlayalım. Belirlediğimiz saat ve tarihte gönderimiz yayınlanacaktır.