Ana Sayfa Sosyal Medya Facebook Messenger Sesli ve Görüntülü Görüşmelere de Şifreleme Eklendi

Facebook Messenger Sesli ve Görüntülü Görüşmelere de Şifreleme Eklendi

0

Facebook, Messenger’da sesli ve görüntülü görüşmelerde de artık uçtan uca şifreleme özelliğinin kullanıma sunacak bir güncelleme açıkladı. Güncelleme ile kaybolan mesajların süresini belirleme özelliği de mevcut olarak bulunuyor.

Kullanıcıları tarafından sosyal medya platformlarında en çok aranan ama tartışılır kararlarla en çok karşılaşılan husus hepimizin tahmin ettiği gibi gizliliktir. Bu konudaki eksiklikleri gidermeye gayret gösteren Facebook, Messenger’ da yapılan sesli ve görüntülü görüşmelerin de uçtan uca şifreleneceğini açıkladı. Yakın bir zamanda kullanıma giren bu özellik, kaybolan mesajlara yönelik birtakım kontrolleri de beraberinde getiriyor.

Messenger üzerinde gönderilen metin mesajları 2016 yılından beri uçtan uca şifreleme yapılmaktaydı ancak sesli ve görüntülü görüşmelerde bu özellik mevcut kullanılmıyordu. Facebook, bu özelliğin eklenmesinin sebebin sesli ve görüntülü görüşmelere artan yoğun ilgi olduğunu söylüyor. Sosyal medya devi, Facebook Messenger’da kullanıcıların günde 150 milyondan fazla video görüşmesi yaptığını belirtmişti.

Artık kaybolan mesajların görüntülenme süresi de belirlenebiliyor

Facebook Messenger güncelleme paketine dahil edilen bir başka husus da metin mesajlarıyla ilgilidir. Facebook Messenger kullanıcıları artık gönderilen mesajların ne kadar süre içerisinde kaybolabileceğini seçebiliyor. Kullanıcılara verilen süre seçeneği 5 saniye ile 24 saat arasında değişebiliyor.

11858 teknik destek
11858 teknik destek
11858 teknik destek
11858 teknik destek

Facebook Messenger kullanıcıları için geçerli olacak olan uçtan uca şifreleme özelliği, eğer farklı bir sohbet olarak oluşturulmuş ise grup sohbetlerinde de ayrıca kullanılacak. Facebook bünyesinde bulunan İnstagram içinde uçtan uca şifreleme desteğine sahip olduğunu söyleyebiliriz.

 

Facebook, Arizona’da devasa büyüklükte bir veri merkezi inşa edecek

Facebook, ABD’nin Arizona eyaletinin Mesa bölgesinde yeni nesil bir veri merkezlerinden oluşan devasa bir kampüs kuracaklarını açıklamıştı. Kampüsün yapımının ilk aşamasında veri merkezi ise 90 bin metre karelik bir bölgeye inşa edilecekken projenin en son aşamasında bu alan 278,7 bin metre kareye ulaşacak. Sosyal medya devi facebook, bu veri merkezi projesine tam 800 milyon dolar yatıracak.

Facebook Altyapı Birimi Başkan Yardımcısı Rachel Peterson, Facebook’un bu proje için Mesa bölgesini seçmesinin nedeninin ise kaynaklara erişimin kolay olması ve yenilenebilir kaynaklardan enerji üretme imkanının mevcut olması olduğunu belirtiyor. Bölge yetkilileri ise bu projenin kurak bölgeler için hayati bir önem arz eden su kaynaklarını yüksek derecede kullanacak olması nedeniyle projeye karşı çıkıyor.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA