Bir kötü amaçlı yazılım bulaşmasından muzdaripseniz ve ücretsiz yazılım işi yapamıyorsa, Fidye Temizleme Yazılımı arasında en iyilerini sizler için seçtik.

Malwarebytes Premium ihtiyacınız olan sihirli değnektir. Yeni kötü amaçlı yazılım türlerini belirlemek için sezgisel analiz kullanır. Mevcut enfeksiyonları temizler, kimlik avı dolandırıcılıklarından korunmanıza yardımcı olur. Ayrıca gelecekte fidye yazılımı da dahil olmak üzere daha fazla kötü amaçlı yazılım indirmenize engel olur.

Bir fidye yazılımı enfeksiyonunuz varsa, Malwarebytes Anti-Malware ilk arama noktanız olmalıdır. Günlük olarak güncellenir, böylece yeni tehditleri ortaya çıktıkları anda belirleyip kaldıracağına güvenebilirsiniz.

Malwarebytes Anti-Malware’i ilk yüklediğinizde, size gerçek zamanlı tarama ve fidye yazılımından özel koruma gibi önleyici araçlar içeren 14 günlük bir premium sürüm denemesi verir. İki hafta sonra, temel ücretsiz sürüme geri döner. Bunun manuel olarak etkinleştirilmesi gerekir, ancak yine de birinci sınıf bir güvenlik aracıdır. Haftada en az bir kez, fark etmediğiniz kötülükleri veya web tarayıcınızın aniden garip davranmaya başladığını fark ederseniz (muhtemelen reklam yazılımlarının bir sonucu) çalıştırmanızı öneririz.

Son zamanlarda, Malwarebytes, adından da anlaşılacağı gibi, ana sayfanızı değiştirerek, varsayılan arama motorunuzu sıfırlayarak veya istenmeyen araç çubukları ekleyerek tarayıcınızı ele geçiren sinir bozucu programları hedefleyen ve kaldıran Adwcleaner’ı satın aldı. Ayrıca ücretsiz olarak mevcuttur ve Anti-Malware ile birlikte güvenlik araç setinize harika bir ektir.

2. Avast Ücretsiz Fidye Yazılımı Şifre Çözme Araçları

“Farklı fidye yazılımı türlerini ortadan kaldırmak için tasarlanmış çözümler”

En Iyi Fidye Temizleme Yazilimi 2

SATIN ALMA NEDENLERİ
+Adım adım rehberlik
+21 fidye yazılımı türünün üstesinden gelir
+Sık güncellenen

Tüm fidye yazılımları verileri aynı şekilde şifrelemez, bu nedenle güvenlik yazılımı sağlayıcılarının yeni tehditler ortaya çıktıkça belirli çözümler oluşturması gerekir. Bu yazının yazıldığı sırada, Avast’taki güvenlik uzmanları, 21 farklı dosya kilitlemeli fidye yazılımı türünün üstesinden gelmek için Ücretsiz Fidye Temizleme Yazılımı Şifre Çözme Araçlarını geliştirdiler.

Avast, hangisine ihtiyacınız olduğunu belirlemenize yardımcı olmak için, her bir fidye yazılımı biçiminin nasıl çalıştığına, şifrelenmiş dosyalarda hangi uzantıyı göreceğinize ve virüs oluşturucularının kendileri için hazırladıkları mesaj türüne ilişkin ayrıntılı bir açıklama sağladı.

Uygun aracı indirdikten sonra, suçlulara ödeme yapmadan fidye yazılımını silme sürecinde size rehberlik edecektir. Aynı dosyanın şifreli ve orijinal olmak üzere iki sürümünü sağlamanız gerekir.

Virüs bulaşmadan önce bir yedekleme yaptıysanız bu en kolayı olacaktır, ancak Avast ayrıca etkilenmemiş orijinal dosyaları bulabileceğiniz konumları da önerir. Araç daha sonra ikisini karşılaştıracak ve şifreyi belirlemek için sonuçları kullanacaktır.

3. Kaspersky Anti-Ransomware Aracı

“Küçük işletmeniz için kapsamlı fidye yazılımı koruması”

En Iyi Fidye Temizleme Yazilimi 3

SATIN ALMA NEDENLERİ
+Proaktif fidye yazılımı koruması
+Kötü amaçlı eylemleri geri alabilir
+Ağ aktivitesini izler

Ev bilgisayarınızdaki fidye yazılımı yeterince kötüdür, ancak sizi iş bilgisayarlarınızdan kilitleyen bir enfeksiyon mutlak bir felaket olur. Hesaplarınız, müşteri verileriniz, müşteri bilgileriniz ve çalışmalarınız şifreler ve aynı ağdaki birden fazla makineyi etkiler.

Kaspersky Anti-Ransomware Tool, küçük ve orta ölçekli işletmelerin (KOBİ’ler) verilerini böyle bir felaketten korumalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Bitdefender Anti-Ransomware gibi, dosyaların şifresini çözmek veya masaüstünüzün kilidini açmak yerine enfeksiyonu ilk etapta önlemek için tasarlanmış önleyici bir araçtır.

Kaspersky Anti-Ransomware Tool, normal güvenlik paketinizle birlikte mutlu bir şekilde çalışır. Bilinen fidye yazılımı davranışlarıyla eşleşen her şey için ağ etkinliğini izler. Tehdit veritabanı Kaspersky’nin bulut sunucularında depolar, böylece güncellemeler tüm kullanıcılara anında gönderir.

Fidye yazılımı nasıl tespit eder?

Fidye yazılımını tanımlama ve tespit etme stratejileri içinde en yaygın siber güvenlik saldırı vektörlerinden biri olmaya devam ediyor. Özellikle fidye yazılımı saldırılarında% 800 artış gördüğümüz pandemi sırasında artmaya devam edecek. Hiçbir kuruluş boyutu, sektörü veya net değeri ne olursa olsun, bu tür saldırılara karşı bağışık değildir. Son birkaç ayda fidye yazılımı saldırılarındaki önemli artışla vardır. İşletmelerin bu saldırıları hafifletmeye hazır olması gerekiyor. Kuruluşların  saldırıları önceden tespit etmek ve kendilerini korumak için güvenliğe yönelik katmanlı bir  yaklaşım benimsemesi gerekir. Katmanlı bir yaklaşım, işi farklı uç noktalarda güvence altına alan çeşitli çözümlerin uygulanması anlamına gelir. Bu, aşağıdaki unsurları içerir:

  1. Altyapınızın tüm çıkış noktalarında NGFW / IPS / IDS
  2. Cihazların saldırı rotası olmasını önlemek için uç nokta koruması
  3. E-posta filtreleme ve spam koruması
  4. Güvenlik açığı yönetimi
  5. SIEM
  6. mobil cihaz Yönetimi
  7. BCDR Planı
  8. IR Planı
  9. Veri şifreleme

Yukarıdaki taktikleri uygulamak çok önemlidir, ancak dikkat edilmesi gereken başka işaretler de vardır. Spam ve kimlik avı e-postaları, tehdit aktörlerinin müşteri veya iş verilerine erişim sağlamaları için hızlı ve uygun maliyetli bir yol olur. Çalışanların e-postayı görme şansı bile olmadan önce bunları tespit etmek gerekir. Bunun için bir e-posta doğrulama güvenlik sistemi bulunduğundan emin olun.

Tespit sistemleri, bir fidye yazılımı saldırısının gerekli ekiplerini bilgilendirmek için otomatikleştirilmelidir, ancak bir sistemin tehlikeye girdiğine dair başka işaretler de vardır.

Şüpheli ağ iletişimi, tehdit aktörünün fidye yazılımıyla etkileşiminin bir işareti olur. Ayrıca şüpheli dosya etkinliği, verileri şifrelemek veya kaldırmak amacıyla dosyalara erişmeye çalışan fidye yazılımının bir işareti olur.

Son Güncelleme 1 Temmuz 2022 Yazar Pınar Güldökmez