DDR7 RAM özellikleri ve karşılaştırma
DDR7 RAM Özellikleri

Bu yazımızda Samsung markasının tanıtımını yaptığı DDR7 RAM özellikleri ve incelemesi hakkında bilgilendirme ileteceğiz.

Samsung, AI, HPC ve otomotiv gibi platformları hedefleyen, yüksek grafik performansına sahip, endüstrinin ilk GDDR7 DRAM’ini sahiplendi.

Samsung Electronics, bu yıl önemli müşterileri hedefleyen sektörün ilk 32 Gbit/sn GDDR7 DRAM’ini piyasaya sürüyor.  Böylece GDDR7 DRAM, 2022’de piyasaya sürülen mevcut 24 Gbit/sn GDDR6 DRAM ile karşılaştırıldığında, performansta 1,4 kat artış ve güç verimliliğinde %20’lik bir iyileşme sunuyor. Ayrıntılı bir şekilde incelediğimizde DDR7 RAM özellikleri performans bekleyen kullanıcıları heyecanlandıracaktır.

DDR7 RAM Özellikleri Nelerdir?

DDR7 RAM, henüz geliştirilme aşamasındadır, ancak kısa süre içerisinde seri üretimle piyasaya sürülmesi bekleniyor. DDR7 RAM, bilgisayar teknolojisinde yeni bir çağ açacak ve daha hızlı, daha verimli ve daha fazla depolama kapasitesine sahip olacak. İşte DDR7 ram özellikleri:

  • Saat hızı (clock): 12.800mhz’e kadar desteklemektedir. Bu da performansından çok ta şikayetçi olmadığımız 3200mhz DDR4 ram ile kıyaslandığında devasa bir fark ortaya koymaktadır.
  • Güç tüketimi: Çoğu kullanıcının bildiği üzere Ram fazla bir enerji tüketimi yapmıyor. Özellikle ekran kartları ile kıyaslandığı zaman. Ancak yüksek boyutlarda ram kullanımı ihtiyacı oluşması ve sistemi bu amaçla kullanılması gerektiğinde güç tüketimi bu noktada önemli bir rol oynuyor. Sergilediği performansa göre GDDR6 ya göre %20 enerji tasarrufu sağlıyor.
  • Isı üretimi: Daha düşük sıcaklıkta çalışabiliyor. Böylece ram soğutmak için kasa içerisinde fanlarınızı özelliklere Ram slotunun bulunduğu bölgeye odaklamanız önem arz etmemektedir. Doğru bir genel kasa havalandırması yeterli olmaktadır.
  • Depolama kapasitesi: Yüksek frekanslara çıkabilen bu ram için şuan için en yüksek kapasite 16gb olarak bulunuyor. Ancak bu daha da geliştirilerek artırılması bekleniyor.

DDR7 RAM İncelemesi

GDDR7’nin temel yeniliklerinden biri, önceki nesillerin kullanmakta olduğu sıfıra dönüşsüz (NRZ) sinyal yöntemi yerine yeni bellek standardı için benimsenen darbe genlik modülasyonu (PAM3) sinyal yöntemidir. Bu yeni yöntem sayesinde ise aynı sinyal döngüsü içinde %50 daha fazla verinin iletilmesine izin verirken, bant genişliğini artırarak daha yüksek hızlarda çalışabilme imkanı sunmaktadır.

DDR7 RAM inceleme yazısı
DDR7 RAM özellikleri ve incelemesi

Buna ek olarak, GDDR7, yüksek hızlı işlemler için yapılmış güç tasarrufu sağlayan bir tasarım teknolojisi ile enerji verimliliğinde ön plana çıkıyor. Özellikle dizüstü bilgisayarlar gibi düşük güç tüketiminin önemli olduğu uygulamalar için düşük çalışma voltajı sunmaktadır.

Isı oluşumunu azaltmak için, Samsung GDDR7’de bazı önemli değişiklikler yapmıştır. Bellek teknolojisi, yüksek termal iletkenliğe sahip bir epoksi kalıplama bileşiği (EMC) kullanarak IC mimarisi optimizasyonuna ek olarak termal direnci GDDR6’ya kıyasla %70 oranında azaltmıştır. Bu sayede, yüksek hızlı işlemlerde bile daha yüksek kararlılık sağlanmıştır.

DDR7 RAM özellikleri ve karşılaştırma
DDR7 RAM Özellikleri

Samsung‘un GDDR7 bellek teknolojisi, oyun konsolları ve bilgisayarlarda olağanüstü grafik performansı, yapay zeka ve yüksek performanslı bilgi işlem alanlarında önemli bir rol oynayacaktır. Ayrıca, enerji verimliliği ve ısı yönetimi gibi güçlü özellikleri, belleğin geniş bir kullanım yelpazesine hitap etmesini sağlayarak kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamaya yardımcı olacaktır.

Böylece sizlere DDR7 RAM Özellikleri ve incelemesi hakkında bilgi verdik. Umarız makalemiz sizler için faydalı olmuştur.

Sıradaki konular: