iPhone 14 Pro Kamera Özellikleri

Apple’ ın yeni cihazı hakkında geniş bir makale okumak ister misiniz? iPhone 14 Pro ekran, pil ve kamera özelliklerini detaylı olarak bulacağınız makalemizi okumanızı tavsiye ediyoruz.

iPhone 14 Pro Yenilikleri

iPhone 14 satışa çıkmadan önce, en çok merak edilen özelliklerinden bazıları genel tasarımı, kamera detayları ve ekran yapısıydı. Anlatılanların bir çoğu hemen hemen gerçek modele yakındı.

iPhone 14 ile alaka daha önce hazırladığımız makalelerin tamamını iPhone 14 aramasında bulacaksınız.

Dinamik Ada ( Dynamic Island)

Apple 2017’den bu yana çıkardığı iPhone modellerinde iPhone X ile başlattığı “çentik” tasarımını kullandı. Bu tasarım 5 yıldır iPhone telefonları diğer telefonlardan ayıran bir özellik oldu. Geçen yıl ise, iPhone 14 Pro ve Pro Max telefonlarıyla bu tasarımı baştan yaratarak telefonun avize bölümündeki çentiği, çerçeveden bağımsız oval bir bölme ile değiştiriyor ve bölmeye “dinamik ada” adını verdi.

1
iPhone 14 Pro Ekran, Pil ve Kamera Özellikleri

Dinamik ada özelliği ile Apple, telefon tasarımında bir yeniliğe giderek bu dinamik adaya sensörler ve ön kamera dışında kullanıcıların uygulamaları kullanabilecekleri bir araç oluşturdu. Dinamik adada beliren uygulama uzantıları uygulamaları aynı anda, çoklu olarak kullanabilmeye imkan sağlıyor. Dinamik ada şüphesiz iPhone 14 Pro’yu diğer telefonlardan ayıran en dikkat çekici özellik. Bu özelliğin daha fazla uygulamayla bağ kurması halinde çok kullanışlı bir eklenti olduğunu düşünüyorum.

5
iPhone 14 Pro Ekran Özellikleri

Her Zaman Açık Ekran

Apple’ın basit arayüzünü yıllardır korumaya çalıştığını ve bu yüzden rakiplerinin kullandığı bir çok kullanışlı özellikten kullanıcılarını mahrum bıraktığını biliyoruz. iPhone 14 serisiyle telefonlara artık Apple dışındaki tüm marka telefonlarda olan her zaman açık ekran özelliği kullanıcılarla buluşuyor. Apple bu özelliği diğer telefonlardan üstün kılmak için her zaman açık ekran özelliğini telefonun duvar kağıdı ve bildirimler görülebilecek şekilde tasarlamış. Telefonun ekranı dinlenme modunda iken kilit ekranı duvar kağıdının, bildirimlerin, eklentilerin ve saatin parlaklığı kısılıyor ve telefonu kullanmazken bile ekran görünür durumda oluyor. Kullanıcıların büyük çoğunluğu duvar kağıdını ve bildirimleri ekran kapalıyken görmek istemediği için Apple, IOS 16.2 güncellemesi ile birlikte her zaman açık ekranda duvar kağıdı ve bildirimlerin gözükmez olarak ayarlanabildiği yeni bir ayar sundu. Her zaman açık ekranın iPhone telefonlarda artık bulunacak olması iPhone severleri sevindirdiğini düşünüyorum.

Bu özellikle ilgili iPhone14 açık ekran kapatma yazımıza bakmanızı öneriyoruz.

2
iPhone 14 Pro Kamera Özellikleri

iPhone 14 Pro Kamera

iPhone 14 Pro denilince tabi ki akla ilk gelen şey yeni ProRAW fotoğraf çekebilen 48MP yeni arka kamerası. iPhone 14 Pro kullanıcılarını f/1,78 diyafram açıklığına ve 24mm odak uzaklığına sahip dört pikselli 48 MP geniş açı sensörüyle karşılıyor. Apple yeni geliştirdiği “Photonic Engine” ile birlikte 14 Pro ile çekilen fotoğrafların daha detaylı ve renk tonunun daha iyi olduğunu öne sürüyor.

14 Pro’nun yeni kamerası yeni geniş açı kamera lensi ile daha yüksek çözünürlüklü geniş açı fotoğrafları sunmakla birlikte artık 3x’e kadar optic yakınlaştırma yapabiliyor. Bu da hem geniş açıda hem yakın fotoğraflarda netlik demek oluyor. 14 Pro’nun ön kamerası da 1.9 odak açıklığı sunarak daha net ve daha iyi ışık alan selfieler çekilebileceğini gösteriyor. Ayrıca kameraya yeni gelen aksiyon modu ile birlikte kullanıcılar iPhone 14 Pro ile çok hareketliyken bile çok stabilize videolar çekebiliyor.

Kamerasında bir sürü yenilikle Apple, iPhone 14 Pro ile kullanıcılarına neredeyse profesyonel bir fotoğraf makinesini ceplerine koymuşçasına bir deneyim sunuyor. Apple’ın kamerasını yıllardır hala mükemmelleştirmesi bizi heyecanlandırıyor.

4
iPhone 14 Pro Kamera Yenilikleri

iPhone 14 Pro Ekran

Apple yeni iPhone 14 telefon serisinde yeni Super Retina XDR ekran kullanarak telefon ekranını daha parlaklaştırdığını belirtiyor. Telefonlar gün ışığında otomatik parlaklık ayarı açık olduğunda 2000 nite kadar parlak çalışıyor. iPhone 14 Pro ekran özelliği, piyasanın en parlak ekranlı telefonları yapmaya yetiyor ve en güneşli havalarda bile ekranın net bir şekilde görülmesini sağlıyor.

7
iPhone 14 Pro Ekran Tasarımı

Renkler ve Estetik Görünümü

Apple, iPhone 14 Pro serisiyle kullanıcılarına 4 renk seçeneği sunuyor. Bu renk seçenekleri fotoğraftaki sırasıyla uzay siyahı, gümüş, altın ve derin mor olarak isimlendirilmiş. Bu serinin öne çıkan rengi “derin mor” renk seçeneği olmuş bu renk seçeneği koyu metalik bir tonda mor rengi ile kullanıcılar için güzel bir seçenek olduğunu düşünüyorum. Uzay siyahı seçeneğinin ise önceki yıllara göre daha siyah olduğunu görüyoruz. Gri değil siyah telefon kullanmak isteyenlerin bu değişime sevindiğine eminim. Ayrıca Pro modellerinde arka camda mat bir görünüm yansıtılmış.

Parmak izi tutmaması adına ve görünümü açısından olumlu bir değişim olduğunu söyleyebilirim. Kısacası iPhone 14 Pro modelinde diğer modellere göre arka camı matlaştırmış Apple ve ön taraftaki çentiğin kaldırılması ile birlikte iPhone 14 Pro modelini diğer iPhone’lardan ayıran bir telefon haline getirmiş.

iPhone 14 Pro Pil Performansı

iPhone 14 Pro, geçen yılın iPhone 13 Pro modeline göre 1 saat fazla olan 23 saat video oynatma vaati veriyor. 3200 mAh batarya ile gelen telefon için söylemeliyim ki bir günü rahatlıkla çıkarıyor. Kullanıcılar, telefonun pil performansının önceki senelere göre iyileşmediğini aksine pil performansında azalma olduğunu söylüyor. Fakat bunun sebebi ekranının daha yüksek parlaklıklara çıkması, daha güçlü işlemci ve iPhone telefonlarda yeni yeni kullanılan her zaman açık ekran olduğunu düşünüyorum. Ben açıkçası her zaman açık ekran özelliğini arka plan kapalı olacak şekilde kullanıyorum ve telefonumun ekranı hep açık olmasına rağmen ortalama 7.5 saat ekran süresi ile telefonun pilinin çok yeterli olduğunu düşünüyorum. Fakat çok yoğun kullanımda (Örneğin: Fazla harita, konum kullanımı; görüntülü konuşmalar ve fotoğraf çekme) gün sonunda telefonda az miktarda şarj kaldığını söylemeliyim. Pil performansının maksimum olmasını isteyenlerin iPhone 14 Pro Max’i tercih etmesini öneririm.

9
iPhone 14 Pro Pil Performansı

Acil Durum (SOS) Uydu Teknolojisi

Apple güvenlik önlemleri konusunda çıtayı yükselterek son çıkan iPhone’larda olası bir çarpma ya da felaket durumunda telefonun birçok sensörü durumu algılayarak uydu yoluyla acil durum merkezlerine haber gönderen yeni bir teknoloji geliştirdi. Umarım kimsenin kullanacağı bir özellik olmaz ama bu tarz güvenlik önlemlerinin düşünülmesi kullanıcıları hoşnut edecektir.

10
iPhone 14 Acil Durum (SOS) Uydu Teknolojisi

Sonuç olarak Apple, iPhone modellerinde belki bazı güncel kullanıcılar için küçük ama uzun dönemler aynı telefonu kullananlar için köklü sayılabilecek değişikliklere giderek yeni amiral gemisi olan iPhone 14 Pro’yu çıkardı. Telefonun her özelliğinin piyasadaki diğer telefonlara göre en üst seviyelerde olduğunu düşünüyorum. Telefonun tek dezavantajı, pil performansının önceki yıllara göre ilerlememesi diyebilirim. Buna rağmen tüm gün yarı yolda bırakmayacak bir performans sergiliyor. Apple telefon almak isteyenler ve tüm yeni donanımları tek elle kullanılabilecek bir telefonda kullanmak isteyenlere bu telefonu tüm samimiyetimle önerebilirim.

iPhone 14 Pro ekran, pil ve kamera özelliklerini anlatan yazımızı beğendiyseniz, sosyal medyada paylaşır mısınız?