İOS 14’te Wi-Fi gizlilik uyarısı nedir nasıl kaldırılır? Son dönemlerin popüler sorusu diyebiliriz. iOS 14, kullanıcıların Wi-Fi ağlarına bağlanırken daha fazla kontrol sahibi olmasına olanak tanıyan gizlilik odaklı bir özellik olarak özelliklerine eklemiş. İOS 14 ile gelen bu özellik, Gizlilik Uyarısı olarak adlandırılır ve cihazınızın Wi-Fi ağları hakkında bilgi paylaşmasını sınırlandırır. Gizlilik Uyarısı, cihazınızın belirli uygulamalara otomatik olarak bağlanmasını veya Wi-Fi ağlarının yakınında olduğunuzda bildirimler göndermesini engellemek için kullanılabilir. Aslında özellik her ne kadar bilinmese de detaylara dikkat eden İOS kullanıcılarının oldukça ilgisini çeken bir özelliktir.

Wi-Fi gizlilik uyarısı
Wi-Fi gizlilik uyarısı

Sizlerde birer İOS 14 kullanıyor ve cihazın Wi-Fi Gizlilik Uyarısı’nı devre dışı bırakmak istiyorsanız, sizler için paylaşmış olduğumuz aşağıdaki adımları takip edebilir ve sorularınızın yanıtına ulaşabilirsiniz.

İOS 14’te Wi-Fi gizlilik uyarısını devre dışı bırakma

1)İlk olarak cihazınızın “Ayarlar” uygulamasını açın.

2)Bir sonraki adımda açılan ekranda yer alan “Wi-Fi” seçeneğine dokunun.

iOS 14
iOS 14

3)Sizleri karşılayan bu ekranı sayfanın altına doğru kaydırın ve “Wi-Fi Ağları Hakkında” yazan başlığı bulun.

4)Bu sayfada “Wi-Fi Ağları Hakkında” altında, “Gizlilik Uyarıları” seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğin yanında açma/kapatma düğmesi bulunur. Bir diğer seçenek ise kaydırma çubuğu yada anahtar simgesi olarak ta görünebilir.

5)Bu alanda Wi-Fi Gizlilik ayarını devre dışı bırakmak için düğmeyi kapalı konuma getirin. (Bazı cihazlarda “Kapalı” veya “Devre Dışı” şeklinde etiketlenebilir.)

6)Bu adılarla beraber Wi-Fi Gizlilik ayarı kapattıktan sonra, cihazınız Wi-Fi ağları hakkında bilgi paylaşmaya devam edecektir ve bazı uygulamalar Wi-Fi ağına otomatik olarak bağlanabilir veya çevrenizdeki Wi-Fi ağları hakkında bildirimler gönderebilir. Bu durumda, uygulamaların izinleri ve bildirim ayarları üzerinde ayrıca kontrol sağlayabilirsiniz.

İOS 14’te Wi-Fi gizlilik uyarısını devre dışı bırakma
İOS 14’te Wi-Fi gizlilik uyarısını devre dışı bırakma

Küçük bir not: Unutmayın ki, Wi-Fi üzerinde gizlilik uyarısı’nın kapalı olması, cihazınızın gizliliğini ve güvenliğini etkileyebilir. Wi-Fi ağlarının güvenilirliğinden emin olmadığınız yerlerde Wi-Fi’ye bağlanırken dikkatli olmanız ve her zaman güvenli bağlantılar tercih etmeniz önemlidir.

Bir çok kullanıcı tarafından merak edilen ve uygulanması çok zormuş gibi bilinen İOS 14’te Wi-Fi Gizlilik Uyarısı açma ve kapatma adımları oldukça basit. Şimdi sizlerde sizin için paylaşmış olduğumuz yukarıda yer alan adımları takip edip İOS 14’te Wi-Fi  uyarısı özelliğini dilediğiniz gibi kullanabilir ve bu özelliği değerlendirebilirsiniz. Umarım makalemiz sizler için faydalı olmuştur.

Bir sonraki yazımız: