Windows işletim sistemine sahip bilgisayar kullanıyorsanız ve D3dx9_39.dll Bulunamadı Hatası Çözümü arıyorsanız vereceğimiz bilgiler işinize yarayabilir.

Bilgisayarınızda bulunan Microsoft DirectX yazılım sisteminin önemli DLL dosyalarından biri D3dx9_39.dll dosyadır. Bu dosyada yaşanan herhangi bir sorun kaynaklı olarak bu hata ile karşılaşabilirsiniz. Oyunları ve grafik tasarım programlarını çalıştırmanızı engelleyen bu hata nasıl çözüleceğini anlatacağız.

D3dx9_39.dll Bulunamadı Hatası Nedir?

Bilgisayarınızda oyunları ve grafik tasarım programlarını çalıştırmanız için Microsoft DirectX yazılım sistemi mevcuttur. Ayrıca pek çok DLL formatında dosya bulunmaktadır. Bu dosyalar, program dosyalarının içinde veya yükleme dosyasının içinde de bulunabiliyor. ‘D3dx9_39.dll Bulunamadı’ hatası da bu dosyalardan biri olup yaşanan bir sorun kaynaklı olarak karşınıza çıkacaktır.

Genel olarak oyun ve grafik tasarım programı yüklenirken veya yükledikten sonra ilk çalıştırma sırasında karşınıza çıkıyor. Önemli bir uyarıdır. Zira hata uyarısı almaya devam ettiğiniz sürece söz konusu oyunu veya programı çalıştıramazsınız. Bu hatanın çözümü için uygulayabileceğiniz yöntemleri anlatalım.

Hatanın Çözümü

Microsoft DirectX hangi sürümü kullandığınızı kontrol ediniz. Eğer hangi sürümü kullandığınızı bilmiyorsanız görüntülemek için bu adımları izleyin. Bilgisayarınızda sol alt tarafta yer alan windows simgesine tıklayın. Buradan arama yerine tıklayarak çalıştır yazın. Komut ekranına dxdiag yazarak enter yapın.

D3dx9_39.dll Bulunamadı hatası çözümü için directx veriyonu kontrol edilmesi

Karşınıza DirectX versiyonunu görebileceğiniz ekran açılacaktır. Ayrıca Microsoft sitesinden Microsoft DirectX son sürüm paketinden yalnızca D3dx9_39.dll dosyasını yükleyin. Ayrıca sorun yalnızca bilgisayarınızdan kaynaklanmayabilir. Bilgisayarınıza oyun veya program yüklerken de bir sorunlu bir yükleme olduğu ihtimalini düşünmeliyiz. Bu yüzden yüklediğiniz oyun ya da programı bilgisayarınızdan tamamen kaldırın ve yeniden yüklemeyi deneyin. ‘D3dx9_39.dll Bulunamadı’ hatası almaya devam ediyorsanız farklı bir kaynaktan edindiğiniz yükleme dosyası ile yüklemeyi deneyin. Yüklemek istediğiniz oyun ya da programı geliştiricinin resmi internet sitesinden edinmeyi tercih ediniz.

Microsoft DirectX yazılım sistemine dahil olan DLL dosyaları ekran kartı sürücünüz üzerinde etkilidir. Güncel olmayan ekran kartı sürücüleri de bu hataya sebebiyet vermektedir. Windows işletim sistemine sahip bilgisayarınızda Aygıt Yöneticisi sayfası üzerinden ekran kartı sürücünüzü güncelleyebilirsiniz. Sürücünüzün güncellemesi kontrol etmek için bilgisayarınızda arama yerine aygıt yöneticisi yazarak giriş yapınız. Ünlem veya soru işaret bulunan bir aygıt ismi görürseniz sağ tıklama yaparak aygıtı güncelle seçeneğine tıklayın. Ayrıca sürücüyü silip bilgisayarı yeniden başlatarak kendiliğinden yeniden yüklenmesini gerçekleştirmek daha da etkili olacaktır.