Son zamanlarda pandemi’nin de etkisiyle birçok şey dijital olarak yapılabilir hale geldi. Kullanıcılar artık çoğu şeyi mobil cihazlarını kullanarak gerçekleştirebiliyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, kullanıcılar artık şubeye gitmeden de Çevrimiçi Kimlik Tespiti ile banka müşterisi olabilecek.

 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Tebliğ Yayınladı

 

2020 yılında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından yayınlanan Tebliğ Taslağı’nda (Bankalarca Kullanılacak Uzaktan Kimlik Tespiti Yöntemlerine İlişkin Tebliğ Taslağı) yazanlara göre, şubeye gitmeden ve ıslak imza gerekmeden banka hesabı açılabilecek. Düzenleme, bankalara yeni müşteri kazandırmak ve uzaktan kimlik tespitini mümkün kılmak amacıyla hazırlandı. Ayrıca pandemi sebebiyle oluşabilecek sorunları en aza indirmek hedefleniyor. 1 Ocak 2021 tarihinde düzenlemenin yürürlüğe girmesiyle birlikte uzaktan kimlik tespiti mümkün hale getirildi.

 

BDDK tarafından yapılan açıklamaya göre, kullanıcılar müşteri temsilcisine canlı olarak bağlanacak ve görüntülü arama gerçekleştirilecek. Bu görüntülü görüşmenin 10 dakika sürmesi hedefleniyor. Yani kullanıcılar 10 dakika içinde banka müşterisi olabilecek. Bu işlemler her bankanın kendi mobil uygulaması üzerinden gerçekleşecek.

 

Uzaktan Kimlik Tespit Sistemi Nasıl Çalışır?

 

BDDK tarafından yapılan açıklamaya göre, bu işlemin gerçekleşmesi için bazı teknik yeterlilikler gerekiyor. Yapılan görüntülü görüşme şifrelenerek iletişim sağlanacak. Ayrıca kullanılan yazılımların Türkiye’de geliştirilmiş, Ar-Ge merkezlerinde üretilmiş olması veya Türkiye’de bulunan teknik ekipler tarafından idare edilmesi bekleniyor. Bununla birlikte görüşme, daha sonra denetlenebilecek şekilde kayıt altına alınacak.

iletisim1

Gerçekleşen iletişimin ses ve görüntü kalitesi açısından Yönetmelik’te yer alan hükümler çerçevesinde ve “şüpheye yer bırakmayacak ve kimlik tespitinde herhangi bir kısıtlamaya imkan vermeyecek” şekilde yapılması gerekiyor.

 

Çevrimiçi kimlik tespit

sürecinde kullanıcıya kısa mesaj servisi olan ‘SMS OTP’ ile tek kullanımlık şifre iletilecek. Kullanıcı bu şifreyi bankanın mobil uygulama ara yüzünden girerek telefon numarasını doğrulamış olacak.

 

Bankalar bugüne kadar yüz tanıma, ses tanıma, göz tanıma, fotoğraftan kimlik tespiti gibi güvenlik önlemleri ve kimlik tespit yöntemleri kullanıyordu. Bu yöntemler güvenlik sorunlarını  da beraberinde getiriyor. Kişisel Verileri Koruma Kanunu’na göre müşterilerin bilgilerini güvenli bir şekilde saklamak bankaların sorumluluğunda bulunuyor.

 

Yeni yayınlanan bu yönetmeliğe göre kişilerin ‘özel nitelikli kişisel verilerinden’ sadece biyometrik verisi kullanılacak. Bilgi teknoloji uzmanlarına göre bu sistemde genel olarak görüntü işleme teknolojilerinden yararlanılacak. Bu verinin kullanılabilmesi için elektronik ortamda kullanıcının onayı alınacak.

 

Ayrıca kullanıcılardan kimliklerini kameraya okutmaları, müşteri temsilcisinin isteğine göre sağa sola oynatmaları veya yan ya da dik olarak çevrilmesi istenecek. Bu sayede kullanıcının kimliği sisteme kayıt edilmiş olacak. Çevrimiçi Kimlik Tespiti :

Çevrimiçi Kimlik Tespiti

Uzaktan kimlik tespit

sürecinin en geç 6 ayda bir kontrol edilmesi gerekiyor. Bu kontroller süresince;

Güvenlik ihlallerinin bulunması, bankanın olası dolandırıcılık ve sahtecilik içeren durumlardan haberdar olması, kullanılan kimlik tespit yöntemlerine ilişkin açıkların ortaya çıkması gibi konular değerlendirilecek. Ancak Bu değerlendirmelere göre düzenlemeler ve geliştirmeler yapılacak.

 

Bununla birlikte bankaların müşteri temsilcilerine yılda en az bir defa ve her güncelleme sonrası eğitim verilecek.Dolayısıyla  Bu eğitim Kişisel Verilerin Korunması Kanunu gibi konuları içerecek. Müşteri temsilcisinin, görüşme sırasında kullanıcı hareketlerinden alınan ve kesilen görsellerle birlikte, kişinin kimliğinin gerçekliğinden emin olması gerekmektedir.

 

Kimlik ve kişi tespiti nasıl doğrulanacak?

 

Kişiyi doğrulamak için, görüntülü görüşme esnasında alınan biyometrik veriyle kimlik üzerindeki fotoğraf karşılaştırılacak. Sonra Bu karşılaştırma yüz tanıma teknolojisi sayesinde gerçekleşecek. BDDK tarafından yapılan açıklamada, yüz tanımada ve kimlik tespitinde sahteciliğin önüne geçilmesi için bankaların çeşitli önlemler alması gerekmektedir.

 

Düşük ışık, kalitesiz görüntü ve benzer olumsuz sebeplerde ve dolandırıcılık gibi durumlarda görüşme. Sonra Müşteri temsilcisi tarafından sonlandırılabilecek.

 

Tüm bu süreç banka ve müşteri temsilcisi sorumluluğunda gerçekleştikten sonra banka tarafından kullanıcıya bilgiler verir. Verilen bu bilgiler sonunda kullanıcıdan sözlü onay alınarak işlem tamamlanmış olur.

 

 

Son Güncelleme 10 Temmuz 2022 Yazar Ömer Yüksel