Windows Phone platformu uzun süredir devam ederken, bir mobil cihazda Windows deneyiminin bir kısmının tadını çıkarmaya devam edebilirsiniz.

Bunu yapmanın en iyi yollarından biri Microsoft Launcher. Telefonunuzda veya tabletinizde varsayılan ana ekranı değiştiren bir Android uygulamasıdır. Google’dan ziyade Microsoft’un hizmetler grubuyla daha sıkı bir şekilde bütünleşen herkes için kesinlikle göz atmaya değer.

Ancak Microsoft Launcher’ın temel özellikleri nelerdir? Varsayılan Android başlatıcınız üzerinde ne gibi avantajlar sunuyor? Ve cihazınıza nasıl yüklersiniz? Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

Microsoft Launcher

Tarihsel olarak, Microsoft’un mobil işletim sistemleriyle ilişkisi mutlu olmamıştı. Windows Phone düştü, şirketin Nokia’yı satın alması kötü sonuçlar doğurdu ve hem Android hem de iOS’deki ilk teklifleri yetersiz kaldı.

Ancak, daha yakın bir zamanda, şirket nihayet mobil departmandaki yerini almaya başladı. Microsoft’un Apple ve Google’ın mobil işletim sistemlerinin pazar payına asla katlanamayacağı kabul belli oldu. Sonuç olarak, alternatif stratejiler geliştirdiler.

Android geliştirme bu stratejilerin temelini oluşturdu. Microsoft, şimdi Android cihazlarını kendi çevrimiçi mağazasında satıyor ve Google Play’de neredeyse tüm Microsoft uygulamaları tamamen elden geçirilmiş durumda.

Microsoft Launcher Nasıl Yüklenir ve Kurulur?

miclauncherrew 1

Microsoft Launcher’ı doğrudan Google Play Store’dan yükleyebilirsiniz. Yükleme işlemi diğer uygulamalarla aynıdır. Ve diğer pek çok alternatif Android başlatıcıdan farklı olarak, Microsoft Launcher indirmek ve kullanmak tamamen ücretsizdir.

Başlatıcıyı ilk kez çalıştırdığınızda, üzerinde çalışmanız gereken temel bir kurulum işlemi vardır. Başlatıcı, sizden geçerli duvar kağıdınızı veya Bing’in günlük tercihini kullanmanızı, ana ekranda görünmesini istediğiniz sık kullandığınız uygulamaları seçmenizi ve uygulamayı varsayılan başlatıcı olarak kullanmak isteyip istemediğinize karar vermenizi ister.

Neden Microsoft Launcher Kullanmalı?

Microsoft Launcher’ın çarpıcı özellikleri nelerdir ve neden dikkatinizi hak ediyor?

1.Yeni Bir Arayüz

Microsoft Launcher’ın en büyük satış noktası, şirketin diğer uygulama ve servisleriyle entegrasyonudur.

Erişmek için ana ekranda sola kaydırın. Feed’in üç görünümü vardır (ekranın altındaki sekmelerden erişilebilir). Onlar Genel Bakış, Haberler ve Zaman Çizelgesidir.

Bakış

miclauncherrew 2

Bakış, dikkat etmek istediğiniz önemli öğelerin kart tabanlı bir listesidir. Takvim randevuları, yaklaşan görevler, Windows 10’dan Yapışkan Notlar, son belgeler ve daha fazlasını gösterir.

Toplamda on bir widget var. Bunlar Microsoft Ailesi, Takvim, Görevler, Yapışkan Notlar, Cortana, Ekran Saati, Wunderlist, Son etkinlikler, Sık kullanılan uygulamalar, Kişiler ve Belgelerdir.

Haber

miclauncherrew 3

Haberler sekmesi, Microsoft News uygulamasının yerleşik bir sürümüdür. Haberlerini görmek istediğiniz ülkeyi seçebilir, ardından yayını ilginizi çeken konularla özelleştirebilirsiniz.

2.Zaman Çizelgesi

miclauncherrew 4

 

Zaman Çizelgesi sekmesi, Microsoft hesabınıza bağlı herhangi bir cihazdaki tüm etkinliklerin tam bir listesini sağlar. Bu, Windows, Surface tabletleri, Office 365 ve daha fazlasını içerir.

Bir karta dokunursanız, sizi doğrudan başvurduğu dosyaya, uygulamaya veya eyleme götürür. Bu nedenle, özellikle hareket halindeyken ve verimli kalmak için farklı ekranlar arasında atlayan bir kişi iseniz özellik gerçekten faydalıdır.

3.Yeni Bir Dock Ekranımiclauncherrew 5

Microsoft Launcher, yeni bir yükleme özelliği sunar. Ana ekranda en çok kullanılan uygulamalarınız ve uygulama çekmecesindeki tüm uygulamaların listesi arasında bir rol oynar.

Dock’u bir dizi uygulama, rehber, widget, işletim sistemi kısayolu (Wi-Fi, Bluetooth ve parlaklık gibi) ve arama araçları kombinasyonu eklemek için kullanabilirsiniz. Yuvadaki öğelerin sayısı ve çeşitli görüntüleme seçeneklerinin kontrolü sizde.

4.Özelleştirilebilir Ana Ekran

Microsoft’un başlatıcısında bulunan ana ekran kişiselleştirme seçenekleri, stoktaki Android başlatıcısından çok daha kapsamlıdır.

Simge düzenini ve boyutunu ayarlayabilir, klasörlerin görünme şeklini değiştirebilir, sayfaları değiştirmek için kaydırma ve kaydırma arasında geçiş yapabilir, değişiklikleri önlemek için ana ekranı kilitleyebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz. Başlatıcı ayrıca mevcut uygulama widget’larını da destekler.

Değişiklik yapmak için, Microsoft Launcher uygulamasını uygulama çekmecesinden kapatın veya kenarı açın ve Ayarlar simgesine dokunun.

5.Özelleştirilebilir Uygulama Çekmecesi

miclauncherrew 6

 

Çoğu launcherde olduğu gibi, ana ekranınızda yukarı kaydırırsanız, uygulama çekmecenizi açacaksınız. Varsayılan olarak, cihazınızda çalışan tüm uygulamaları gösterecektir. Ancak, Microsoft Launcher, stok deneyiminden daha fazla özelleştirme seçeneği sunar.

Sağ üst köşedeki üç noktaya dokunursanız, dikey ızgara, yatay ızgara veya alfabetik liste arasında geçiş yapabilirsiniz. Ayrıca, son uygulamalar görünümünü açıp kapatabilir, satır ve sütun sayısını özelleştirebilir (tek bir satıra 12 adede kadar uygulamaya sığabilirsiniz) ve diğer kişilerin görmesini istemediğiniz uygulamaları gizleyebilirsiniz.

6.Çoklu Tema

Microsoft Launcher, tamamen işlevsel bir ışık teması, karanlık bir tema ve şeffaf bir tema ile birlikte geliyor. Ayrıca temanın bulanıklık efekti, opaklık ve vurgu renkleri gibi diğer yönlerini de değiştirebilirsiniz.

7.Hareketler

Microsoft Launcher’da sunulan yeni özelliklere göre hareketlerin cihazınızda nasıl çalışmasını istediğinizi belirleyebilirsiniz.

Cortana, dock, Feed’iniz, Microsoft hesabınız ve Bing duvar kağıdı döndürmenin yanı sıra genel OS kısayollarının olağan dönüşü için hareketler kullanılabilir.