Ana Sayfa Bilgisayar BIOS SSD’yi Tanıyor ama Önyükleme Yapmıyor

BIOS SSD’yi Tanıyor ama Önyükleme Yapmıyor

0

Bir SSD, sabit sürücüden birkaç kat daha hızlı olduğu için bilgisayarınıza alabileceğiniz en iyi donanım yükseltmelerden biridir. Birçok kullanıcı, BIOS SSD’yi Tanıyor ama Önyükleme Yapmıyor Sorunu bildirdiği için bugün size bunu nasıl düzelteceğinizi göstereceğiz.

Bu, özellikle sabit sürücünüzü değiştirmek için yeni bir SSD satın aldıysanız, büyük bir sorun olabilir. Bu sorunu çözmek basittir ve bugünün makalesinde size bunun nasıl yapılacağını göstereceğiz.

BIOS SSD’yi Tanıyor ama Önyükleme Yapmıyorsa Ne yapmalıyım

 1. AOMEI Backupper’ı Kullanın

SSD’nizle ilgili sorun yaşıyorsanız, AOMEI Backupper size yardımcı olabilir. Yazılım, tüm dosyalarınızı yeni bir SSD’ye taşımanıza olanak tanıyan tam bir sistem veya disk yedeklemesini kolayca gerçekleştirebilir.

AOMEI Backupper, GPT’den MBR’ye klonlamayı destekler. Bu özellik, eski bir işletim sistemini yeni bir PC’ye taşıyorsanız kullanışlı olacaktır.

Yedeklemelerle ilgili olarak, yazılım artımlı ve farklı yedeklemeleri destekler ve ayrıca bir dosya yedekleme özelliği de mevcuttur.

Yazılımın Hızlı yedekleme özelliğini desteklediğini belirtmek önemlidir, böylece diğer görevlere odaklanırken arka planda yedeklemeler oluşturabilirsiniz.

AOMEI Backupper, özellikle verileri sabit sürücünüzden bir SSD’ye taşımanız gerekiyorsa harika özellikler sunar, bu yüzden denemenizi öneririz.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

AOMEI Backupper’ın Diğer Özellikleri:

 • NAS’a, ağ depolamaya, harici depolamaya veya buluta yedekleme yeteneği
 • Komut satırı desteği
 • Olayla tetiklenen yedeklemeler
 • Planlanmış yedeklemeler
 • Esnek klonlama
 1. Eski Önyüklemeyi Etkinleştirin

Bilgisayarınızı açarken BIOS’a girin.

Önyükleme ayarlarını bulun ve UEFI and Legacy veya Legacy önyüklemeyi etkinleştirdiğinizden emin olun.

Bu ayarı nasıl bulacağınızı görmek, ayrıntılı talimatlar için ana kart kılavuzunuza bakmanız en doğrusudur.

 1. BIOS’u Sıfırlayın

SSD’nizin anakartınıza bağlı tek depolama cihazı olduğundan emin olun. Yani farklı bir HDD ve Disk bağlamayın. Ayrıca, SSD’nin anakart üzerindeki SATA 0 bağlantı noktasına bağlı olduğundan emin olun.

Bunun sorunu çözüp çözmediğini kontrol edin.

Sorun hala devam ediyorsa, BIOS’a girin ve varsayılana sıfırlayın.

Bu yöntem, BIOS SSD’yi Tanıyor ama Önyükleme Yapmıyor Sorun için yararlı olabilir, bu yüzden mutlaka deneyin.

 1. Windows 10’u Yeniden Yükleyin

SSD’niz tanınıyor ancak yine de önyükleme yapmıyorsanız, belki de tek çözümünüz Windows 10’u sıfırlamaktır. Sıfırlama işlemini ben dahil farklı kullanıcılarda, bunun yerine SSD’ye temiz bir Windows 10 yüklemesi yapmayı öneriyorlar. Bu yüzden Sıfırlamak yerine Temiz bir kurulum yapmak daha güzel olabilir.

11858 teknik destek
11858 teknik destek
 1. BIOS’u Güncelleyin

Anakartınız için en son BIOS’u yazılını indirin.

BIOS’unuzu en son sürüme güncellemek için indirilen dosyayı kullanın.

BIOS güncellemesinin anakartınıza zarar verebilecek gelişmiş bir prosedür olduğunu unutmayın, bu nedenle anakartınıza zarar vermekten kaçınmak için anakart kılavuzundaki talimatları izlediğinizden emin olun.

 1. Sistem Ayrılmış Bölümünü Diğer Sürücüden Kaldırın

Windows’a önyükleme yapın.

Şimdi Windows Tuşu+ X tuşlarına basın ve d‘ni seçin.

Eski sabit sürücüde Sistem Ayrılmış bölümünü bulmaya ve kaldırmaya çalışın.

Bu işe yaramazsa, sabit sürücüyü biçimlendirmeniz gerekir. Bunu yapmak için, sabit sürücüye sağ tıklayın ve Biçimlendir‘i seçin.

Biçimlendirme işlemini tamamlamak için ekrandaki talimatları izleyin.

Bu sorun hem SSD’nizde hem de sabit sürücünüzde önyükleme dosyalarınız varsa oluşur ve sürücüyü biçimlendirerek sorunu çözebilirsiniz.

Not: Bu işlem, tüm dosyalarınızı sabit sürücüden kaybetmenize neden olacaktır, bu yüzden onları yedeklediğinizden emin olun. Bu yöntemi yalnızca diğer çözümler sorununuzu çözemiyorsa kullanın.

Yeni SSD’nizi kullanamamak bir sorun olabilir, ancak bu makaleyi okuduktan sonra bilgisayarınızdaki tüm SSD önyükleme sorunlarını çözmeyi başardığınızı umuyoruz. Yaptığınız bu işlemler karşısında aldığınız sonucu yorumlarda bizimle aylaşırsanız çok mutlu oluruz.

 

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA