Ana Sayfa Haberler Apple’dan, Acil Servis Aramalarını Kolaylaştıran Teknoloji

Apple’dan, Acil Servis Aramalarını Kolaylaştıran Teknoloji

0
Apple’dan, Acil Servis Aramalarını Kolaylaştıran Teknoloji

Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de 3 rakamlı olan ve dolayısıyla ezberlenmesi ve aranması oldukça kolay olan ‘Acil Servis’ numaralarını aramak, bazen içinde bulunduğumuz kötü ve bizi olumsuz etkileyen durumlarda zor olabiliyor; o anda yaşadığımız duygu yoğunluğu ile 3 haneli olsa bile bu numaraları unutulabiliyor veya karıştırabiliyoruz. ‘Apple’, bu gibi kontrolün ve insiyatifin kaybedildiği durumlarda zaman kaybını minimuma indirip, en kısa sürede ilgili acil servise ulaşabilmesi için, acil servis aramalarını parmak izi ile tanımlı hale getiriyor.
‘ABD Marka Ofisi’nden elde edilen ve resmi olarak açıklanmayan bilgilere göre ‘Apple’, acil servis araması yapabilmek için parmak izi teknolojisi ile anlık olarak acil servislere erişim için sıkı bir çalışma yapıyor. Bu teknoloji ile ‘Apple kullanıcıları, parmak izi okuyucusuna farklı tanımlamalar yaparak acil servislere anında arama yapabilecekler. Parmak izi okuyucusuna yapılacak tanımlamalar için ‘3D Touch’a, ‘Force Touch’ özelliği ekleneceği, verilen bilgiler arasında. ‘Apple’ kullanıcısının, parmak izi okuyucusuna hangi basınç seviyesinde bastığına dair telefona aktarılan bilgi, ‘Apple’ cihazın acil servisi aramasını sağlayacak; aynı zamanda telefonun ‘panik modu’na geçmesi de, gelecek özellikler arasında.
Ayrıca zor durumda kalan kullanıcının acil servislere daha kolay erişebilmesinin yanında, kullanıcının konum bilgileri de acil servisle paylaşılacak. Özelliğin kullanıldığında, telefon video kaydetmeye de başlayacak, bu sayede olup biten her şey kayıt altına alınabilecek.
Bu teknolojinin patenti ve getirecekleri hakkında ise ‘Apple’ tarafından henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA