Modem bir internet kullanıcısının en önemli cihazıdır. Çünkü modeminiz ne kadar iyi olursa altyapınızdan aldığınız internet kullanımızda o kadar iyi olur. bu ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayacak olan Keenetic Ultra ile ilgili bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

 

0af6263fd3fbcf71cc81d1186dae0879

Keenetic Ultra’nın kutusundan cihazın dışında bir adet güç adaptörü, 1 adet Ethernet kablosu, hızlı başlangıç kılavuzu ve garanti belgesi yer alıyor. Arka tarafa baktığımızda güç girişi, sıfırlama düğmesi ve 5 adet Ethernet portu bulunuyor. Bunlardan 4 tanesi başka cihazlara Ethernet bağlantısı yapmakta. Kalanı ise internet bağlantı girişi olarak kullanılmakta. Bu grubun hemen yanında da fiber optik bağlantı için SFP portunu bulunmakta. Sağ kenarda 2 adet USB portu var. Bunlardan bir tanesi USB 3.0, diğeri 2.0 desteğinde. Ayrıca bu iki portun yanına yerleştirilmiş birer fonksiyon düğmesi mevcut. Ön tarafta ise güç, geniş ağ bağlantısı ve kablosuz bağlantı durumlarını gösteren gösterge lambaları bulunmakta.

8a4e65dda77635531a6d7f6d9a28ce55

 

Keenetic Ultra’nın teknik özellikleri ise cihazın 100/1000M SFP port ile doğrudan fiber optik kablo bağlantısında kullanım sağlanabiliyor. Bu port ile paylaşımlı Ethernet portu sayesinde evinizde Ethernet kablosuyla internet bağlantısı iletilen kullanıcılar da cihazdan faydalanabiliyor. 4 adet çift bant anteni ile esnek hareketli yapısı sayesinde kablosuz sinyal dağıtımını istenilen yönde ayarlamanızı sağlıyor. Ayrıca cihaz hem yatay hemde dikey olarak kullanılabiliyor.

7bd6b60afbde97d0601d5c838394a260

Keenetic Ultra 5 GHz ve 2.4 GHz çift bant Wi-Fi desteğine sahip. 802.11a/b/g/n/ac gibi kullanımda olan protokoller destekleniyor. Güvenlik tarafında ise WPA3 güvenli ağ sistemine sahip. 800 MHz çift çekirdekli işlemci, 256 MB DDR3 SDRAM ve 128 MB flaş bellek de mevcut. Keenetic Ultra’ya USB portu üzerinden 3G veya 4G modem de bağlayabilir, bu bağlantıları da daha geniş bir alana ve daha fazla sayıda kullanıcıya paylaştırabilirsiniz. Misafir ağı oluşturarak misafirlerle şifre paylaşmaktan kurtulabilirsiniz. Sağ kenarda yer alan fonksiyon tuşlarını da dilediğiniz işler için ayarlayabilirsiniz. Reklam engelleyici, güvenlik duvarı, ağa bağlı belirli bir cihazın internet erişimini kısıtlama, torrent istemcisi gibi özellikleride bulunduruyor. Kullanışlı ve anlaşılır web arayüzü sayesinde tüm ayarları kolay ve basit bir şekilde yapabilirsiniz. Ayrıca mobil uygulama üzerinden ağ durumunu kontrol edebilir ve bazı basit ayarları yapabilirsiniz. Keenetic, cihaz için sık aralıklarla güncellemeler çıkarıyor. Güncellemeleri de basitçe bu arayüzden yapabilirsiniz.