Ana Sayfa Destek Android Telefonlarda FPS Artırma

Android Telefonlarda FPS Artırma

1

Günümüzde kullandığımız akıllı telefonlar, oyun oynayarak da vakti geçireceğimiz eğlenceli cihazlar haline geldi. Sununlan oyunlarda, grafik değerleri yüksek kaliteli birçok oyun bulunmakta. Bu oyunlarda akıllı telefonlarımız bazen performans olarak yetersiz kalabilmekte, Buna çözüm olarak, telefonumuzda yapacağımız birkaç ayarlama ile, oyunlardaki görüntü performansını artırmaya çalışacağız.

Öncelikle FPS artırma için gerekli ayarlamaları anlatmadan önce, FPS hakkında biraz bilgi verelim.

Android Telefonlarda FPS Artırma

FPS Nedir?

 

FPS (Frame Per Second) terimini kısaca tanımlamak gerekirse, saniyelik görüntü sayısı anlamına gelmektedir. Günümüzde sunulan oyunlar artık yüksek FPS değerlerine sahip olması, oyunun görüntü netliğinin ve akıcılığının doğru orantılı bir şekilde artması demek oluyor. Oyun konsolu, bilgisayar, telefon gibi oyun oynadığımız cihazlarda, görüntüde akıcılık, hız ve seste kalite isteriz. Görüntüdeki akıcılık ve hız dendiği anda devreye FPS giriyor. Oyun sunucuları tarafından genellikle minimum önerilen FPS değeri genellikle 50 olarak belirlenmiştir. FPS’yi basit bir örnek ile açıklamak gerekirse, mesela 30FPS’de oynadığımız bir oyunda monitöre gönderilen görüntü, ekranda 0,033 saniye kalıyor; 60FPS değerine çıkıldığında ise sunulan her görüntü 0,016 saniyenin ardından değişiyor ve bu da bir bakıma saniyedeki görüntü (resim) sayısı veya yoğunluğu anlamına gelior. Böylece FPS değeri ne kadar yüksek olursa, görüntüde ki hız, akıcılık ve netlik kadar iyi oluyor.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

FPS’nin ne olduğunu anladığımıza göre, telefonumuzun (donanım) özellikleri ne kadar yüksek ise, doğru orantılı olarak FPS değeri de o kadar yüksektir, diyebiliriz. Yani düşük RAM veya işlemciye sahip olan bir akıllı telefonda da uygulayacağımız bu ayarlar, bariz fark edecek derecede olmayabilir; biraz da iş telefonumuzda bitiyor. Bizim yapacağımız işlem FPS değerini yükseltmeye destek bir adım olacaktır.

 

  • Gerekli ayarlamaları yapmadan önce telefonumuzun ‘Geliştiric Seçenekleri’ bölümünü aktif hale gertirmemiz gerecek. Bunun için telefonumuzdan sırasıyla ‘Ayarlar’ ⟶ ‘Telefon Hakkında’ ⟶ ‘Yazılım Bilgileri’ menülerine giriş yapalım ve gelen ekranda ‘Yapım Numarası’ seçeneğinin üzerine 7-8 defa peş peşe dokunalım. ‘Artık bir geliştiricisiniz’ şeklinde bir uyarı verecektir. Bu uyarıyı görükten sonra telefonumuzun ayarlarına tekrar girdiğimizde, ‘Geliştirici Seçenekler’ menüsü listeye eklenmiş olacaktır.

 

  • Ayrıca, telefonunuz güç tasarrufu modunda ise güç tasarrufu modunu kapatalım.

 

  • Son olarak ‘Ayarlar’ ⟶ ‘Geliştirici seçenekleri’ ⟶ ‘GPU görüntülemeyi zorla’ seçeneğini aktif hale getirmemiz yeterli olacak.

 

Android’de FPS artırma işlemi bu kadar! Artık oyunlarınızı daha yüksek FPS değerleri ile oynayabilirsiniz.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA

1 Yorum

Comments are closed.