Ana Sayfa Haberler Akıllı Telefon Pazarında, Marka Savaşlarındaki Son Durum!

Akıllı Telefon Pazarında, Marka Savaşlarındaki Son Durum!

0

Dünya genelinde, 2004 yılından 2018 yılına dek sürekli artan bir trendle yoluna devam eden cep telefonu satışlarındaki bahar havası yavaş yavaş kırılıyor gibi gözüküyor. 2017’nin son çeyreğindeki rakamlar incelendiğinde, yukarı doğru giden ivmenin aşağı doğru kıvrıldığı çok net görülebiliyor. Bu sonucun ortaya çıkmasında birçok temel sebebin etkili olduğu söylenebilir. Ancak piyasadaki doygunluk oranının her geçen gün biraz daha yükselmesi, bu sonuçtaki en büyük pay sahibi olan sebep diyebiliriz.

Akıllı Telefon Pazarında, Marka Savaşlarındaki Son Durum!

2017 yılının 4. çeyreğinde ortaya çıkan satış rakamları incelendiğinde, %7-8 oranlarında bir düşüş göze çarpıyor. Piyasadaki kan kaybının büyük bölümünü, sektörü domine eden şirketlerin rakamları oluşturuyor.

 

Tablo incelendiğinde, bir önceki yılın 4. çeyrek rakamlarında 76.7 milyon akıllı telefon satışı yaptığı görülen ABD’li teknoloji devi Apple’ın %17.8 olan pazar payını %18.2’ye yükseltmesine rağmen yaklaşık olarak 2.7 milyon adet satış kaybı yaşayarak, 74 milyon akıllı telefon sattığı görülüyor.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

Pazarın bir diğer lideri Güney Koreli teknoloji devi Samsung’un yaşadığı kayıp ise Apple’dan daha yüksek gibi gözüküyor. Bir önceki yılın 4. çeyrek sonuçlarına göre 77 milyon akıllı telefon satışı gerçekleştiren şirket, 2017’nin 4. çeyreği sonucunda açıklanan rakamlara göre %17.8 olan pazar payını %17.9’a yükseltmesine karşın, sektördeki düşüşten etkilenerek 73 milyon satış adetlerine gerilediği görülüyor.

 

Listedeki büyük resme baktığımız bazı yeni markaların, genel durumun aksine hem pazar paylarını hem de satış adetlerini yükselttiklerini görüyoruz. Satış adetlerindeki artış konusunda en büyük sıçramayı Çinli teknoloji şirketini Xiaomi yapmış gibi gözüküyor. Bir önceki yılın 4.çeyrek verilende 15 milyon satış adedine sahip olan firmanın, 2017’nin sonunda gelen rakamlarda büyük bir ilerleme katederek, pazar payını %3.6’dan %6.9 seviyelerine yükselttiği ve 28 milyon satış adetlerine ulaştığı görülüyor. Listenin bir diğer artış gösteren şirketi Huawei ise, bir önceki yıl %9.4 olan pazar payını %10.8 seviyelerine çekerek, 40 milyon olan satış rakamını 43 milyon seviyelerine yükseltmiş olarak görülüyor.

11858 teknik destek
11858 teknik destek

 

Pazardaki küçülme rakamlarının artan doygunluk oranına parelel olarak bu yıl da devam etmesi bekleniyor. Modülerlik ile yeni bir akım deneyen ancak başarılı olamayan akıllı telefon sektörünün, tüketicinin ilgisini cezbecek yeni bir rüzgar yakalayamaması durumunda sektördeki küçülme, ilerleyen yıllarda çok daha farkedilir hale gelecek. Bu kötü gidişatı durdurmanın yolu belki de katlanabilir akıllı telefon modellerinin sahneye çıkmasından geçiyordur, kim bilir.

Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
Konu hakkında destek almak için 11858'i arayabilirsiniz.
TIKLA ARA